Téma vesmír je u nás nateraz ukončená. A myslím, že sme ju prešli naozaj poriadne. Aby sme ale nezabudli na to množstvo informácii, ktoré sme sa podozvedali, dali sme to všetko na papier. Je už asi jasné,  že u nás to nebudú žiadne poznámky v zošite. Áno správne, máme nový lapbook. Teda dva. Jeden robila Juli a druhý Terezka.

Obálka lapbooku o vesmíre nemôže byť inej farby ako čiernej. Metalické fixy nám parádne poslúžili na jej dozdobenie.

lapbook vesmír

Každý lapbook obsahuje to isté, niektoré časti sa však líšia hlavne spôsobom spracovania a množstvom informácií.

lapbook vesmír

lapbook vesmír

Naša úplne prvá vesmírna téma v našich lapbookoch bol Veľký tresk, o ktorom sme si spravili mini knižočku. Je už pofotená v tomto článku.

Neskôr sme sa zaoberali hviezdami a súhvezdiami (článok o nich je tu). Aj Terezka aj Julinka si spísali do mini knižočky to, čo ich osobne najviac zaujalo. Terezka zopár legiend o známych súhvezdiach a Juli v nej vysvetľuje pôvod názvu Mliečna cesta. No a samozrejme nesmú chýbať vyšívané súhvezdia, ktoré v tme svietia.

Najväčšou časťou lapbooku je kniha o planétach našej Slnečnej sústavy. Učenie o nich sme poňali tiež zážitkovo (tu je článok) a myslím, že sa oplatilo. Nebola to nuda a zapamätali si takýmto spôsobom určite oveľa viac.

Práve tu najviac vidno, ako si dievčatá prispôsobujú preberanú tému svojim schopnostiam. Terezka, ktorej písanie nerobí väčšie problémy sa rozhodla, že bude mať pri každej planéte vypísané aj základné informácie aj nejakú zaujímavosť.

lapbook vesmír
Julinka bojuje hlavne s písaným písmom, preto pri jej planétach je menej textu, ale podstatné je to, že je tam informácia, ktorá je zaujala, teda má najväčšiu šancu ostať v jej pamäti na dlhý čas.

Lapbook je interaktívna záležitosť a my sme do tých našich tentokrát dali jednoduchú aktivitu na suchý zips, ktorá sa týka fáz Mesiaca. Zakaždým, keď niekto u nás doma tento lapbook otvorí, hneď sa vyťahujú kartičky a triedia sa fázy Mesiaca. Už ich skoro ovláda aj Maruška.

fázy mesiaca

Na voľné miesta v lapbooku si dievčatá ešte podpisovali čokoľvek čo ich pri učení o vesmíre zaujalo. Mali sme k dispozícii kartičky od Juchuuu, ktorými sa baby hocikedy prehrabovali a čítali si ich.

Juli veľmi vzal príbeh Lajky, prvého psíka vo vesmíre. Ešte niekoľko dní o nej hovorila, riešila prečo sa to muselo stať, či sa nedali prvé expedície do vesmíru robiť inak. Naozaj sa tým dlho zapodievala. O ďalších zvieratkách, ktoré skončili podobne, som jej radšej ani nehovorila.

Naše vesmírne putovanie, zdá sa, je pre túto chvíľu na konci. A zhodneme sa svorne všetky na tom, že to bolo jedno z najzaujímavejších putovaní počas týchto posledných mesiacov.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.