Máte radi výzvy? Ja veľmi. Každá jedna ma posúva dopredu. No v tomto článku nebudem filozofovať na túto tému, ale predstavím vám parádnu spoločenskú hru s názvom Výzvy prírody. Mimochodom, aj táto “výzva” ma posunula. Práve vďaka tejto hre som sa ja sama naučila veľa nových vecí.

výzvy prírody

Výzvy prírody je kartová hra, ktorá sa vám pohodlne zmestí do kabelky, či do príručnej batožiny, keď niekam cestujete. Pravidlá sú jednoduché. Kto vie hrať kartovú vojnu, bude vedieť hrať aj Výzvy prírody.

Základné pravidlo znie, väčšia berie. Hru tvorí 36 kariet s fotkami rôznych zvierat žijúcich v Európe. Pri každom zvieratku je aj jeho popis a čo je najdôležitejšie, nachádza sa tu 5 základných údajov, s ktorými hráte vojnu. Sú to celková dĺžka zvieratka, jeho váha, dĺžka chvosta, dĺžka života a dĺžka jeho gravidity.

výzvy prírody

Pravidlá hry

Všetky karty sa rozdajú jednotlivým hráčom, hrať môžte dvaja, ale aj šiesti.

Prvý hráč otočí prvú kartu zo svojho balíčka a vyberie si tú vlastnosť, o ktorej si myslí, že bude mať vyššiu hodnotu, ako bude u zvierat jeho spoluhráčov. Ostatní hráči si skontrolujú danú vlastnosť, karty sa vyložia na stôl a kto má najvyššiu hodnotu, toto kolo vyhráva a berie všetky karty. Ďalej v hre pokračuje ďalší hráč.

Aby to ale nebolo len také jednoduché, jednotlivé karty sú odlíšené farebným kruhom v ľavom hornom rohu. Zelenou farbou sú označené neohrozené druhy zvierat, tých je v hre najviac. Zraniteľné zvieratká majú žlté označenie, ohrozené druhy sú oranžové a kriticky ohrozené zvieratká majú červené označenie. Tie sú v hre len dve.

výzvy prírody

Ak teda máte práve v ruke kartu s niektorým ohrozeným, či zraniteľným zvieratkom a ste na rade, môžte v priebehu hry zmeniť vlastnosť a obrátiť tak vývoj vojny vo svoj prospech.

Meniť vlastnosť môžu teda len karty so žltým, oranžovým a červeným označením, ale len ak máte dôležitejšiu farbu ako váš súper. Najdôležitejšie sú pritom práve tie dva kriticky ohrozené druhy. Ale aj zvieratká zo žltým označením sú dôležitejšie ako tie so zeleným.

Napríklad hra môže vyzerať takto. Prvý hráč má v ruke kartu so zubrom a myslí si, že ho určite netromfnú spoluhráči v jeho váhe.  Lenže hráč, ktorý je na rade, drží práve v ruke kartu s makakom, ktorý má červené označenie a už šípi, že váha asi nebude jeho silná vlastnosť. Môže ale vlastnosť zmeniť, lebo makak má červené označenie. Riskne to z dĺžkou života a tým tromfne aj zubra. Tak môže aj zdanlivo slabšie zviera vyhrať vojnu.

výzvy prírody

Cieľom hry je, podobne ako v klasickej vojne, získať všetky karty. Niekedy však hra trvá veľmi dlho, my si preto doma dávame budík na 15 minút, a vtedy vyhráva ten, kto má najviac kariet.

Hra Výzvy prírody je zatiaľ len v češtine. Nám doma to nevadí, češtine rozumieme, prípadne sa naučíme aj zopár nových slov. Jedine čo musím spraviť je zosúladiť niektoré české a slovenské názvy zvierat (nie je ich veľa). Lebo niektoré názvy sa ani len nepodobajú (taký rejsec vodní je vlastne dulovnica väčšia).

výzvy prírody

Ešteže je na kartách aj latinský názov, podľa ktorého sa to dá ľahko vyhľadať. (Hm, vidím tu priestor na debatu o potrebe jednotných latinských názvoch, ktoré sa týkajú nielen zvieracej ríše, ale deti sa s nimi budú napríklad stretávať aj počas celej biológie)

V každom prípade sa z tejto hry deti veľa naučia o rôznych zvieratách Európy. Alebo si môžte zadovážiť inú variáciu tejto hry a naučiť sa kopu nových vecí aj o koňoch, dinosauroch, šelmách a kadečom inom. Veď pozrite tu.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.