novembrové čítanie

Novembrové čítanie bolo rôznorodé. Keďže sme sa celý november venovali vesmíru, najviac sme čítali také knihy, ktoré sa ho aspoň nejako dotýkajú.

Spoločné čítanie

O kresbe čo ožila (Daniel Pastirčák)

Krásna kniha. Mali sme ju požičanú z knižnice, ale toto je jedna z tých, ktorú chcem mať doma. Lebo je to ten druh knihy, ktorú môžte čítať viackrát a vždy v nej nájdete niečo iné.  V tomto článku sa jej venujem viac.

O kresbe, čo ožila

Mýty a hviezdy (Jelena Široninová)

Ak máte radi mytológiu a hviezdy, toto je tá pravá kniha. Nielenže sú v nej príbehy o rôznych bájnych hrdinoch, ktorý boli neskôr vynesení na oblohu ako súhvezdia, ale ponúka aj užitočné fakty, ktoré sa týkajú rôznych častí vesmíru. Viac o hviezdach píšem v tomto článočku.

Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry)

Túto knihu netreba nikomu predstavovať. To je proste klasika. Váhala som, či ju mám čítať mojim dievčatám. Viem, že ja som ju čítala až ako stredoškoláčka. Ale dala som tomu šancu. A bolo to príjemné čítanie. Veľmi ma pobavilo, keď súhlasne prikyvovali hlavou vždy, keď som čítala o tom, akí sú dospelí nemožní a čo všetko im uniká. Aj keď je to pre nich ešte stále len rozprávka o pilotovi, ktorý na púšti stretne zvláštneho chlapčeka, verím, že túto knihu nevidia poslednýkrát a tie hlbšie obzory sa im otvoria v tom správnom čase.

Terezkine čítanie (9)

Kroniky Narnie (C.S Lewis)

Knihu Lev šatník a čarodejnica som začala Terezke čítať ja. Zväčša čítavam ráno keď baby ešte raňajkujú, alebo poobede, keď už máme všetky povinnosti hotové a máme chvíľu čas. Lenže toto Terezke nestačilo, nedokázala počkať na ďalšie kapitoly, tak sa rozhodla, že knihu dočíta sama.

novembrové čítanie

A potom aj ďalšiu časť, Čarodejníkov učeň (trošku sme si prehodili poradie kníh. Táto by mala byť prvá), dokonca zvládla v novembri aj tretiu časť, Kôň a jeho chlapec.

Julinkine čítanie (7)

Cesta domov (Alica Raticová)

Táto milá knižočka rozpráva príbeh tučniaka, ktorý je zvedavý na ďaleký svet. Rozhodne sa preto, že sa vydá na cestu. Počas svojho putovania zažíva rôzne nové situácie, aby napokon pochopil, že doma je najlepšie.

novembrové čítanie

Knihu prečítate na jeden dych, obsahuje málo textu. No na konci obsahuje krátky prehľad rôznych druhy tučniakov žijúcich na svete, čo možno podnieti deti otvoriť si nejakú encyklopédiu a začítať sa do nej.

Pán Sova (Arnold Lobel)

Máme tu ďalšieho “Lobela”.  Pán Sova nám super zapadol do našej vesmírnej téme posledným príbehom v knihe, ktorý rozpráva o tom ako sa skamarátil s Mesiačikom.

novembrové čítanie

Juli ma veľmi rada knihy A. Lobela. Problém je, že už sme prečítali všetky v slovenskom preklade. Chcelo by to preložiť ďalšie. Všetky, ktoré sme čítali sú ideálne pre prvočitateľov. Nielen rozvrhnutím textu a nerušivými obrázkami, ale napríklad aj tým, že neobsahujú dlhé a krkolomné slová, hlavné postavy sú zvieratká a príbehy sú plné láskavého humoru.

Maruškine (4) a Hankine (skoro 2) čítanie

O malej Aničke (Inge a Lasse Sandbergovci)

Toto je veľmi zaujímavá knižôčka. Obojstranná. Z jednej strany je príbeh o tom, ako Anička premiestňuje svoje veci z miesta na miesto a z druhej strany je to príbeh o jej vianočnom darčeku. Taká obyčajná malá knižočka. Ale čo všetko v sebe skrýva.

V prvom príbehu napríklad Anička prekladá veci, raz je niečo NA okne, potom je to POD lavicou. Inokedy hľadá hrebeň, ktorý je VO vrecku. Na každej strane je veľký obrázok a dve maximálne tri vety. Tento príbeh nielenže môže pomôcť deťom spoznať priestorové pojmy, je aj veľmi zábavný. Nočník na okne a babika na traktore? Pre Aničku “no problem”.

Viac o tomto poklade si môžte prečítať tu.

Zvieratká z abecedy (Ivona Ďuríčková)

Túto knižočku sme čítali malým na striedačku s Julinkou.

novembrové čítanie

Na každé písmeno abecedy je v nej básnička o nejakom zvieratku. Všetky sú písané veľkými tlačenými písmenami, čo sa Juli veľmi dobre čítalo.  Maruška už tiež, vďaka tomu, vedela prečítať niektoré slová. Na konci knihy sú aj hádanky o každom zvieratku.

novembrové čítanie

Moje novembrové čítanie

Košické detaily 1. (Milan Kolcún)

Našla som si novú závislosť. Históriu Košíc písanú skvelým Milanom Kolcúnom. Košické detaily je útla knižočka, ktorá sa vám zmestí do kabelky. Ako už názov napovedá, je to kniha o detailoch na rôznych košických budovách a na rôznych miestach. Človek si ich nemusí všimnúť vôbec, ale ak sa zahľadí, vyroja sa otázky. A táto knižočka na ne dáva odpovede.

Zaujímavosťou knihy je, že je písaná dvojjazyčne, v slovenskom a anglickom jazyku. Obsahuje 38 krátkych príbehov, pri každom je fotka detailu aj celého objektu, ako aj jeho poloha v Košiciach. Knihu kľudne môžu čítať aj staršie deti, je písaná ľahkým štýlom bez ťažkým encyklopedických informácii a hlavne s vtipom.

Podobných kníh už z jeho pera vyšlo viac a ja už viem, čo si budem želať od Ježiška.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.