októbrové čítanie

Október sa končí tak sa s vami podelím o naše októbrové čítanie. Bolo pestré, nech sa páči, čítajte.

Spoločné čítanie

Rozprávky po telefóne (Gianni Rodari)

Toto je taká milá knižočka. Teda je to dosť hrubá kniha plná najrôznejších rozprávok, ktoré rozpráva jeden tatko úradník svojej dcérke cez telefón, keď sa nenachádza doma ale niekde na pracovnej ceste. Rozprávky sú to veselé, niekedy až absurdné, niektoré trošku na zamyslenie. Podľa knižnej anotácie, sú o múdrych deťoch a smiešnych dospelých. Nie sú príliš dlhé, také akurát na čítanie počas raňajok alebo pri poobednom čaji s keksíkmi.  Mojim babám sa veľmi páčili.

Pôvodne som plánovala čítať ju len Maruške, ale aj staršie dve sa k nám primotali, tak sa z toho nakoniec stalo spoločné čítanie. Pri tejto knihe fantázia pracuje na plné obrátky. Veď si len predstavte zmrzlinový palác alebo kolotoč, ktorý vás vyvezie do vesmíru.

Terezkine (9) čítanie

Terezka už číta veľa. A chce si vyberať knihy sama. Niektoré však nie sú podľa mňa to, čo práve potrebuje, no ale zas zakázať sa niečo také nedá. Tak sme sa dohodli, že minimálne jednu knihu za mesiac dá podľa môjho výberu. Do  týchto mesačných výberov budem dávať práve tieto knihy.

Operácia orech a iné dedkoviny (Andrea Gregušová)

Toto je presne ten typ knihy, pri ktorom naša slečna gúľala očami. Teda, len kým sa nezačítala. Potom som už len sledovala ako sa pri čítaní usmieva a neprestáva, aj keď už treba robiť niečo iné. Všetky srandy z knihy mi musela hneď vyrozprávať a smiali sme sa obidve. Kniha je o prázdninových zážitkoch dvoch chlapcov, ktorí prichádzajú na dedinu k svojim starým rodičom. Teda hlavne k dedkovi a jeho dvom bratom, pretože babku pošlú do kúpeľov. Tak si predstavte také chlapské prázdniny. Navyše, každý z dedkov má nejaký hendikep, dedočko takmer nevidí, deduško, nepočuje a dednožko je na vozíčku. To im, ale zdá sa, absolútne neprekáža pri rôznych beťárstvach. Viete ako sa hovorí, chlapci nikdy nedospejú, iba vyrastú.

októbrové čítanie Operácia orech a iné dedkoviny

Julinkine (7) čítanie

Kvak a Čľup su spolu (Arnold Lobel)

Kvak a čľup sú stálice. V lete sme čitali jednu časť, teraz ďalšiu. Dvaja kamaráti, žabiaci, ktorí neustále niečo riešia. Napríklad ako vycvičiť svoju pevnú vôľu, alebo či treba zasadeným semienkam v hline spievať, aby rástli. Milé dielko, ktoré zvládnu počúvať deti od 3 rokov a vhodné ako samostatné čítanie pre začínajúcich čitateľov.

Juli na Lobelových knihach vyhovuje to, že nie sú pestrofarebné a že je na strane menej textu. Príliš farebné obrázky ju vyrušujú, ťažšie sa sústredí na text. No tieto knihy sú pre ňu ideálne.

októbrové čítanie Kvak a Čľup

Myšacia polievka (Ardnold Lobel)

Pri tomto sme sa nasmiali. Je radosť čítať si s deťmi knihy, pri ktorých sa usmievame všetci. Arnold Lobel je majstrom takých kníh. Myšacia polievka je o myške, ktorú chytí zlá lasica a chce si z nej spraviť polievku. Pozor ale! Podľa myšky najlepšia myšacia polievka je taká, kde sú pridané myšacie rozprávky. A tak myška rozpráva a rozpráva a čitateľ sa usmieva. Juli dala tejto knihe 5 hviezdičiek.

októbrové čítanie Myšacia polievka

Čítanie s Maruškou (4) a Hankou (1,5)

Maruška s Hani majú veľmi rady knihy. Každé ráno, keďže vstávajú prvé, si spolu čítame. Niekedy povyťahujú neskutočné množstvo rôznych kníh, ale tieto sú tie, ktoré počas októbra vyberali najčastejšie.

Potulky nocou (Susanne Bernerová)

Potulky už pozná asi každý. U nás je to asi načítanejšia séria môjho materského života.  Dievčatá vyťahujú knihy podľa aktuálneho ročného obdobia alebo si vyberú všetky naraz a hľadajú rozdiely. Momentálne je úplne top táto nočná kniha. Hľadať v nej môžte medvedíka čistotného, sledovať muža v čiernom, alebo napríklad aj mačiatka. V knihe nie je žiadny text (okrem zopár viet o postavách na zadnej strane knihy), takže si môžte vymýšľať príbehy ako sa vám páči. A nechajte aj deti, to je väčšia zábava.

októbrové čítanie Potulky nocou

Môj macík (Z.Alexandrovová, M.Rázusová-Martáková)

Klasika, ktorú netreba nikomu predstavovať. Naša je už značne ošúchaná od toľkého čítania. Sú knihy, ktoré odkladám alebo vymieňam, no táto je v našej knižnici už 9 rokov.

Môj psík nezbedník (Katarína Gasko)

Milé leporelko o dievčatku a jej psíkovi. Psík chodí všade so svojou najlepšou kamarátkou, dokonca aj do školy. Túto knižočku mi skoro každý deň prinesie Hanka a už teraz svojim obmedzeným slovníkom komentuje, čo psík na každej stránke robí.

Moje októbrové čítanie

V októbri som uletela do sveta fantázie.

Mesačné kroniky: Winter (Marissa Meyer)

Kto má rád rozprávky, ale už trošku vyrástol, určite mi dá za pravdu, že túto sériu sa oplatí čítať. Popoluška, Červená čiapočka, Rapunzel, Snehulienka ako Cinder, Scarlet, Cress či Winter. Všetky tieto princezné pozná každé dievčatko, no táto séria im dáva nový rozmer. V každej knihe autorka opisuje príbeh jednej z nich, no všetky navzájom súvisia. Všetky sa pokúšajú zlomiť moc zlej, ale krásnej kráľovnej Levany z Mesiaca a zároveň zachrániť ľudí na Zemi, pred vesmírnou vojnou medzi Zemou a Mesiacom. No čo vám budem hovoriť, oddýchla som si pri týchto knihách maximálne. Až mi bolo ľúto, že séria skončila.

Októbrové čítanie je za nami, už sa teším, čo prinesie november.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.