knižky

November je u mňa osobne najťažší mesiac. Sychravé počasie, choroby, to mi dáva zabrať. Ale viete čo pomáha? Jasnééé, knižky, k nim teplý čajík a najchlpatejšia deka v dome.

Spoločné čítanie

Rok v lese (Ivan Sokolov-Mikitov)

Tuto starinku som čítala ešte ja ako dieťa. Vtedy som najviac obdivovala jej ilustrácie.

Teraz sa nám veľmi hodila do témy o lese a jeho obyvateľoch. Je rozdelená na 4 časti, podľa ročných období a v každom ročnom období opisuje jeden deň zvierat v lese. Dozvedeli sme sa ako si veverička robí zásoby na zimu, prečo je rys zbojník, alebo ako prežívajú zimu medvede, kto stráži les v noci a iné zaujímavosti.

Bola raz jedna trieda (Krista Bendová)

Aj keď my sme domoškoláci, túto knihu sme si museli prečítať.  Po minulomesačnom úspechu rýmovanej rozprávky Čin-čin, si baby žiadali ďalšie básne. Tak som vybrala túto knihu. A tieto humorné školské básničky nám spríjemňovali rána.

O pramatke kengure a iných zvieratkach (Rudyard Kipling)

Poznáte Knihu džunglí? Je to asi najznámejšie dielo R.Kiplinga. Ja som v našej domácej knižnici zalovila a našla som iné jeho slávne dielko. Je to súbor rozprávok, ktoré autor vymýšľal pre svoje deti a rozprával im ich pri uspávani. Príbehy sú to fantastické a hovoria o tom, ako sa niektoré zvieratká dostali do svojej dnešnej podoby. Prečo má napríklad ťava hrb, alebo ako leopard prišiel k svojim škvrnám.

knižky

Terezkine čítanie

Zverinec na siedmom poschodí (Peter Gajdošík)

V poslednej dobe doma čoraz častejšie počúvam prosby o zadováženie si domáceho zvieratka. Preto som z knižnice požičala túto knihu. Myslela som, že si ju prečítame spolu, ale Teri ma predbehla. Chytila ju do rúk a nepustila, kým ju nedočítala.

A vraj bola super zábavná. Hlavná hrdinka, veľmi túži po zvieratku. Má to ale jeden háčik, Dominika býva v činžiaku. Aj napriek tomu sa u nej nejaké zvieratká objavia. Ale aké. Mačky, či psík, to sa dá zvládnuť, ale mravce, krava, či prasiatko? Z toho môžu vzniknúť len zábavné situácie. Zvieratká nakoniec u Dominiky neostanú, skončia v pre nich vhodnejších domovoch, ale ani Dominika sa bez nich nudiť nebude.

Prdiprášok doktora Proktora (Jo Nesbo)

Zábavné, šialené, smiešne, miestami totálne uletené. To povedala Terezka. A mne sa po jej opise tejto knihy zachcelo si ju prečítať, alebo minimálne si pozrieť film. Som zvedavá na to čo prdiprášok dokáže (zopár vecí mi Terezka veľmi živo opísala).

Okrem toho, že ju táto kniha veľmi bavila, dozvedela sa z nej zopár veci o Nórsku, čo by som od takéhoto uleteného príbehu nečakala. Aj takéto knižky treba čítať (hlavne v novembri). Ide sa na druhú časť.

Julinkine čítanie

Gréta (Andrea Gregušová)

Veľryba Gréta je najslávnejšia morská speváčka, lenže jedného dňa zistí, že nemôže spievať.

Zájde k lekárke, kde zistí, že nie je sama, ktorá má nejaký zdravotný problém. Žralok si vybil zuby na konzerve, malé korytnačky bolí bruško, lebo si mýlia medúzy s plastovými taškami. Obyvatelia mora vezmú túto situáciu do vlastných rúk a svoje teritórium sa rozhodnú vyčistiť. Vďaka tejto knihe deti nahliadnu do problematiky odpadu, separovania a celkovo ochrany prírody.

Murko sa vracia (Michaela Hrachovcová)

Murko, neposedný kocúrik, sa rozhodne preskúmať les. Stratí sa a zažíva nebezpečné situácie. Vďaka novým priateľom z lesa sa však bezpečne dostane domov k mamičke.

Maruškine a Hankine čítanie

Rok v lese (Emilia Dziubak)

Ďalšia krásna obrázková kniha, ktorá neobsahuje skoro žiadny text. Každá dvojstrana zachytáva to isté miesto lesa, len v inom kalendárnom mesiaci. Deti tak môžu sledovať príbeh konkrétneho zvieratka počas celého roka alebo si vytvárať vlastný príbeh.

Nika a Leo sa učia abecedu (Paulína Feriancová)

My máme abecedné knižky radi. Tak sme si z knižnice požičali tú najnovšiu. Obsahuje jednoduché básničky na každé písmenko abecedy a v závere aj tri krátke rozprávky.  Je ideálna na prvé čítanie, takže sa k nej určite ešte vrátime, keď to bude u nás znovu aktuálne.

Čo nás na tejto knihe zaujalo, boli ilustrácie. Väčšina kníh pre menšie deti je rôznofarebná, niekedy je tých farieb až moc. Táto kniha je výnimka. Ilustrácie vôbec nie sú rušivé, aj keď na prvý pohľad by sa mohli zdať nevýrazné. No každá jedna perfektné dotvára atmosféru každej básne, takže vôbec nemusia na čitateľa nasilu upútavať krikľavými farbami.

Môj kocúr Tamtam (Ľuboslav Paľo)

Krásna novinka o priateľskom vzťahu človeka s kocúrom.  Zachytáva jeden deň ich vzájomného spolužitia. Popri tom ako deti sledujú Tamtamove beťárstva sa aj niečo naučia o živote mačiek. Čo rady robia, čo rady jedia, prečo im svietia oči v tme a iné zaujímavosti. Textu je v nej máličko, preto je vhodná aj pre neposedných druhoročiakov.

knižky

Celkom sme to mali v novembri rôznorodé. Teším sa už na december.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.