Dobrých a jednoduchých experimentov nikdy nie je dosť. Preto vám v tomto článku ukážem ďalší náš obľúbený. Tentokrát budú v hlavnej úlohe ocot a sóda bikarbóna. Podľa mňa sú to základné ingrediencie, ktoré treba doma mať, ak chcete s deťmi začať experimentovať. Sú bežne dostupné a dá sa s nimi robiť neuveriteľné množstvo najrôznejších experimentov. My sme k nim tentokrát pridali aj olej a spravili sme si octový ohňostroj.

Na tento pokus sa treba pripraviť niekoľko hodín vopred. Nejde o nič náročné, len si musíte vyrobiť “sódové bomby” (tak to nazvali dievčatá).

ocot a sóda bikarbóna

A tie si vyrobíte takto: Do nádobiek na ľad nasypte sódu bikarbónu, zalejte vodou a rozmiešajte, kým sa sóda nerozpustí. Potom ich dofarbte potravinárskym farbivom. Ak by sa vám sóda nerozpustila úplne, absolútne to nevadí.

Nádobky dajte zamraziť.

sódové bomby

Na druhý deň si prichystajte do vyššej nádoby ocot a olej. Oleja dajte približne o jeden diel viac ako octu (na našej fotke je oleja málo, počas pokusu sme ho doliali viac). Olej s octom sa nezmiešajú (kvôli rozdielnej hustote), čo je pri tomto pokuse dôležité, lebo práve v tej olejovej časti budú deti vidieť to najlepšie divadlo.

ocot a sóda bikarbóna

No a teraz, keď máte nachystané aj “ľadové sódové bomby”, aj nádoby s octom a olejom, môže začať samotný experiment. Hoďte bombu do nádoby a pozorujte čo sa bude diať. Kým sú sódové bomby v oleji nedeje sa nič. Akonáhle klesnú, ocot a sóda bikarbóna začnú spolu reagovať.

ocot a sóda bikarbóna

ocot a sóda bikarbóna

Zo sódy začnú unikať bubliny oxidu uhličitého, ktoré majú menšiu hustotu ako kvapaliny, a preto sa snažia utiecť smerom nahor. Zo začiatku to vyzerá ako jeden veľký chaos, no postupne sa olej od octu znovu oddelí a práve v tej olejovej časti deti uvidia octový ohňostroj.

Keďže sme sódové bomby predtým zafarbili, bubliny sú pri pokuse viditeľnejšie. Keď reakcie jednej bomby doznie, hoďte dnu ďalšiu, a potom ďalšiu a ďalšiu. Ak máte bomby rôznofarebné, môžte si s deťmi všímať aj ako sa jednotlivé farby zmiešavajú a aké nové odtiene vznikajú.

ocot a sóda bikarbóna

Pôvodne tento experiment robili len Maruška s Hankou. Ale toľko o ňom potom rozprávali sestrám, že aj ony ho chceli vidieť na vlastné oči, nielen na fotkách. Tak som znovu musela narobiť sódové bomby a znova sme si ho zopakovali, teraz už všetci spoločne. Ale vôbec to nebolo na škodu. Mladšie baby sa zabavili a staršie si znova zopakovali niečo o hustote látok a máličko zabŕdli aj do tajov chémie.

2 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.