Vianočné svetlo

Tvorivý advent. Tretí týždeň

K Vianociam neodmysliteľne patri aj svetlo v jeho najrôznejších podobách. A svetlo je aj hlavná téma našej tretej adventnej rozprávky, ktorú sme čítali v nedeľu 13.12. práve na Luciu, o ktorej sa hovorí, že je nositeľkou svetla.

Tak sa teda poďme pohrať, tvoriť a vytvárať vianočnú atmosféru.

A nezabudnite, keď nám pošlete fotku nejakého vášho vianočného tvorenia, môžete od nás 20.12. získať milú odmenu. Viac tu

1. Vianočný svietnik

Takýto vianočný svietnik dokážu spraviť už aj malé deti. Stačí mať doma hodvábny papier, alebo obyčajné servítky, disperzne lepidlo (napr. Herkules) a nejakú sklenenú nádobu.

Nádobu natriete lepidlom. Disperzné lepidlo po zaschnutí spriesvitnie, takže sa nebojte, že je nádobka celá biela. Na lepidlo deti poprikladajú potrhené, alebo postrihané kúsky servítky, či hodvábneho papiera.

Mimochodom, trhať takýto jemný materiál je perfektné cvičenie jemnej motoriky.

Keď už je svietnik dozdobený podľa ich predstáv, znova ho jemne prejdeme štetcom s lepidlom. Necháme vysušiť a večer po zotmení si v ňom zapáľte sviečku, nech vám dotvára atmosféru Vianoc.

2. Pozri sa do svetla

Tento experiment pre vás vymyslela naša kamarátka Jellka a podľa mňa je perfektný.

Papier A4 preložte na polovicu. Na jednu polovicu nakreslite svoj obrázok. Papier preložte a zalepte, tak, že obrázok ostane vo vnútri. Vrch vyfarbite a dozdobte napríklad vločkami.

Keď sa pozriete na papier, vnútorný obrázok nevidno. Objaví sa až, keď sa pozriete na papier oproti nejakému svetlu.

3. Hra: Svetielková pátračka

Táto hra vás vyženie vonku. Tak sa poriadne oblečte, vezmite si vytlačený plán hry a nezabudnite pero, či ceruzku. Prejdite sa po vašom okolí alebo zájdite do centra mesta a nasávajte atmosféru, ktorú vytvárajú vianočné svetlá. Popri tom sa zabavte a hľadajte všelijaké svetelné vianočné dekorácie. Hru si môžete zahrať len tak alebo si zasúťažiť.

4. Čo by bolo keby….?

Dobré skutky vedia rozjasniť deň ako svetlo. Viete si predstaviť, čo by sa stalo, keby každý z nás robil len dobré veci? V našej písacej aktivite sa deti zamyslia nad tým, čím oni naposledy rozjasnili niekomu deň.

5. Pre budúcich šéfkuchárov

Na tento týždeň máme pre vás recept na pomazánku s cesnakom.

Prečo sme vybrali práve cesnak? Kedysi práve na Luciu, ľudia jedli viac cesnaku alebo si ho dávali na okno, aby ich chránil pred zlom. V dnešnej dobe vieme, že cesnak je výborné prírodné antibiotikum a v tomto zimnom období sa výborne hodí. Nech sa páči, tu je pomazánka.

6. Láskavé kartičky

A znova tu máme aj niečo pre rodičov. Láskavé kartičky, ktoré pomôžu deťom prejaviť vám lásku rôznymi spôsobmi a ešte viac ako doteraz. Námety na láskavé činy sú tiež v súbore na stiahnutie.

Vianočné svetlo

Aktivitky k tretiemu adventnému týždňu si stiahnite tu
Na stiahnutie

Send download link to:

Vaše osobné údaje sú u mňa v bezpečí a budem ich na základe vášho súhlasu spracovávať podľa zásady ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy. Stlačením tlačidla vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným na zaslatie hry a ďalších newsletterov odo mňa, ktoré sa budú týkať súvisiacej témy.