Pokračujeme v našom vesmírnom putovaní. ( Kto ešte nečítal ako sme začínali, nech sa páči, tu je článoček a tu je niečo pre tvorivé dušičky.) Tentokrát sme si do parády vzali súhvezdia.  Na túto tému som sa veľmi tešila, vedela som, že to bude zaujímať aj baby. A mala som pravdu.

O tom ako hviezdy vznikajú sme sa rozprávali už minule, keď sme riešili Veľký tresk. Teraz sme sa viac zamerali na tie, ktoré vidíme v noci na oblohe. Pojem súhvezdie už dievčatá poznali, vedeli, že to je nejaká skupina hviezd, ktoré vytvárajú na nebi nejaký obrazec. Čo bola novinka, bolo zistenie, že v skutočnosti tieto hviezdy nijak spolu nemusia súvisieť, dokonca vzdialenosti medzi niektorými sú obrovské.

Začali sme ako inak, súhvezdiami zvieratníka. S tými sa človek stretáva asi najčastejšie. Vytlačila som kartičky súhvezdí a rozložili sme si ich okolo nášho Slnka. Povedali sme si že slnko sa počas roka nachádza určitú dobu v každom z týchto súhvezdí a podľa toho sa určuje v akom znamení sa človek narodí. Toto ich hneď zaujalo a začali sme hľadať znamenia pre celú rodinu.

Veľmi odporúčam stránku banskobystrickej hvezdárne a jej atlas súhvezdí, môže si tam prezrieť všetkých 88 súhvezdí aj sa čo-to o nich dozvedieť. My sme pri tejto stránke strávili naozaj dosť veľa času.

Dievčatám však v hlavách vŕtala jedna vec.

Prečo majú súhvezdia také mená? Prečo má kozorožec chvost ryby? Prečo je znamenie rýb znázornené ako dve ryby spojené nejakou šnúrou? Tu som si vzala na pomoc grécku mytológiu. Väčšina súhvezdí má názov podľa starých mytologických postáv a existujú o nich rôzne príbehy. V knižnici som našla perfektnú knihu, ktorá nám dala odpovede na naše otázky.

Samozrejme že sme ako prvé museli čítať príbehy o ich znameniach. Tak sme sa dozvedeli, že vodnár bol podľa niektorých čašník, ktorý bohom na Olympe nalieval víno. Alebo, že kozorožec, je vlastne premenený boh Pan (boh s hlavou kozy a ľudským telom), ktorý sa chcel premeniť na rybu, keď utekal pred veľkou obludou, ale spanikáril a keďže sa neponoril celý, premenila sa mu len spodná časť tela.  Zistili sme, že dve ryby spojené šnúrou sú premenená bohyňa Afrodita a jej synček Éros, ktorý tiež utekali oblude a šnúrou sa spojili preto, aby sa nestratili jeden druhému.

V knihe sa dočítate aj o iných gréckych hrdinoch, ktorí boli vynesení na oblohu a stali sa z nich súhvezdia.

Keď už bolo dosť čítania, zachcelo sa nám tvorenia. Zopár súhvezdí sme si vyšili a zopár sme použili na výrobu ďalekohľadov.

Vyšívané súhvezdia

Objavila som ich na stránke www.pipasik.cz a sú perfetkné, lebo sa vyšívajú svietiacou bavlnkou a naozaj v tme svietia. Naša Hanka sa s nimi zatvára do úplne tmavej špajze a vykrikuje odtiaľ svojou bábätkovskou rečou “eti, etíí!”

Určite si ich zavesíme na stenu a v noci nám budú svietiť hviezdy aj v izbách.

súhvezdia

Ďalekohľady

Ďalšia aktivitka, ktorá bola veľmi zábavná, bolo vyrábanie mini ďalekohladov na pozorovanie súhvezdí. Potrebujete na ne  rolky od toaleťákov, čierny papier, gumičku alebo lepidlo, špendlík, mäkkú podložku (my sme používali filc) a obrázky súhvezdí.

súhvezdia

Už kedysi dávnejšie som niekde na nete našla tieto súhvezdia (už si nepamätá, z ktorej stránky som ich stiahla ak niekto viete, upozornite ma a dopíšem zdroj). Tie sa stali základom našich ďalekohľadov.

Vystrihnite súhvezdie.  Zalepte ho do stredu štvorca čierneho papiera. Položte na mäkkú podložku a špendlíkom predierkujte jednotlivé hviezdy.

súhvezdia

Papier s nalepeným súhvezdím teraz upevnite na rolku od toaletného papiera. Ja som čierny papier nastrihala, aby sa nám lepšie ohýbal okolo rolky a upevnila gumičkou. Keďže takto upevnené súhvezdie môže kedykoľvek z rolky vypadnúť, jeho názov sme si poznačili na čierny papier, nie na rolku.

súhvezdia

No a teraz zdvihnite svoj ďalekohľad k svetlu a pozrite sa dnu.

Alebo vezmite nejakú baterku a presvieťte si súhvezdie na stenu.

Nemusíte sa držať predlohy, niektoré súhvezdia si naše dievčatá vydierkovali samé, podľa kartičiek. Alebo nechajte deti nech si vymyslia vlastné súhvezdie a nech ho aj pomenujú. Zábava je zaručená.

3 komentárov
  1. Miriam
    Miriam hovorí:

    Dobrý deň. Nemôžem vás poprosiť o obrázok súhvezdí pologulí – ten z úvodu? Neviem sa dostať ku knihe, z ktorej to máte. Vopred vďaka.

    Miriam

    Odpovedať

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.