zobáky

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo majú vtáky rôzne zobáky?

My sme na túto tému narazili pri študovaní knihy o Vtákoch, z edície Vidieť-poznať-vedieť.  Keďže vtáky svoje zobáky používajú namiesto rúk, ktoré nemajú, súvisí to s tým čim sa živia. Každý zobák je prispôsobený potrave daného vtáka.

zobáky

Papagáj (ale aj napríklad glezg žijúci u nás) má zobák, ktorým dokáže rozlúsknuť orechy, dlhý bocianov zobák mu umožňuje vytiahnuť rybky či lastúry až zo samého dna rybníkov. Drozd a iné malé vtáčiky majú zobáčiky ako pinzety, vďaka nim si ľahko vedia vytiahnuť kadejaké červíčky z pôdy. Zaujímavý zobák majú vodné vtáky. Nachytajú do neho rôzne malé rybky, či rastlinky vo vode, a vďaka zúbkom po jeho stranách odtečie zo zobáka prebytočná voda a ostanú len dobroty.

zobáky

Dievčatá táto téma naozaj zaujala, tak som pre ne pripravila jeden zábavný experiment. Zahráme sa na rôznych vtákov s rôznymi zobákmi a pokúsime sa najesť rôznej potravy.

Všetky veci potrebné na experiment som našla doma. Aj keď ich je trošku viac, ako pri iných našich experimentoch stálo to za to.

Naše zobáky:

  • pinzeta (zobák malých vtáčikov na červíky)
  • nožnice (zobák dravcov)
  • kliešte (zobák na lúskanie orechov)
  • sitko na čaj ( zobák vodných vtákov)
  • dlhé kliešte na gril alebo čínske paličky (zobák brodivých vtákov)

zobáky

Jedlo pre vtáčiky:

  • hrozno vo vyššej nádobe, ktoré  reprezentuje potravu hlbšie pod hladinou
  • nastrihané kúsky špagátu zamiešané v kakau, to sú naše červíky
  • kúsky alobalu vo vode pre kačičky
  • pistácie
  • marshmallov na nitke predstavuje mäso pre dravé vtáky

Ešte budete potrebovať:

  • utierku
  • misku, ktorá predstavuje vtáčí žalúdok
  • stopky
  • hárok na zapísanie výsledkov

Cieľom tohto experimentu bolo zistiť, ktorý zobák je najvhodnejší pre jednotlivé potravy. Pri každom jedle sa dievčatá zdržali 30 sekúnd, prekladali jedlo zobákom do prázdnej misky, potom úlovok spočítali a zapísali.

Všetky misky s dobrotami som rozložila dookola stola, takže baby pracovali naraz a pekne sa posúvali od jednej miske k druhej, vždy s jedným zobákom.

Začali sme tak, že Teri si vzala nožnice a snažila sa vyloviť hrozno z vysokej odmerky. Nešlo to až tak ľahko ako predpokladala, hrozno sa šmýkalo a padalo dolu, tie bobule, ktoré boli úplne naspodku sa ani vyloviť nedali. Každú bobulu, ktorú sa jej podarilo chytiť, preložila do misky vedľa a pokračovala v lovení. Po 30 sekundách a zrátaní svojho úlovku šla vyťahovať nožnicami červíky z hliny. Kým ona vyťahovala červíky z hliny, Juli sa s pinzetou, ako malý drozdík, snažila vyloviť hrozno z odmerky.

zobáky

Potom sa Terezka presunula k lúskaniu pistácií a Juli vyťahovala červíky z hliny. Takýmto spôsobom vyskúšali aj vyloviť kúsky alobalu z vody alebo si odtrhnúť mäsko. Po prvom kole s prvým zobákom, si každá vzala iný zobák a znova skúšala prekladať postupne všetky dobroty do misky počas 30 sekúnd.

Experiment to bol trošku zdĺhavý, ale bol fakt zábavný a poučný. Keď spadla pinzeta do odmerky medzi hrozno, baby zistili, že malý drozdík by sa asi v hlbokej vode skôr utopil ako najedol. A fakt bola sranda sledovať ako sa sitkom na čaj snažia dievčatá rozlúsknuť pistácie alebo odtrhnúť kúsok z marshmallov. Občas sme pre smiech museli zastaviť stopky a pokračovať až po dosmiatí.

Takto dievčatá samé na sebe zistili, že naozaj kačka nemôže jesť orechy a drozd nevyloví žabku z vody. Ale zistili sme napríklad aj to, že síce pinzetou sa najlepšie vyťahovali červíky z hliny, ale ak sa našlo vo vedľajšej miske vylúpané semienko, aj to by si drozdík dal.

A úplne samozrejme bolo lúskanie pistácií. Dievčatá sa síce snažili zo všetkých síl a škrupiny lietali kade tade, ale najviac ich rozlúskol predsa len papagáj.

No a tu je záver a zhrnutie nášho experimentu. Je jasné, že niektoré zobáky by si poradili s rôznymi druhmi potravy, ale nie každá potrava je vhodná pre každý zobáčik.

2 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.