syrinx pána Tumnusa

Pri našom spoločnom čítaní sa deje kadečo. Často, keď natrafíme na nové slová, spustí sa lavína otázok. Momentálne čítame doma Kroniky Narnie a v knihe Lev, šatník a čarodejnica, Terezku veľmi zaujal faun Tumnus. Je to bytosť, ktorá má tvár človeka, aj rozpráva a chodí na dvoch nohách, ale nohy má zarastené ako koza, chodí na kopýtkach, a na hlave má rohy. Faun (alebo Pan) je známy už z gréckej a rímskej mytológie. Je to boh lesov, lúk, polí a je známy aj tým, že svojím ovečkám, ktoré pásol hrával na píšťale zvanej syrinx.

Aj faun Tumnus v knihe mal svoju píšťalu. Nehral na nej ovečkám, ale Lucy, ktorá sa úplne náhodou v Narnii ocitla.

“Pri melódii, ktorú hral, mala Lucy chuť smiať sa a plakať, tancovať a spať, a to všetko naraz.”

A keďže naša Teri je hudobníčka, rozhodli sme sa vyrobiť si syrinx doma. Verte, je to jednoduché a tu doslova platí: “za málo peňazí, veľa muziky.”

Čo budete potrebovať:

  • slamky
  • nožnice
  • pravítko
  • lepiacu pásku (my sme používali washi pásky)

syrinx

Postup je veľmi jednoduchý a zvládnu ho naozaj aj drobci. Keďže syrinx sa skladá zo siedmich píšťal, vyberte si sedem slamiek a nastrihajte ich na rôzne dĺžky.

My sme si pomáhali pravítkom, aby naše píštaly mali pravidelné rozostupy. Každá je o 1 prípadne 2 cm kratšia ako tá pred ňou. Potom ich už len stačí zlepiť dokopy. My sme to robili tak, že sme rozvinuli pásku, na ňu sme ukladali slamky tesne vedľa seba a nakoniec sme druhý koniec pásky okolo nich ovinuli.

Pásku odporúčam ovinúť okolo slamiek niekoľkokrát, nech je syrinx pevnejšia.

No a teraz už stačí len fúkať. Nie priamo do slamiek, akoby nad ne a jemne. Najkratšia slamka vyludzuje najvyšší tón, najdlhšia najhlbší. My sme porovnali aj dve syrinx, prvá mala píštaly odstupňované po 1 cm, druhá po 2. Kratšie píštaly počuteľné hrali vyššie tóny. Škoda, že sme doma nemali hrubšie slamky. Bolo by zaujímavé počuť ich tóny.

Nám sa síce nepodarilo z našich píšťalok vylúdiť také nádherné tóny ako faunovi v Narnii (ale smiať sa nám teda chcelo poriadne), ale Kohútik jarabý, či Prší, prší sa nám podarilo na nich zahrať.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.