Máme doma novú hru. Jasné, veď boli Vianoce. Volá sa Karneval lienok a je to opäť jedna z tých hier, pri ktorých sa nikto nebude hnevať, že prehral, pretože všetci zúčastnení hrajú spolu ako tím.

karneval lienok

O čo teda v hre ide?

Osem lienok sa rozhodne ísť na karneval. Nemôžu tam ale ísť len tak bez prestrojenia, najprv si musia navzájom povymieňať svoje farebné “bodky”. Lenže na karneval lienok chcú prísť aj nepozvané maškrtné mravce. Stihnú si lienky povymieňať bodky skôr ako im celú hostinu zjedia mravce? To záleží na vašej šikovnosti a pamäti.

Ešte pred začatím hry treba pripraviť lienky. Každá z nich má na sebe päť dierok, do ktorých je potrebné zasunúť osem kolíčkov jednej farby. Farba kolíčkov určí, na ktorý lupienok kvetu na hracej ploche si lienka sadne. Keď sú všetky lienky usadené, hra môže začať.

karneval lienok

Prvý hráč roztočí šípku v strede kvietku. Ak šípka ukáže na farebný lupienok, hráč z neho vezme lienku a noštekom ju priloží k inej lienke.

A teraz sa ukáže, či si lienka chce vymeniť bodky, alebo nie. V noštekoch majú lienky totiž magnety, ktoré sa buď pritiahnu alebo odpudia. Keď sa teda lienky k sebe pritiahnu, môžu si vymeniť bodky a prvá lienka môže ísť skúsiť šťastie k ďalšej. Akonáhle sa jej nejaká lienka otočí zadočkom, musí sa vrátiť na svoj lupienok a šípkou točí ďalší hráč. Ak ma lienka na sebe rôznofarebné bodky (nie dve rovnaké), odchádza z kvetu na karneval.

karneval lienok

Pozor ale, keď šípka ukáže na zelený lístok medzi lupienkami kvetu. Vtedy krok, po kroku stúpajú k prestretému stolu mravce. A to my nechceme. Takže, kto tam bude prvý? Vy s lienkami, alebo mravce?

karneval lienok

Okrem toho, že sa pri tejto hre deti parádne zabavia, trošku si potrápia aj jemnú motoriku. Prehadzovať kolíčky lienkam nie je pre detské (a niekedy ani pre dospelácke) ruky niekedy jednoduché.

Nám pri tomto s radosťou pomáha Hanka. Pri samotnej hre ešte nevydrží, ale prehadzovanie kolíčkov ju chytilo. Lienky sú veľmi milé, drevené, také akurát do jej rúčky, ale kolíčky sú dosť malé, treba preto dávať pozor, ak máte doma dieťatko, čo ešte rado pchá veci do pusy.

Keďže sa vždy štyri lienky priťahujú a 4 nie a nikdy to nie sú tie isté lienky, lebo vy si pred každou hrou kolíčky nanovo nasúvate, cvičia si detičky aj pamäť.

Musíte si predsa zapamätať, ktoré lienky si nechceli meniť bodky a preto radšej pôjdete k tým druhým. Určite sa chcete na karneval lienok dostať rýchlejšie ako mrave. Tímová práca všetkých hráčov je tu na nezaplatenie.

Táto hra je jedna z tých, pri ktorých je úplne jedno, či máte 5, či 35 rokov. Zabavíte sa všetci.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.