Je jasné, o čom bude naše decembrové čítanie. Samozrejme, väčšinou o Vianociach. Ale našli sa aj iné kúsky.

Spoločné čítanie

Veselé Vianoce (Walt Disney)

Toto je kniha ešte z môjho detstva. Patrila medzi moje obľúbené. Pamätám si, ako som prekresľovala obrázky z nej kamoškám do pamätníčkov, alebo len tak sebe pre radosť. Samozrejme prečítanú som ju mala niekoľkokrát.

Tak som sa trošku vrátila do vlastného detstva a čítali sme si ju s dievčatami spolu pred Vianocami. Obsahuje rôzne príbehy diesneyovských postavičiek, nechýba ani rozprávka na motívy známej Dickensovej Vianočnej koledy o boháčovi a troch duchoch Vianoc.

decembrové čítanie

Príbeh Vianoc (Anselm Grün)

Nádherne ilustrovaná kniha o narodení Ježiša Krista z pera kňaza a zároveň spisovateľa.

decembrové čítanie

Terezkine čítanie (9)

Kroniky Narnie:  Princ Kaspian, Dobrodružstvá lode Ranný Pútnik (C.S. Lewis)

Terezka pokračuje v čítaní Kroník Narnie. Tento mesiac prečítala 2 časti a aj to len preto, že posledné dve doma nemáme a nestihli sme zájsť do knižnice. Už som kvôli tomu dostala aj “hubovú polievku” a musíme to teda napraviť.

decembrové čítanie

Poppy Mayberyová – Narodená v pondelok (Jennifer K. Brownová)

Toto bol Terezkin vianočný darček. Samozrejme dieťa je po mamke, tak ešte ani december neskončil a už bola kniha prečítaná.

Je to fantasy príbeh, ktorý sa odohráva v meste Nova, kde každý obyvateľ má nejakú superschopnosť, ktorá závisí od toho, v ktorom dni v týždni sa narodil. Keďže je Poppy narodená v pondelok, mala by vedieť premiestňovať veci z miesta na miesto silou vôle. Veľmi jej to však nejde, preto je poslaná do letnej školy, kde sa má zdokonaliť.

decembrové čítanie

Keď som čitala anotácie ku knihe, pomyslela som si že by to mohol byť taký Harry Potter pre mladších.

Julinkine čítanie (7)

Na horách v Závejove (Bjorn R. Lie)

Keď Juli čítala túto knihu, mala som tendenciu vziať si šálku s horúcim kakaom a prikryť sa dekou. Škoda len, že za oknom nepoletovali snehové vločky.

Príbeh nemá hlavnú postavu, žiadny akčný dej, či zápletku. Opisuje ako plynie život počas jedného dňa v nórskom lyžiarskom mestečku.  A teda je v ňom naozaj rušno. Módna návrhárka práve dokončuje modely čiapok, deti sa v škole učia o pretekoch na Južný pól, na svahu prebiehajú súťaže v skoku o lyžiach, či sa práve chystá Závejovská  rely. Podvečer, keď sa život trošku upokojí, vidíme obyvateľov hrať spoločenské hry, či môžme nakuknúť na veľkú tancovačku.

decembrové čítanie

Kniha je vhodná aj pre menšie deti, lebo ponúka naozaj krásne, hravé ilustrácie. Postavičky s veľkými hlavami a smiešnymi menami u nás vyvolávali záchvaty smiechu.

Maruškine (4,5) a Hankine čítanie (skoro 2)

Aj menšia a najmenšia chcú čítať. A teda Maruška sa rozbieha. Hocikedy ju nájdem ako si potichu spája písmenká a zrazu len vykríkne a prečíta slová.

Ich decembrové čítanie vyzeralo takto:

Vánoce z celého světa (Karolína Medková)

Aj keď je toto česká kniha, vôbec to nevadí, textu je v nej naozaj málo. Najhlavnejšie v knihe sú obrázky, ktoré ukazujú ako sa slávia Vianoce v iných krajinách. Konkrétne sú to krajiny Nemecko, Austrália a Nový Zéland, Etiópia, Mexiko, USA, Japonsko, Venezuela, Grécko, Fínsko, Rusko, Izrael a Česká republika. Opis jednotlivých vianočných zvykov z týchto krajín sa nachádza na posledných stranách knihy.

decembrové čítanie

Ale kniha to nie je len taká obyčajná na čítanie, či pozeranie. Deti v nej musia v každej krajine hľadať dvoch nezbedníkov, ich psíka a čarovné snežítko, ktoré ich do týchto krajín premiestňuje. Okrem toho, sú tam aj ďalšie úlohy ako napríklad hľadanie dvojíc, labyrint, tieňové pexeso a iné.

decembrové čítanie

Prvé Vianoce (Christina Goodings)

Milá knižôčka, ktorá okrem jednoduchého príbehu Vianoc, obsahuje aj 9 puzzle skladačiek. Tak sme čítali a skladali a čítali a skladali a čítali a tak dookola.

Tak sme sa úspešne “prečítali” ďalším rokom. Čo nás čaká v tom novom? Nechajme sa prekvapiť.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.