Tak a je to tu. Prvý týždeň Prečítaného leta. Tento týždeň je hlavne o prázdninách. A keď sa povie prázdniny, určite každému okrem slnka, vody a dlhých letných dní napadne aj zmrzlina. Veď čo by to boli prázdniny bez tejto sladkej dobroty. Zmrzlinu a zmrzlinárku sme zatiaľ našli v knihe Potulky letom a tiež v knihe Kvak a Čľup, v príbehu O čokoládovej zmrzline. Týždeň ešte nekončí, určite sa nám ešte nejaká zmrzlinová knižka pripletie do cesty.
Vedeli ste, že medzi prvými ľuďmi, ktorí si na tejto dobrote pochutnávali, bol cisár Nero? Nechával si nosiť sneh z hôr, ktorý sa potom používal na ochladenie smotany a z nej pre neho vyrobili zmrzlinu. A viete, že spraviť si takúto zmrzku, podľa receptu cisára Nera nie je žiadna veda? Teda, ono v tom vlastne je kus vedy, ale žiadna nuda a výsledok stojí za to. Ideme teda na to? Poďme si spraviť jeden malý sladký zmrzlinový experiment.
Čo budete potrebovať:
- 2 menšie uzatvárateľné sáčky
- 1 veľký uzatvárateľný sáčok
- ľad (asi 4 šálky, majte pre istotu v zálohe aj viac)
- 8 lyžíc soli (môže byť obyčajná kuchynská, my sme použili himalájsku)
- 2 dcl mlieka
- 1 lyžicu cukru
- ½ kávovej lyžičky vanilkovej esencie alebo inú príchuť
- rukavice (Čože? Mami, na čo, veď je leto 😀 )
Tak teda začnime. Do malého uzatvárateľného sáčku vlejte 2 dcl mlieka, vsypte jednu lyžicu cukru a podľa chuti pridajte vanilkovú esenciu, alebo takú akú máte najradšej. Sáčok zavrite tak, aby z neho vyšlo čo najviac vzduchu. Všetky ingrediencie premiešajte. Toto je vaša zmrzlina v tekutom stave. Pre istotu sáčok vložte do druhého sáčku a zavrite.
Teraz si pripravíme do veľkého sáčku tú zázračnosť, ktorá nám vyrobí zmrzlinu. Vsypte do sáčku ľad, veľa ľadu a nasypte tam soľ (Soľ? Soľ!). Premiešajte.
Mliečnu zmes v dvoch sáčkoch vložte do veľkého sáčku, do stredu medzi ľad. Všetko to uzavrite a začnite v rukách poriadne trepať, miešať, mixovať, pohadzovať, nadhadzovať (tu sme ocenili, že je mliečna zmes v dvoch sáčkoch, nám sa totiž jeden prederavil a dnu sa dostala soľ a slaná zmrzka to je teda nič moc). Mliečna zmes vám začne tuhnúť.
Baby sa striedali v mixovaní zmrzliny a veru ocenili rukavice v lete. Studené to bolo poriadne. Občas som ich vystriedala aj ja, nech si potom tiež zaslúžim trošku dobrotky.
Sáčky natriasajte asi tak 10-12 minút a potom skúste vybrať mliečnu zmes, mala by už byť stuhnutá, ak nie je, trepte s ňou ďalej, môžte pridať ľad ak je treba. Záleží aj na tom či dávate prednosť vodovejšej zmrzline, alebo tuhšej.
No a nakoniec stačí vybrať sáčok von, poutierať ho od prípadnej soli, ktorá sa naň dostala a zmrzlinu zjesť. Ja som spravila v rohu sáčku malú dierku a dievčatám som zmrzlinu natočila do misiek. Šľahačka a posýpka, či granko, alebo obľúbené ovocie samozrejme nesmie chýbať. Mňam. Fakt chutila ako moja obľúbená točená.
Dobrú chuť.
A čo sa vlastne stalo?
Prečo a načo je tam vlastne tá soľ?
Prečo sa v zime posypujú chodníky soľou? Aby sme sa nešmýkali na zľadovatených cestách. Soľ totiž spôsobí, že ľad sa začne topiť aj keď by v zime počas mrazu nemal. Všetci vieme, že voda mrzne pri 0°C, lenže ak je vo vode napr. 20% soli, zamrzne až pri -17°C. Čím viac soli, tým nižšia teplota je potrebná na zamrznutie vody.
Že ako to suvisí s našou zmrzlinou? Keby sme do sáčku dali len ľad, naša mliečna zmes by bola síce poriadne studená, ale nezmrzla by. Keď k ľadu pridáme soľ, ľad sa začne topiť, lebo sa zníži jeho bod mrznutia. Teplota pôjde poriadne nízko, rukavice sú preto prepotrebné. Aby sa ľad mohol topiť, potrebuje ale odniekiaľ brať teplo. Začne ho teda odoberať okolitým predmetom, no a najbližšie mu bola naša mliečna zmes. Ľad sa teda topil a zmrzlina tuhla.
Tak sa do toho pustite a pochutnajte si aj vy!
Spätné odkazy a spätné upozornenia
[…] Celý ten pokus bol taký rýchly a zaujímavý, že sme akosi zabudli fotiť. Ale pekne nafotený postup nájdete u Katky na spolupozaskolu.sk. […]
[…] sa vyrábali aj u Adamkov. Tak isto aj u Katky v jej domškoláckej svorke, no a tam sa na ne prosímpekne použila soľ a rukavice. Skutočne – aj s fyzikálnym […]
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!