A čo keď to nedokážem? To je názov jednej útlej knižočky, ale aj veta, ktorú z času na čas začuje každý rodič (a úprimne, koľko dospelákov si tú vetu kladie potichu?). Táto kniha je ako stvorená na čítanie v poslednom (juj 🙁 ) týždni Prečítaného leta. Pretože sa týka odvahy.

A čo keď to nedokážem

Malá Tea sa chystá s rodičmi k moru  a keďže nevie plávať, rodičia ju chcú prihlásiť na tréningy plávania. Lenže Teu zrazu ohromí strach. Čo keď sa to nepodarí? Čo keď to nezvládne?  A rozhodne sa, že na plávanie nepôjde. Tea si totiž hanbí, že nevie plávať a jej kamaráti to už dávno vedia.

A čo keď to nedokážem

Postupne však zisťuje, že každý z nich má strach, z niečoho iného, čo naopak Tea ovláda perfektne. Dokonca aj jej babička mala z niečoho strach, ktorý dokázala prekonať. Práve babička nakoniec Tei ukáže, že ak chceme niečo dosiahnuť musíme nabrať odvahu a pokúsiť sa o to.

a čo keď to nedokážem

Kniha je určená pre deti od 4 rokov, ale osloví aj starších čitateľov. Rodičom sa zas bude určite páčiť láskavé riešenie Teinho problému, bez kriku, trestov, zákazov, príkazov.  Mne osobne tento typ detskej literatúry na Slovensku chýbal, tak sa veľmi teším, že tieto knihy došli aj k nám. ( O Tei je ešte jedna kniha, Aké ťažké je klamstvo a recenziu na ňu si môžte prečítať tu )

U nás doma tiež bojujeme z rôznymi strachmi. Bojíme sa tmy, pavúkov, búrky, silného vetra. Ale aj šoférovania, či spania vo vlastnej izbe.  Ale nevzdávame sa. Podobne ako Tea, sa snažíme vlastnému strachu čeliť. Sme proste odvážne ženy. A takéto odvážne ženy si za každodenné prekonávanie strachu zaslúžia odmeny. Preto sme si vyrobili medaily s našimi iniciálkami. Aby nám pripomínali, že sme už veľakrát dokázali nabrať odvahu a niečo nové sme zvládli.

Aj v knihe A čo keď to nedokážem je na konci medaila za odvahu, ktorú si deti môžu vystrihnúť a zavesiť na krk. Ale taká vlastnoručne vyrobená medaila, to je niečo iné. Navyše pri jej výrobe si deti parádne precvičia jemnú motoriku.

Na medailu budete potrebovať:

  • viečka od jogurtov
  • tupú ceruzku (konečne sa zídu aj tupé ceruzky)
  • malá lyžička
  • fixu
  • dierkovač
  • farebný výkres
  • šnúrka, stužka, bavlnka

Postup je taký jednoduchý, že sa zasmejete. Viečko od jogurtu najprv poriadne vyhlaďte. Napríklad palcom alebo zaoblenou stranou lyžičky. Potom na potlačenú stranu fixou predkreslite svoj vzor. Pozor, myslite na to, že keď viečko otočíte, všetko sa vám zobrazí zrkadlovo.

medaila z viečka od jogurtu

Tupou ceruzkou vzor obkreslite. Ceruzka na viečku pravdepodobne nebude zanechávať žiadne stopy, ale to ani nepotrebujeme. Hlavné je, že sa týmto pohybom vytláča fólia. Menšie deti budú zrejme musieť na ceruzku trošku pritlačiť. Ak je tupá tak viečko by sa nemalo prederaviť.

medaila z jogurtoveho viečka

Keď viečko otočíte, ukáže sa vám pretlačený vzor na striebornej fólií. Ak sa pomýlite, žiadne strachy. Jednoducho znova viečko vyhlaďte a inou fixou nakreslite nový vzor, zadnú stranu aj tak nikto neuvidí.

medaila

Keď ste už so svojou medailou spokojní, nalepte ju na farebný výkres (vzadu vám vznikne čistý priestor, na ktorý môžte napríklad napísať za aký odvážny skutok je táto medaila). Predierkujte, navlečte stuhu a medaila je hotová.

medaila A čo keď to nedokážem

S prečítaným letom sa na tento rok lúčime. Do nadchádzajúceho rozlietaného obdobia nám všetkým želám odvahu príjimať nové výzvy a silu popasovať sa s nimi. 😉

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.