Už ste premýšľali ako sa rozlúčiť s prazdninami a zároveň zahájiť nový školský rok? My si vždy spravíme jeden taký špeciálny deň. Ideme niekam, kde sme dlho neboli, alebo navštívime nejaké zaujímavé miesto. Trávime čas spolu a zároveň vytvárame spomienky. Ak teda nad niečim podobným premýšľate, mám tu jeden nápad. Choďte s deťmi navštíviť Tatrapolis.

tatrapolis

My sme sa tam zastavili počas našich letných liptovských túlačiek, keďže sme už trošku potrebovali vyvážiť naše zážitky spojené s históriou, niečím súčasným. Tatrapolis bol na to ako stvorený. Ako sľubuje reklama, nájdete tu rôzne atrakcie pre deti, kováčske výrobky najrôznejších tvarov, ale hlavne 12 miniatúr súčasných svetových stavieb.

Jednotlivé miniatúry sú rozostavené na Zemeguľatom námestí, ktorého dominantou je veľká točiaca sa kovová Zemeguľa. Uvidíte tu napríklad šikmú vežu, operu zo Sydney, Sochu slobody, Eiffelovku, Big Ben, Bruselské Atómium, ale aj slovenský Kamzík. Všetky sú vyrobené z kovu. Môžte si ich poriadne poobzerať, urobiť pri nich zaujímavé fotky, ale aj sa o nich niečo zaujímavé dozvedieť.

tatrapolis

Nám sa veľmi páčili informačné letáky pri každej stavbe. Obsahovali najdôležitejšie informácie o stavbe vo viacerých jazykoch, ale aj kadejaké pikošky, ktoré deti zaujímajú najviac. Dozvedeli sme sa napríklad koľko slonov by vyvážilo Big Ben, alebo koľko ľudí by sa na seba muselo postaviť aby boli vysokí ako Eiffelovka. Deťom tieto údaje boli bližšie ako obyčajné čísla.

Okrem týchto miniatúr sa po celom areáli Tatrapolisu nachádzajú rôzne kovové diela. Slovenský znak, Faun s píšťalou, Saruman z Pána prsteňov. Ak máte šťastie a v kováčskej dielni sa práve nachádza kováč, môžte vidieť naživo ukážku jeho práce.

tatrapolis

Po prehliadke týchto kovových nádher, sme sa šli trošku zabaviť. Internetová stránka Tatrapolisu sľubuje 34 rôznych atrakcii. Nepočítala som ich, ale pre deti tam toho naozaj bolo dosť. Rôzne nápadité hojdačky (ako inak kovové), reťazový kolotoč pre najmenších, popletené člnky, autodrom, strelnica, na ktorej môžte vyskúšať strieľať z praku.

Mne učaroval bicyklový kolotoč. Jednoduchý, a pritom originálny nápad. Ak baby chceli aby sa točil, museli si ho samé rozpedálovať. Tak makali.

tatrapolis

Našli sme tu aj zrkadlový labyrint. Nebol príliš dlhý, ale dobre nám zamotal hlavu. Riadne sme sa v ňom nasmiali, keď sme zopárkrát buchli čelami do zrkadla, lebo sme si boli na 100% istí, že už ideme do uličky.

Myslím, že najväčšou atrakciou v celom Tatrapolise je vodná strela. Nasadnete do člnku, s ktorým vás vytiahnu hore na banskú vežu a potom vás pustia a váš člnok letí dolu, na konci vystrelí, pár sekúnd letíte vzduchom, jačíte až dopadnete do vody. Je to parádna zábava, naše baby si na vodnú strelu odstáli rad niekoľkokrát.

tatrapolis

Mimochodom, ľudí v Tatrapolise bolo v tomto čase naozaj dosť, ale na žiadnu atrakciu sme nikdy nečakali príliš dlho.

Ak začne pršať (podobne ako nám), môžte ísť preskúmať Lezovisko. Veľkú, krytú arénu s rôznymi povrazovými preliezačkami. Alebo si obzrieť Anjelský vŕšok s malým kostolíkom, či sa najesť v hostinci.

V areáli Tatrapolisu premáva aj vláčik.  Ja som práve vo vláčiku hodnú chvíľu rozmýšľala, čo mi to celé pripomína. Bola som si istá, že som tu ešte nikdy nebola, a potom mi trklo. Celý Tatrapolis je postavený v bývalom areáli westernového mestečka. Možno si niektorí pamätáte, že sme niečo také na Slovensku mali.

tatrapolis

Tak ma to potešilo, že tento priestor neostal stáť ladom, ale že slúži aj naďalej ľuďom. Nám tam bolo naozaj dobre. Zabavili sme sa, symbolicky sme precestovali kus sveta a aj sme sa niečo nové dozvedeli.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.