Násobilková námorná bitka

Stavím sa , že ste ako deti občas hrávali hru s názvom námorná bitka. Alebo to poznáte pod názvom lodičky? Sedeli ste oproti sebe, s kamošom,  počas školskej prestávky, pred sebou ste mali štvorčekový papier rozdelený na sektory a v nich načrtnuté svoje lodičky. Tie vám súper  potom bombardoval alebo hádzal svoje bomby mimo. Pamätáte?

A viete že túto hru môžte perfektne využiť na precvičenie malej násobilky? Stačí pritom jedna malá úprava štvorcovej siete a Násobilková námorná bitka je na svete.

V klasickej Námornej bitke hľadáte súperove lode podľa súradníc, napr. A4, B9. V Násobilkovej námornej bitke nám na to poslúžia súčiny dvoch čísel. Prvý riadok a stĺpec štvorcovej siete teda neoznačíte číslami a písmenami, ale číslami od 1 do 10. A súperove lode budete hľadať podľa ich súčinov.  To znamená, že súper nebude hľadať vaše lode na súradniciach B2 ale na súčine 2×2. Keďže nám ide v tejto hre o precvičovanie násobilky, musí vám súper povedať správny výsledok a potom, či ste jeho loď zasiahli alebo nie.

násobilková námorná bitka

Mimochodom, takto upravená tabuľka sa volá Pytagorova tabuľka a je to skvelý pomocník pri učení násobilky.

Ja som mojím babám urobila 2 varianty Násobilkovej námornej bitky. Pre Terezku ktorá už ovláda celú malú násobilku, slúži štvorcová sieť bez výsledkov. Juli, ktorá je v procese učenia, má svoju sieť kompletne zaplnenú výsledkami. Takže ju môžu hrať deti, ktoré sa len násobilku učia, spolu s tými, ktoré si ju potrebujú zopakovať a hlavne nezabudnúť.

Na jednej A4 sú dve štvorcové siete. Do jednej si nakreslíte svoje lode, a v druhej si značíte bomby, ktoré hádžete na súpera. Aj tie, ktorými trafíte jeho loď ale aj tie, ktoré minú. Je jasné, kto vyhrá. Ten kto prvý potopí všetky súperove lode.

U nás doma má Násobilková námorná bitka veľký úspech. Baby ju hrávajú dosť často, preto som im ich hracie polia zalaminovala a na značenie používajú fixy. Tie sa potom na konci dajú ľahko zmazať vlhkou handričkou a hracie pole je pripravené na druhé kolo.

Ak máte chuť sa zahrať aj vy, naša Násobilková námorná bitka je vám k dispozícii na stiahnutie TU.