Dnes sme sa doma hrali na gréckych architektov a stavali sme grécky chrám. Najprv sme si pozreli, ako vyzerajú typické staroveké grécke stavby. Dievčatám hneď ťuklo do oka, že ich hlavnými zložkami sú okrúhle stĺpy, na ktorých je položený nejaký preklad.

Padla jedna nevinná otázka, prečo sú tie stĺpy okrúhle? No, pokojne to môže byť aj kvôli estetickému hľadisku, ale má to aj iné vysvetlenie. Spravili sme si pokus, ktorý nám na to dá odpoveď. Zistíme, aké rozdiely sú v nosnosti rôznych stĺpov.

Pripravili sme si:

  • 3 papiere veľkosti A4
  • lepiacu pásku
  • knihy na zaťaženie

Z troch papierov vytvoríme 3 rôzne stĺpy. Prvý bude okrúhly, zrolujte papier a zlepte ho páskou. Druhý preložte na tretiny, vyformujte trojuholník a hrany zlepte. Posledný bude mať tvar kvádra. Papier preložte na štvrtiny, poskladajte a znova zlepte.

Deti môžu v tomto bode vysloviť svoje hypotézy. Ktorý zo stĺpov unesie najväčšiu váhu?

Aj keď sme vedeli, že grécke chrámy stoja na okrúhlych stĺpoch, a teda, nám to už bolo viac-menej jasné, aj tak bolo pre dievčatá neuveriteľné, žeby mali byť silnejšie ako napríklad kváder. Tak sme to šli vyskúšať.

Ako prvý bol na rade trojuholníkový stĺp. Opatrne sme naň položili prvú knihu, držal, ale bolo vidno, že je to už jeho maximum. Druhá kniha ho položila.

Druhý v poradí šiel kváder. Ten na sebe udržal 4 knihy.

Posledný okrúhly stĺp zvládol 7 kníh. Veľmi zaujímavé.

Určite to doma vyskúšajte, deti budú prekvapené. Vysvetlenie je pritom celkom jednoduché. V okrúhlom stĺpe je jeho sila rozložená rovnomerne, nemá žiadne slabé miesto. Zvyšné dva stĺpy majú svoje hrany oslabené na tých miestach kde sa lomia.

Keď sme teda viac menej dostali odpoveď na otázku, prečo sú chrámové stĺpy okrúhle, zadala som dievčatám výzvu.

Postavte z plastových pohárov a kartónov čo najpevnejší antický chrám.

K dispozícií mali 15 plastových pohárov, kartóny a plechy na pečenie. Najprv spravili dvoj poschodové budovy. Potom sme zisťovali, akú váhu unesú. Kládli sme na ne knihy, stavebnice, zošity, čo prišlo pod ruku.

Kládli sme a kládli a chrámy sa nie a nie zboriť. Keď už to vyzeralo, že do neho stačí fúknuť a zrúti sa, baby sa rozhodli, že náklad odvážime. A čo sme zistili? Náš antický chrám, ktorého hlavnou zložkou sú stĺpy z  plastových pohárov, hravo unesie 10 kg!

stĺpy

Pokusné doobedie týmto ale neskončilo. Juli sa rozhodla, že ide stavať svoj chrám do výšky. Ako najvyššie sa jej bude dať, koľko jej budú stačiť poháre a kartóny (ešteže máme blízko garáž a v nej kadejaké staré krabice). Potom samozrejme musela vyskúšať, či aj takýto vysoký zvládne udržať 10 kíl kníh.

stĺpy

Ani sa nezachvel. Viac už sme na neho ale nenakladali, Juli rozhodla, že ho nechce zbúrať a že bude v obývačke chvíľu slúžiť ako dekorácia.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.