model pľúc

Ľudské telo je jeden veľký zázrak. Zložené z toľkých rôznych a rôznorodých častí, a predsa má každá svoj zmysel a spolu vytvárajú jeden úžasný celok. Či je deň a či noc, či spíme alebo nie, ono stále pracuje. Fascinuje ma to. Učiť sa o ľudskom tele je zaujímavé pre všetky vekové kategórie, aj preto je to u nás téma veľmi obľúbená.

Dnes sme sa zaoberali dýchacou sústavou. Deťom je jasné, že dýchame nosom, či ústami, že vzduch ide do pľúc a tam sa vymieňa. Už menej ich vie, že pri dýchaní sú aktívne aj  svaly a bránica. Aby sme si ukázali ako toto všetko spolu súvisí, vytvorili sme si jednoduchý  model pľúc.

príprava na model pľúc

Čo budeme potrebovať:

  • plastovú fľašu
  • balóniky na pľúca
  • gumičky
  • slamky
  • sáčok
  • nožnice
  • plastelínu prípadne  lepiacu pásku

Postup je takýto. Najprv si odrežte dno plastovej fľaše. Dva balóniky pripevnite gumičkou k slamkám. Dávajte pozor, aby ste ich nepolámali alebo nestlačili. Musí cez ne do balónov prúdiť vzduch. Vložte slamky s balónikmi cez hrdlo fľaše dnu a poriadne plastelínou zapchajte zvyšný otvor. Ja som plastelínu ešte pre istotu prelepila páskou. Na tomto si dajte naozaj záležať, jediný prívod vzduchu musí byť len cez slamky. Nakoniec zostáva vyrobiť bránicu. Pôvodne som ju chcela spraviť z tretieho balónika. Stačí vraj zauzliť jeho užší koniec, odstrihnúť z toho širšieho a potom ho natiahnuť na odrezaný koniec fľaše. Naše balóniky ale boli príliš malé a pri naťahovaní sa stále trhali, tak som musela improvizovať so sáčkom. Skúšala som ho na spodok fľaše pripevniť gumičkou, ale stále mi skĺzavala, tak som ho nakoniec prilepila páskou. Na sáčok som si páskou ešte spravila niečo ako držiak, aby sa mi s ním ľahšie pohybovalo. A model pľúc je hotový.

model pľúc

Ako to funguje?

Keď sa človek nadýchne, bránica sa roztiahne, do pľúc vnikne vzduch. Keď vydychujeme, bránica sa stiahne a z pľúc vzduch uniká. Podobne je to aj na našom modeli. Ak potiahnete sáčok smerom dolu, vytvorí sa vo fľaši viac priestoru pre vzduch, balóniky sa nafúknu. Keď sáčok zatlačíte naspäť do fľaše, vzduch z fľaše je vytláčaný von a keďže jediný otvor je cez slamky, uniká vzduch z balónov/pľúc preč, balóny sa stiahnu. Jednoduché a pôsobivé, že?

 

 

1 odpovedať

Spätné odkazy a spätné upozornenia

  1. […] v rámci učiva o ľudskom tele riešili ako fungujú naše pľúca (článok aj s videom nájdete tu), no a na našich potulkách po prírode som dostala otázku ako dýchajú rastliny. Hneď mi […]

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.