Spoznávame vtáky s najmenšími. Puzzle na stiahnutie

Aktuálne u nás doma riešime vtáky. Všetky možné. Sťahovavé, celoročné, cudzokrajné, žijúce pri vode, či ľudských obydliach, lietajúce, ale aj tie, ktoré lietať nevedia. A ja už zopár dní pozorujem, ako táto téma zasiahla našu malú Hanulku.

Vždy keď sa doma učíme o zvieratkách, snažím sa pozháňať dievčatám ich modely. Je to predsa iné vidieť a ohmatať si 3D model, ako len kartičku s obrázkom. Aj teraz som ako prvé k našej novej téme kúpila tubu vtáky od Safari Ltd. a vytlačila som k nim aj trojložkové karty.

Hanka veľmi rada páruje veci, tak som jej túto aktivitu ponúkla. Nemala s tým vôbec problém, ale aj napriek tomu, že to spravila raz-dva, neodišla od tejto aktivity, ale stále dookola si vtáčiky ukladala na kartičky. Ja som sedela pri nej a vždy keď niektorého uložila som jej povedala ako sa volá. Veď, nech si rozširuje slovnú zásobu.

Sranda-nesranda, to dvojročné dieťa si dnes pýta na hranie ďatľa a sojku a my len oči vyvaľujeme.

Našťastie som si včas spomenula, že som kedysi dávnejšie kúpila zvukovú knižku knihu Vtáky našich lesov. Skoro som na ňu zabudla. To by bola galiba, veď práve teraz je ten správny čas ju vytiahnuť.

Fakt ju odporúčam. Obsahuje reálne fotografie vtáčikov so základnými informáciami a čo je najdôležitejšie aj reálny zvuk. Takže Hani si svojho obľúbeného ďatľa mohla konečne aj vypočuť. Okrem neho si obľúbila aj sýkorku, sojku a kukučku (Už sa nevieme dočkať leta. U nás totiž vtedy kukučku počujeme takmer každý deň).

Keď mali vtáčiky u nej taký úspech, podstrčila som jej puzzle vtáka s úchytkami.

Je to skvelá pomôcka na zoznámenie sa so stavbou tela vtáka, keďže jednotlivé časti sú na samostatných dielikoch a navyše pod puzzle sa skrýva vtáčia kostra. No a samotné úchytkové puzzle je super vec, keďže pri jeho skladaní sa do práce zapájajú  práve tie tri prsty, ktoré sú neskôr veľmi dôležité pri písaní. Takže to nie je len o skladaní puzzle, ale aj o grafomotorike.

vtáky

Pre Hanku je ale toto puzzle náročnejšie. Niektoré dieliky ešte nevie položiť na správne miesto, ale tá snaha! Sedí pri ňom takmer každý deň, vždy si ho niekoľko krát rozoberie a snaží sa uložiť ho naspäť.  A nevzdáva sa ľahko.

Práve pri jednom z jej skladaní som dostala nápad. Spravím jej jednoduchú skladačku práve z tých vtáčikov, ktoré si obľúbila v knihe. Tak som sadla k počítaču a pustila som sa do práce.

Spravila som dve varianty. Jednu ľahšiu, kde je vtáčik zložený z dvoch častí a druhú ťažšiu, kde ho musí poskladať zo štyroch častí. Stačí ich vytlačiť, zalaminovať a rozstrihať.

Keď už som bola vo švungu vyrobila som jej z nich aj ďalšiu aktivitku, pri ktorej musí vtáčiky usporiadať podľa veľkosti.

Aby sa kade-tade nepostrácali, podlepila som každý obrázok magnetom a máme ich na chladničke. Hani ich tak má na dosah, kedykoľvek si ich môže usporiadať, či poskladať. (A nielen ona 😉 )

A keďže my sme duše štedré, podelíme sa s vami o ne. Obidve aktivity si môžte stiahnuť TU.

Som zvedavá kam až nás táto nová zábavka dovedie.