Tvorivý advent. Prvý týždeň

Tento rok vás pozývame prežiť spolu s nami Tvorivý advent. Počas 4 týždňov budeme spolu čítať, tvoriť, premýšľať a hrať sa. Určite si každý príde na svoje.

Každý týždeň odštartujeme nedeľnou rozprávkou, ktorú budeme čítať on-line na našej fb stránke vždy o 18:00. Následne tu, na blogu, nájdete návrhy na ďalšie zaujímavé aktivity spojené s Vianocami. Snažili sme sa aktivity zostaviť tak, aby si na svoje prišli malí aj veľkí, tvorivci aj premýšľavci, ale aj tak, aby ste sa zahrali, či sem tam vážne zamysleli. Tak sa pripravte, advent začína.

Prvý adventný týždeň. O Vianociach, ktoré nechceli prísť.

Prvú adventnú rozprávku máme za sebou. (Kto si ju nestihol vypočuť, nájde ju tu.). Viete si predstaviť, že by Vianoce neprišli? Že by sme nezažili tú krásnu, pokojnú atmosféru a netešili sa z vianočných svetielok, darčekov a nezdobili sme stromček? My teda vôbec nie. Tak poďme spolu tento týždeň Vianoce privolať jednoduchými aktivitami.

Úloh je 6, aby ste si každý deň do ďalšej nedele mohli jednu vybrať, tak ako keď otvárate okienka na adventnom kalendári. Nemusíte ich vypĺňať v tomto poradí, dokonca ich ani nemusíte zvládnuť všetky. Dôležité je venovať si navzájom čas a pripraviť sa na najkrajšie obdobie roka.

1. Jednoduché papierové tvorenie

Máme pre vás dve varianty papierového tvorenia.

Menšie deti si môžu vyrobiť takýto vianočný stromček. Potrebujete len

Tvorivý advent
  • zelený papier (ak nemáte, stačí nakresliť stromček a vymaľovať zelenou farbou),
  • temperové farby (môžu byť aj prstové)
  • štipce
  • pom-pomy

Farby, ktorými budete zdobiť stromček si dáte do osobitných nádobiek, štipcami zaštipcujete pompomy a necháte deti pečiatkovať stromček podľa ľubovôle.

Staršie deti už zvládnu vyrobiť takýto adventný kalendár. Z výkresu vystrihnete kruh, do jeho stredu nakreslíte vianočný obrázok. Kruh po obvode rozstriháte na 24 dielikov, ktoré si očíslujete. Keď si takýto adventný kalendár zavesíte na dvere a každý deň počas adventu z neho odstrihnete jedno políčko, čas do Vianoc uplynie rýchlejšie.

tvorivý advent

2. Pokus s papierovou utierkou

Na tento pokus potrebujete

  • fixy
  • papierovú utierku
  • nádobu s vodou

Na polovicu papierovej utierky nakreslíte vianočný obrázok fixami. Utierku preložíte tak, aby ste prekryli nakreslený obrázok. Takto preloženú utierku položte do vody a sledujte kúzlo.

3. Vianočná hra: Ozdob si vianočný stromček

Na túto hru potrebujete, vytlačený plán hry, ktorý nájdete v súbore aktivít na konci článku, 1 hraciu kocku, papier, ceruzku prípadne pastelky.

Hra má jednoduché pravidlá a zabaví sa pri nej celá rodina. Podľa čísel, ktoré vám padnú na kocke, si postupne postavíte svoj netradičný vianočný stromček a dozdobíte ho. Žiadne dva stromčeky nebudú rovnaké.

tvorivy advent

4. Pre budúcich šéfkuchárov

Pečenie neodmysliteľne patria k Vianociam. Tu vám ponúkame náš najobľúbenejší recept na zdravé perníčky.

5. Čo by bolo keby….

Táto aktivitka rozvinie detskú fantáziu.

V súbore na stiahnutie nájdete list, ktorý môžete popísať svojimi myšlienkami a nápadmi. Tento týždeň si skúste predstaviť, že ste vianočná guľa na stromčeku. Pre malých, zatiaľ nepisateľov mám jednu fintu. Nech vám dospelákom diktujú, svoje predstavy a potom už sami môžu dokresliť obrázok. Zapisujte všetky bláznivé nápady, nechajte detskú fantáziu lietať.

6. Rozdávanie lásky

V súbore aktivít na stiahnutie sú aj Láskavé kartičky. Vyberte si jednu, ktorá bude viesť celý váš deň. Táto úloha je zámerne riešená tak, aby boli aktívnejšie deti. My rodičia častokrát zabúdame sami na seba a táto aktivita má povzbudiť deti k tomu, aby preukázali lásku vám. Samozrejme malým deťom môžu z jej realizáciou pomôcť starší súrodenci, alebo jeden z rodičov.

tvorivý advent

Ak sa rozhodnete spolu s nami Tvorivý advent, budeme veľmi radi.

Poslednú adventnú nedeľu 20.12.2020 na vás čaká vianočné žrebovanie. Každý kto nám pošle na mail, alebo na fb, či instagram fotku nejakého svojho tvorenia, počas tohto adventu bude zapojený do žrebovania.

Čaká na vás 5 krásnych cien, ktoré vám predstavíme o týždeň. Zatiaľ vám o nich prezradím len toľko, že sú vyrobené z lásky.

1. Adventný týždeň

Na stiahnutie

pošlite mi link na

Vaše osobné údaje sú u mňa v bezpečí a budem ich na základe vášho súhlasu spracovávať podľa zásady ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy. Stlačením tlačidla vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným na zaslatie hry a ďalších newsletterov odo mňa, ktoré sa budú týkať súvisiacej témy.