archeologické nálezisko

Aký parádny deň sme zažili! To sa len tak hocikedy nestáva. S kamošmi sme sa dohodli, že sa pôjdeme pozrieť na archeologické nálezisko a do archeologického múzea v Nižnej Myšli. Trošku nakuknúť do praveku. Chystáme sa tam už nejaký ten čas, máme to tu za rohom a stále sme sa tam nejak nevedeli dostať.

archeologické nálezisko

Múzeum nemá otváracie hodiny, ale stačí zavolať a dohodnúť si  stretnutie. Múzeum pre vás prídu otvoriť aj dostanete pekný výklad. Tak sme to teda telefonicky dohodli a vybrali sa tam. Pôvodný plán bol pozrieť si múzeum a potom vybehnúť obhliadnuť si repliky pravekých domov, ktoré sú neďaleko.

Lenže, niekto tam hore nás má rád a asi aj tuší akú mám ja a Terezka záľubu v histórií, lebo nám poslal do cesty samého p.Olexu. Hlavného archeológa, ktorý na myšľanských vykopávkach pracuje už 40 rokov.

Viete aké to je počúvať o praveku a o všetkých nálezoch, ktoré sme v múzeu videli, od toho najpovolanejšeho? Dozvedeli sme sa kopu zaujímavostí o živote ľudí, ktorí tu žili už pred 3500 rokmi, a čo bolo najlepšie, mohli sme sa pýtať koľko sme chceli a dostali sme fundované odpovede.

V múzeu sa nesmie fotiť, preto odtiaľ nemám ani žiadne fotky, no odporúčam tam ísť každému, kto pôjde okolo. Nie je to veľké múzeum, ale predmetov z archeologických vykopávok je v ňom požehane. A zďaleka to nie sú všetky, ktoré sa v Nižnej Myšli našli. Vraj je tu vystavených len 10% všetkých vykopávok.

Nás najviac zaujal dvojhrob, v ktorom ležia muž objímajúci kostru chlapčeka a hneď vedľa žena objímajúca kostru dievčatka. Dozvedeli sme sa, že všetci boli pochovávaní tvárou na východ, muži hlavami na juh a ženy na sever. Presne ako bolo v tomto dvojhrobe. Veľmi zaujímavé bolo aj zistenie, že tento muž meral až 2 metre a 3 cm. To je riadna výška aj pre dnešného chlapa, nieto pre pračloveka.

Okrem tohto hrobu sú v múzeu uložené rôzne nádoby či nástroje hlavne z doby bronzovej, rôzne zbrane, ihlice, miniatúry zvierat, ale napríklad aj skamenený kĺb mastodonta alebo lebka pravekého pakoňa.

A viete, kde bola objavená najstaršia hračka strednej Európy (podľa niektorých dokonca celej Európy)? Práve tu. Ak vám je tento vozík povedomý, možno ho poznáte z učebníc dejepisu.

Archeologické nálezisko

Po prehliadke múzea sme šli do terénu. Archeologické vykopávky v Nižnej Myšli prebiehajú už 40 rokov. Toto archeologické nálezisko patrí medzi významné náleziska v celosvetovom meradle a postupne tu rastie archeologický skanzen. Zatiaľ sú tu repliky dvoch domov, pece a opevnenia.

archeologické nálezisko

archeologické nálezisko

Najväčší zážitok nás však ešte len čakal. Neďaleko od miesta, kde sme si prezerali praveký dom, študenti archeológie práve odhrabávali hrob č.812 a v ňom kostru človeka z ďalekej minulosti.

Boli sme v priamom prenose. Poučení z múzea sme už sami zistili, kostra patrí žene, keďže hlavou bola otočená na sever. Študenti nám prezradili, že mala okolo 140 cm a že pri nej našli len jeden malý krčiažtek, z čoho usudzovali, že bola z chudobnej vrstvy. Stáli sme tam hodnú chvíľu a len tak pozerali ako sa odkrýva kus dávnej histórie.

archeologické nálezisko

Tu, v teréne, nám zas p. Olexa rozprával o postupoch aké archeológovia využívajú, ako odkrývajú zem, ako vedia, kde majú kopať. Rozprával aj o “meste” ktoré kedysi okolo roku 1500 p.n.l stálo na tomto mieste. Zo začiatku tu bolo len okolo 350 ľudí, no v čase jeho “najväčšej slávy”, podľa slov pána Olexu, to bolo akoby hlavné mesto Košickej kotliny (Vraj tu vtedy žilo až 3500 ľudí. To je ohromujúce číslo!)

Opevnenie, ktoré ľudia stavali okolo tohto mesta stálo na násype vysokom až 5 metrov a pod ním civela 6 metrov hlboká priekopa. Ako to stavali? Bez bagrov, lopát a iných nástrojov?

archeologické nálezisko

Toto mesto našlo svoju skazu v ohni. Nevie sa ako vznikol, ale dozvedeli sme sa, že pri bránach v opevnení našli archeológovia najviac hrotov zo šípov a oštepov. Odohrala sa tu nejaká bitka a začal tento skázonosný požiar práve ohnivým šípom? To sa už asi nedozvieme. Môžme len hádať a ďalej hľadať.

Mohla by som donekonečna počúvať príbehy o časoch dávno minulých, no slnko pomaly zapadalo a my sme sa museli vrátiť do reality. Ale tento deň bol nezabudnuteľný.  Neviemi, či takéto niečo ešte niekedy zažijeme.

1 odpovedať

Spätné odkazy a spätné upozornenia

  1. […] sme si odskočili do praveku. Nechtiac. Pôvodne sme mali ísť tento víkend preskúmať prameň Hornádu ale skončili sme pri […]

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.