Labyrint. Hra na stiahnutie

Prednedávanom som sa s vami podelila o hru Štipcovačka, ktorá pomáha Juli s učením sa pravopisu po tvrdých a mäkkých spoluhláskach (nech sa páči v tomto článku si ju môžte aj stiahnuť). No máme doma ešte jednu “hand-made” hru, ktorú hrávame a učíme sa vďaka nej slovenskú gramatiku. Volá sa Labyrint.

Príprava tejto hry je veľmi jednoduchá, stačí vytlačiť herný plán a kartičky so slovami, nachystať si panáčikov a môžte začať hrať.

labyrint

Hru môžu hrať naraz 4 hráči. Každý z nich si postaví svojho panáčika do iného rohu herného plánu.Cieľom hry je dostať sa do protiľahlého rohu. Kto tam bude prvý, vyhráva. Jednotlivé políčka sa môžu zdať malé, ale bežný panáčik z Človeče, nehnevaj sa, sa na ne zmestí. Alebo ju môžte zalaminovať a hrať so “stikeezákmi”. Na laminovacej fólii dobre držia.

Tak ako sa to hrá?

Vedľa herného plánu položte kartičky so slovami lícom dolu. Prvý hráč vyberie kartičku, prečíta slovo a určí aké i/y sa v ňom nachádza (dĺžne v tejto hre nehrajú rolu). Ak odpovie správne, posúva svojho panáčika na dané i/y, ktoré mu je najbližšie, a tak aby sa čo najrýchlejšie posúval k svojmu protiľahlému rohu. Ak hráč určí i/y nesprávne, stojí a pokračuje ďalší hráč. Prečítané kartičky sa dávajú na spodok kôpky.

labyrint

My doma hrávame túto hru v rôznych zostavách a rôzne si pravidlá dopĺňame. Najčastejšie ju hrávam ja s jednou z dievčat. Ak hrám s Juli, vyberieme si len kartičky s tvrdými a mäkkými spoluhláskami. Ak hrám s Terezkou, primiešam jej k nim aj nejaké vybrané slová alebo kadejaké výnimky nášho slovenského pravopisu. Niekedy hrávajú dievčatá proti sebe. Juli si vtedy ťahá so svojej kôpky a Terezka so svojej, každá tam má na mieru šité slová.

Niekedy, sa dohodneme, že za každé zle určené slovo bude pokuta. A tá býva rôzna. Od piatich drepov, či výbehov hore-dole po schodoch, cez prepísanie slova, až po vymyslenie slovnej úlohy, v ktorej bude toto slovo použité. Tak je celá hrá veselšia a nik sa nemosúri, že sa pomýlil.

Keďže podľa vašich ohlasov viem, že Štipcovačka mala úspech, môžte si u mňa stiahnuť aj hru Labyrint.

 STIAHNUŤ TU

K hernému plánu pridávam aj zopár kartičiek so slovami. Sú tam hlavne slová s i/y po tvrdých spoluhláskach, keďže viem, že tie vedia deti najviac potrápiť, no a nejaké vybrané slová a im podobné. K dispozícií máte aj prázdnu tabuľku, takže si môžte k hre pripísať slová podľa vášho výberu.

Tak hor sa sťahovať a hrať….a popri tom sa učiť.