Prečítané leto, 4.týždeň: O stromoch
Čo je toto za otázka? Veď stromy nerozprávajú. Alebo? Ak ste zvedaví, odpovede môžte nájsť v knihe Počuješ rozprávať stromy? od Petra Wohllebena.
Táto kniha patrí medzi tie, ktoré musia byť vo vašej domácej knižnici. Takzvaná “masthevka”. Je mi jasné, že byty, či domy sa nafúknuť nedajú, police z knihami sa doma už prehýbajú, ale táto sa vám tam ešte určite zmestí.
Pre koho je určená?
Kniha hovorí, že pre všetky deti a zvedavcov od šiestich rokov. Potvrdzujem. Deti doma naozaj zaujala. Ale čo je ešte lepšie, ba asi aj najlepšie, kniha zaujala aj mňa. Lebo neviem ako vy, ale mňa ak nejaká kniha nebaví, ja ju proste nedokážem mojim deťom čítať. Spoločné čítanie musí byť spoločná zábava. A pri tejto knihe sme ju naozaj mali.
Mám rada knihy, z ktorých cítiť, že autor je nadšenec a znalec vo svojom obore, a to o čom píše aj dokonale pozná a žije to.
Táto kniha to má. Peter Wohlleben je dlhoročný lesník, ktorý písal hlavne knihy pre dospelých. No okrem toho, už niekoľko rokov sprevádza deti po lese a ako sám hovorí, vždy ho nudilo vysvetľovať len rozdiely medzi jednotlivými druhmi stromov. Ako dobre, že sa nakoniec odhodlal a napísal aj knihu pre deti.
Počuješ rozprávať stromy? totiž nie je len taká obyčajná kniha, ktorú prečítate a odložíte pre mladšieho súrodenca. Toto je adept na časté vyťahovanie, listovanie a hľadanie inšpirácií. Je to kniha, ktorá nielen ponúka zaujímavé informácie zo života lesa, ale obsahuje aj kvízy a konkrétne aktivity, ktoré deťom (a nielen deťom) pomôžu lepšie preskúmať a možno aj pochopiť les a jeho obyvateľov.
Kniha kladie deťom také otázky, ktoré by si v živote v súvislosti s lesom zrejme nepoložili.
Viete čoho sa stromy boja? Rozmýšľali ste niekedy nad tým, či chodia aj zvieratá do školy? Alebo prečo rastú na stromoch huby? Je aj v lese internet? Vedeli ste, napríklad, že malé diviaky sa rady maznajú, ale malé srnce práve naopak? Alebo, že si včely dokážu zapamätať ľudské tváre a vedia sa na ľudí aj nahnevať? Tieto a mnoho, mnoho iných otázok vás prinúti pozerať sa na les odrazu inými očami.
Odkedy sme ju my čítali, prechádzky v lese už nie sú rovnaké.
Skúmame v lese internet, obchádzame korene, hľadáme spriatelené stromy, podľa vetvičiek určujeme vek stromov, všímame si, či majú stromy vyrážky, alebo jazvy a kopu iných vecí. Spoznávanie lesa je tak oveľa zábavnejšie, ako len poznávať rôzne druhy stromov, kríkov, rastlín a húb, ktoré sa v ňom nachádzajú.
Človek zrazu vníma les ako jeden veľký nový svet, ktorý vôbec nie je taký obyčajný ako sa zdá.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!