o kuchyni

Prečítané leto, 6.týždeň: O kuchyni

Ak by som si mala vybrať z tohtoročného Prečítaného leta najjednoduchšiu tému, bola by to práve táto, O kuchyni.

Veď varí sa asi v každej knihe a podľa mojich pozorovaní je kuchyňa najobľúbenejšia miestnosť detí už od mala. Veľa detí dokonca uprednostňuje rôzne kuchynské náradia a náčinia pred kadejakými najpestrejšími hračkami. A určite mi dáte za pravdu, že ak mama pečie, vždy to trvá dlhšie, lebo má zrazu okolo seba veľa pomocníkov.

Kuchyňa je aj ideálne miesto na zoznámenie sa s fyzikou, či chémiou a o vážení, či meraní objemu a teda matematike ani netreba hovoriť, dokonca sa dá v kuchyni učiť aj o bunke.

Ale môže nám samotné varenie a pečenie pomôcť aj s čítaním?

Kuchárske knihy asi nie sú práve tie, po ktorých sa siaha, keď chceme, aby deti čítali a keď sa bavíme o čitateľskej gramotnosti. Ale skúste sa na to pozrieť z iného uhla. Pri čítaní receptov je čítanie s porozumením kľúčové. Veď skúste variť podľa receptu, ktorému nerozumiete. Navyše, aj najzarytejší nečitateľ zväčša nemá problém prečítať recept a podľa neho potom niečo chutné vykúzliť.

A to predsa chceme, aby čítali a aby čítali s porozumením.

o kuchyni

Doma máme niekoľko detských kuchárských kníh. Pre deti sú lákavejšie, pretože recepty v nich sú jednoduchšie ako v dospeláckych knihách a zároveň sú názornejšie, čo teda privítam pri receptoch aj ja.

Dětské laskominy z ovoce a zeleniny

O kuchyni

Táto kniha okrem receptov, kde sú hlavné ingrediencie ovocie a zelenina, hneď na začiatku naučí deti aj niekoľko dôležitých vecí, na ktoré pri pobyte v kuchyni netreba zabúdať. Okrem toho predstaví aj základných kuchynských pomocníkov.

O kuchyni

Samotné recepty sú vždy na jednej dvojstrane. Postup je nafotený, takže sa ľahšie “číta”.

O kuchyni

Podľa týchto receptov odporúčame variť radšej v spoločnosti dospelého. Pre začínajúcich kuchtíkov by mohli byť trošku náročnejšie.

Receptíky pre malých kuchárov, hravá kuchárka pre deti

Aj v tejto knihe sú recepty pofotené krok za krokom. Recepty sú v nej rozdelené podľa ročných období, takže ak sa vám práve zachce tropický drink, viete kde ho hľadať.

O kuchyni

Pri niektorých receptoch nájdete aj zlepšováky a celkom zaujímavé rady.

Bonusom tejto knihy sú 4 celkom veselé komiksy, v ktorých vystupujú tie isté postavičky, ktoré deťom pomáhajú aj pri receptoch.

Receptíky pre malých kuchárov, hravá kuchárka na detské oslavy

Podobný koncept ako predošlá kniha má aj táto. Tiež v nej nájdete 4 komiksy, a recepty sú taktiež rozdelené do 4 skupín. Nie však podľa ročných období, ale podľa sviatkov. Takže sa môžte tešiť na receptíky na oslavu Veľkej noci, Vianoc, karnevalov alebo narodenín.

V oboch knihách sa nájdu recepty jednoduché, ktoré zvládne aj začínajúci kuchár, aj náročnejšie, kde je potrebná asistencia rodiča.

Vieš, čo ješ?

Táto kniha je najobsiahlejšia zo všetkých. Nie je to len kuchárska kniha. Táto kniha okrem receptov obsahuje aj množstvo informácií o tom, ako sa vyrábajú, čo obsahujú a ako nám môžu niektoré potraviny škodiť. Zameriava sa hlavne na sladké potraviny, vyprážané, ale posvieti si napríklad aj na konzervanty.

Každá kapitola sa zaoberá inou potravinou. V komiksovom prevedení sa deti dozvedia prečo nie je pre nás vhodná a na ďalších stranách im je ponúknutá alternatíva vo forme receptu na výrobu nejakej podobnej, ale zdravšej dobroty. Recepty v tejto knihe sú už troška náročnejšie, ale s asistenciou rodiča ich deti v pohode zvládnu.

Dokopy je v knihe 20 zdravých receptov, ktoré sa naozaj oplatí vyskúšať. Možno objavíte nové chute, ale určite sa z tejto knihy dozviete aj veľa prospešných informácií.

Tak, dobrú chuť!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.