Marec je mesiac knihy, no ja môžem povedať, že u nás aj mesiac kníh o vtáčikoch.  Veď sa pozrite ako vyzerá naše marcové čítanie.

Spoločné čítanie

Vtáky našich lesov (Andrea Pinnington, Caz Buckingham)

Neviem, či ešte treba niekomu túto skvelú knižočku predstavovať. Naše domáce osadenstvo ju k štúdiu vtákov odporúča všetkými desiatimi. V knihe sa môžu deti dočítať zaujímavosti o 12 rôznych vtákoch, ktoré žijú aj u nás. Ale čo je na tejto knihe úplná topka sú zvuky týchto vtákov. Úplne reálne, žiadne napodobeniny. U nás sa z nej najviac tešila Hanka.

Utečenec na vtáčom strome (Ondrej Sekora)

K tomuto sa mi natíska napísať len jedno. TÁTO KNIHA JE SKVOST.

Táto kniha by mohla kľudne konkurovať všetkým knihám, ktoré majú deti na povinnom čítaní. Dokonca by mohla konkurovať učebnici prírodovedy, teda minimálne tej časti, kde sa deti učia o vtákoch.

Je to síce beletria pre deti, ale každá jedna kapitola je nabitá rôznymi informáciami z vtáčieho sveta. Zoznámite sa v nej s rôznymi vtáčikmi. Spoznáte vtáky exotické, sťahovavé, či celoročné. Zistíte ako hniezdia, ako lovia, čím sa živia, aké nástrahy na ne číhajú, koho sa boja, ako sa starajú o mláďatká.  A to všetko cez príbeh malého Modráčika, exotického vtáčika, ktorý sa tak trošku nechtiac ocitol na vtáčom strome, kde ho prijali za svojho.

marcové čítanie

Kniha priam navádza na debaty s deťmi, na hľadanie ďalších informácií v encyklopédiách alebo na internete, či na rôzne tvorivé aktivity.

Veď vravím, že SKVOST.

Vtáky – Vidieť, poznať, vedieť (David Burnie)

Samozrejme, že sme načreli aj do encyklopédií.  Rada čerpám hlavne z týchto dvoch sérií, Vidieť, poznať, vedieť a Zvedavými očami. Nie sú veľmi objemné, ale aj napriek tomu obsahujú dostatok informácií, ktoré sú k danej téme potrebné. Obidve sú doplnené vhodnými ilustráciami a fotografiami.

Vtáky –  Zvedavými očami (J. Bailey, D. Burnie)

Táto nás napríklad naučila kresliť vtáky.

Terezkine čítanie (10)

Gregorovae  vesmírna naháňačka za pokladom (S. Hawking, L. Hawking)

Teri pokračuje vo vesmírnom putovaní s Gregorom. Tentokrát Gregor so svojou kamarátkou riešia záhadné odkazy. Sú naozaj od mimozemšťanov? Aby to zistili musia sa vydať opäť do vesmíru. Znova navštívia rôzne miesta, ako napríklad Mars, iné galaxie, či planéty a ich mesiace. Aj táto časť je nabitá vedeckými informáciami, takže sa môžme o vesmíre dozvedieť ešte viac.

Zo škrupinky (Jana Necpalová)

Trošku netradičný príbeh o Jožkovi a jeho kamarátke Anastázii. Netradičný preto, lebo nie sme veľmi zvyknutí čítať knihy o deťoch, ktoré prakticky vychováva babka, pretože rodičia stále pracujú. Žeby odraz dnešnej doby? No, minimálne na zamyslenie.

marcové čítanie

Terezke sa kniha páčila aj keď mala výhrady voči Jožkovým rodičom, ale zrejme keby boli iní, aj kniha by bola iná.

Ak vás zaujíma podrobnejšia recenzia, tu si ju môžte prečítať.

Julinkine čítanie (8)

Detektívna kancelária Lassemaja, Záhada v škole (M. Widmark, H. Willis)

Juli začala čítať príbehy o deťoch. U nás trošku prekvapenie, keďže doteraz viedli zvieratká. Séria kníh Detektívna kancelária Lassemaja, prináša vždy v každej ďalšej knihe novú záhadu, ktorú treba vyriešiť. Hlavnými detektívmi sú dve deti, kamaráti Lasse a Maja. Samozrejme, pozorný čitateľ rieši každú záhadu s nimi. Preto sú tieto knihy také obľúbené.

Calvin nevie lietať (J. Berne)

Calvin je škorec, ktorý rád číta. Chodí do knižnice a číta o všetkom možnom. Lenže popri tom ako číta, sa zabudne naučiť lietať a na jeseň hrozí, že ostane sám, keď celá jeho rodina odletí na juh. Samozrejme rodina ho nenechá v štichu a aj Calvin nakoniec zúročí svoje vedomosti z kníh, keď zachráni škorce pred nebezpečenstvom.

marcové čítanie

Maruškine (skoro 5) a Hankine (2) čítanie

Ako naučiť Eda lietať (Katarína Macurová)

Edo je pštros, ktorý samozrejme nevie lietať a ani sa to nikdy nenaučí. Ale jeho kamoš. macko Ernest, o tom nevie a robí všetko možné, aby Edovi pomohol naučiť sa lietať. Mám rada takéto knihy. Také, v ktorých sa stretne láskavý humor, priateľstvo, milé ilustrácie a jednoduchý zrozumiteľný text.

marcové čítanie

A navyše, aj deti niečo naučí. Ako napríklad nás táto kniha, keď nás prinútila vyhľadať si vtáčika kiwi, či rôznych tučniakov a porovnávať veľkosť pštrosa a inými zvieratkami.

Prečo nekvitneš? (Katarína Macurová)

Ďalšia milá jednohubka od K. Macurovej. V tejto knihe macko Ernest rieši, prečo nechce kvitnúť jeho kvetinka. Chudáčik ani netuší, že pestuje mrkvu a už vôbec nevie, čo sa deje pod zemou.

My sme si knihu doma čítali viackrát. Najčastejšie tak, že sme si vymýšľali vlastný text hlavne k príbehu, ktorý sa odohrával pod zemou. Veď sa pozrite na tváre týchto zajačikov, to sa nedá nepremýšľať, o čom asi hútajú.

marcové čítanie

Apríl nám už klope na dvere a my už teraz vyberáme ďalšie knihy.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.