Láskyplný adventný kalendár

Advent je už za rohom a to je najvyšší čas prichystať adventný kalendár. Ja sa ho snažím každý rok doma obmieňať a tento rok som si vymyslela jednoduchý Láskyplný adventný kalendár, ktorý je vhodný pre všetky vekové kategórie.

Inšpirovala som sa knihou 5 jazykov lásky pre deti od G. Chapmana.

Poznáte túto knihu? Je to must-have pre každého rodiča, ktorý sa snaží pochopiť svoje dieťa a jeho emocionálne potreby. Kniha hovorí o tom, že každý z nás ma v sebe akúsi emocionálnu banku-nádobu, ktorá ak je plná vzťahy sú v poriadku, no ak sa vyprázdni vzniká problém. No lenže čím ju naplniť?

morské oko

Náplň je u každého iná, pretože každý z nás hovorí iným jazykom lásky.

Niekto potrebuje počuť slová uistenia. Napríklad, keď ho pochválime, že mu naozaj niečo dobre vyšlo, alebo že sme na neho hrdý. Ale aj také praobyčajné Mám ťa rád, na ktoré sa často zabúda.

Inému sa jeho emocionálna nádoba naplní, keď mu druhí poslúžia skutkom služby. Odpracú za neho nejaké veci, len tak mu prichystajú raňajky do postele, alebo mu pomôžu s ťažšou úlohou.

Ďalšou nápňou našej emočnej nádoby je pozornosť. Ak patríte k ľuďom, s týmto primárnym jazykom, tak vás určite najviac poteší spoločne trávený čas na prechádzke či spoločné nikým nerušené rozhovory.

Príjímanie darov patrí tiež k jazykom lásky, aj keď sa to môže na prvý pohľad zdať povrchné. No nie je to tak. Človek s týmto primárnym jazykom lásky cíti z každého darčeka, ktorý dostane, že niekto na neho myslel a že si dal tú námahu niečo pre neho prichystať, že niekomu za to stojí. A toto napĺňa jeho emočnú nádobu,

Posledným jazykom lásky sú fyzické kontakty. To, že objatie je liečivé, netreba nikomu hovoriť. Ale nezabúdame dnes na to nejako pričasto? Fyzickým prejavom lásky, zvlásť u detí nemusia byť len objatia. Môžu to byť rôzne vankúšové vojny, zápasenie v rámci hry, alebo len také obyčajné potľapkanie po pleci, high-five, či spoločne túlenie sa pod dekou pri pozeraní telky, či čítaní kníh.

Tak čo? Našli ste sa v niektorej kategórií? Určite áno. A čo vaše deti? Je niektoré viac dotykové a objíma vás pri každej možnej príležitosti, zatiaľ čo druhé objatia veľmi nemusí, ale miluje keď s ním do nemoty hráte jeho obľúbenú hru?

U detí je ťažšie zisťovať ich primárny jazyk lásky, ale ak si ich budete pozorne všímať, určite sa vám raz vyjaví.

Pomôcť k tomu môže aj tento adventný kalendár. Obsahuje rôzne jednoduché úlohy, inšpirované práve týmito piatimi jazykmi lásky. Pri ich plnení si všímajte, ktoré úlohy deťom vôbec nerobia problém. Je to preto, lebo práve tieto na nich prehovárajú ich jazykom lásky. Je vždy ľahšie prejaviť sa voči druhému tým jazykom lásky, ktorý je pre nás prirodzený.

láskavý adventný kalendár

Takto odhalíte, akým spôsobom môžete najlepšie svojim deťom prejaviť lásku a zároveň si spoločne spravíte advent plný láskavých skutkov.

Úlohy v kalendári sú vhodné pre všetkých. Pre malé deti, ktorým môžete s realizáciou pomôcť a znova tak získať láskyplný čas pre seba navzájom. Staršie deti budú možno s niektorými úlohami bojovať, preto ich povzbuďte. Stojí za to prekonávať sa v láske. No a my rodičia? Vieme my, aký je náš hlavný jazyk lásky? Možno práve v tento adventný čas to mnohí zistíme :-).

Ja sa veľmi teším na naše večerné debatky, keď si budeme rozprávať ako sa nám darilo a aký sme mali vďaka týmto láskavým úlohám deň.

Tak poďme od slov k činom. Kalendár si stiahnite, nastrihajte jednotlivé kartičky, šupnite ich do vrecúšok a už len pozorujte láskavé prejavy svojich detí.