Terezka chce byť archeologičkou. Úplne ju pohltil svet antického Grécka, bohovia Olympu a staré mýty. Navnadila aj deti z okolia a ak práve vonku nehľadajú stratené antické poklady, tak nám po záhrade pobehujú lovkyne od Artemis, či Poséidonové dcéry. Že mi potajomky berie čítačku a číta už 4. časť Percyho Jacksona (v češtine!) je už asi len taký bonus. Preto, keď som úplne náhodou natrafila v obchode na archeologickú hru Aténa, a predstavte si, že to bol posledný kus, musela som ju proste kúpiť. Aténa je jednou z Terezkiných obľúbenkýň, tak sa zamýšľam, či to fakt bola len náhoda. 🙂
Vôbec som netušila do čoho idem, v obchode som si len prečítala, že je to hlavolam pre jedného hráča od 8 rokov, s 50 rôznymi archeologickými úlohami.
O čo teda v tejto hre ide?
Pri archeologických vykopávkach sa našla socha bohyne Atény, ktorú treba vrátiť na jej miesto, na podstavec do antického chrámu. Lenže po nálezisku sa pohybuje rôzne množstvo archeológov, a zvedavcov, a viete ako, na takomto vzácnom mieste si nemôžte robiť chodníčky kde sa vám zachce. Môžte postupovať len po vyznačených trasách a svojich kolegov nemôžte preskakovať.
Je to teda klasický hlavolam, kde musíte postupne presúvať panáčikov tak, aby sa vám otvorila cesta k cieľu.
Na tejto hre je mi veľmi sympatické jej prevedenie. Hrací plán je vlastne archeologické nálezisko, na ktorého kraji stojí priečelie antického chrámu. Na začiatku hry vyzerá zvláštne, je celý posiaty dierami.
Akonáhle naň uložíte jednu kartu so zadaním začne všetko dávať svoj zmysel. Niektoré otvory sa kartou prikryjú, iné zostanú orámované farbami, ktoré vám napovedia, ktorí archeológovia sa práve na tomto nálezisku nachádzajú, kde stojí váš archeológ so sochou a kde je cieľ vašej cesty, teda podstavec.
Figúriek je 18, jedna hnedá drží sochu Atény, zvyšné predstavujú rôznych pracovníkov na nálezisku. Nájdu sa tu zelení fotografi, modrí kopači, žltí prieskumníci a hnedí zapisovači. Po ich rozostavení môže začať lúštenie hlavolamu.
Kariet so zadaním je 50, všetky sú označené číslom. Toto číslo vám napovie akú obtiažnosť, ktorá karta má. Kým prvé karty zvládnu naozaj aj 8 ročné deti, čím bližšie sa blížite k 50, už to také ružové nie je. Posledných 10 je už riadny masaker aj pre dospelého.
Hra obsahuje aj malú brožúrku s riešeniami každej situácie, takže ak sa naozaj zamotáte môžte si nechať poradiť.
Alebo môžte rozostaviť figúrky do východiskovej polohy a začať úplne odznova. Niekedy je toto naozaj jediná možnosť ako sa pohnúť ďalej.
Hru určite neodporúčame netrpezlivým hráčom, hlavne teda vyššie levely a odporúčame ju každému, kto má rád hlavolamy a chce si potrénovať svoje logické myslenie.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!