Neskutočne teplý apríl nás vyhnal von, ale na knihy sme nezanevreli. Náš aprílový zoznam pre vašu inšpiráciu je tu.

Spoločné čítanie

Grécke mýty pre deti (Grzegorz Kasdepke)

Kto má rád históriu, mýty, báje, či povesti a chce ich priblížiť aj deťom okolo 8 rokov, táto kniha je na to ako stvorená. Obsahuje 20 najznámejších gréckych mýtov, ktoré sú ale prerozprávané s prihliadnutím na tento vek. Aj ťažšie, dramatické pasáže, ktorých je v gréckych mýtoch neúrekom, sú tu podané jemne, citlivo a čo je najdôležitejšie, celá kniha má humorný podtón, takže ani mladšie deti sa týchto mýtov nebudú báť.

čítanie

Tento nevtieravý humor podčiarkujú aj príjemné a veselé ilustrácie.

Terezkine čítanie (10)

Percy Jackson (Rick Riordan)

Začalo sa to tak nevinne. Teri veľmi chcela skúsiť aké to je čítať na čítačke. No dobre, ale čo z nej bude čítať? Napadlo mi, že v nej mám všetkých 5 častí Percyho Jacksona, ktoré síce teraz čítam ja, ale možno ju to zaujme. A ak nie, aspoň mi vráti čítačku a presedlá na nejakú papierovú knihu. No figu.

Za tento mesiac prečítala 3 časti Percyho Jacksona, a to prosím pekne, v češtine. Takže teraz sa o čítačku každý večer bijeme.

Percy Jackson je obyčajný 12 ročný chlapec, ktorý žije v New Yorku. V škole to nemá ľahké, vlastne ani v jednej sa dlho neohrial, väčšinou ho z každej vylúčili, problémy sa na neho nejak lepia. A tento obyčajný chlapec, úplne náhodou zistí, že je synom Poseidóna, že Olymp ešte stále existuje, len sa premiestnil do New Yorku nad Empire State Building, že po svete behajú rôzne podivné bytosti, o ktorých si myslel, že žijú len v dávnych mýtoch. Percy sa musí vyrovnať so svojou novou identitou, naučiť sa bojovať zo starými mýtickými netvormi, sem tam musí zachrániť niekoho zo svojich priateľov a samozrejme popritom aj celý svet. No kto by toto nečítal :-).

Julinkine čítanie (8)

Tuláčik a Klára (Erik Jakub Groch)

Juli je naspäť pri svojich milovaných zvieratkách.

Tuláčik a Klára je kniha, ktorá je na prvý pohľad veľmi nenápadná. Nehrá farbami od výmyslu sveta a ilustrácie sa zdajú zvláštne, netypické pre detskú knihu (hlavne ilustrácia Kláry, ktorá má úplne krátke vlasy a nejedno dieťa sa nad tým čuduje). No v tom je jej krása. Zbytočne nerozptyľuje a nezahlcuje.

čítanie

Kniha obsahuje sedem príbehov Kláry a jej psíka Tuláčika. Oni dvaja deťom ukazujú ako je dôležité mať niekoho rád, niekam patriť a aké zbytočné sú zhon a sláva. My s Juli knihu odporúčame hlavne prvočitateľom, keďže na stránkach je väčšinou menej textu ako ilustrácií a aj písmo a riadkovanie sú pre nich dostatočne veľké.

Kone a poníky

Viete prečo môžu kone spať postojačky? Prečo sú poníky menšie ako kone? Ako kone komunikujú? Táto kniha je vhodná pre najmenšie zvedavé deti, ktoré sa chcú dozvedieť rôzne zaujímavosti o koňoch a poníkoch.

V knihe sú krásne celostranové ilustrácie a každá dvojstránka odhaľuje niečo nové zo života koníkov.

čítanie

Maruškine (5) a Hankine (2) čítanie

Z larvy včela z kulky motýľ

Vydavateľstvo Svojtka nedávno vydalo sériu perfektných kníh o životných cykloch rôznych živočíchov. My sme v apríli vytiahli tú, ktorá ukazuje ako sa na svet dostanú včielky a motýle. Viac o tejto knihe a aj o tom ako nás vyprovokovala k tvoreniu píšem tu.

The very hungry caterpillar (Eric Carle)

Tuto knihu netreba snáď nikomu predstavovať. Podľa mňa to je základ, ktorý by mal byť v každej knižnici dvojročiaka. My máme knihu naschvál v angličtine, keďže textu v nej veľa nie je a zatiaľ si ju aj tak čítame podľa seba a kadečo k nej vymýšľame. Neskôr nám poslúži na naše anglické vyučovanie.

životný cyklus motýľa

Kto žije v záhrade

V záhrade (Enre Andrea)

Tieto dve knihy sú z rovnakej edície – Vieš už prečo?

čítanie

Kniha V záhrade je určená deťom od 5 rokov. Kniha Kto žije v záhrade deťom od 2 do 4. A u nás sa presne trafili. Hanka berie do rúk tú menšiu, otvára okienka a hľadá zvieratká, ktoré žijú v záhrade. Podrobnejšiu a veľmi vydarenú recenziu na túto knihu si môžte prečítať u Zdenky.

čítanie

Marušku už viac zaujímajú podrobnosti a na to je lepšia kniha V záhrade.

Z nej sa deti dozvedia napríklad ako sa rastliny rozmnožujú a rastú, ako sa o ne treba starať, aké rôzne živočíchy obývajú naše záhradky, či sú užitočné alebo nie, alebo aj to ako záhrada vyzerá v noci, či v iných ročných obdobiach.

Aj táto kniha, podobne ako Kto žije v záhrade, obsahuje množstvo otváracích okienok, ktoré deti tak rady otvárajú a hľadajú v nich ďalšie zaujímavosti.

A ako bude vyzerať naše čítanie v máji? Nechajte sa prekvapiť, bude to pestré.

1 odpovedať

Spätné odkazy a spätné upozornenia

  1. […] nejako zrejme vyzerá vnútorná motivácia. Sedenie nad knihami až pokým jej nezhabem čítačku, lebo už chcem konečne čítať aj ja, spísanie piatich […]

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.