kockovy cukor pokus

Tretí týždeň Prečítaného leta je o starých rodičoch. Že čo s tým má spoločné cukor?  Hneď vysvetlím.

Čo vám ako prvé napadne, keď sa povie starí rodičia? Mne sa hneď pripomenú moje letné prázdniny. S bratom a húfom sesterníc a bratrancov sme chodievali k babke a dedkovi na dedinu. Celý rok sme sa na to tešili. Behali sme celý deň po vonku, brodili sa v potoku, vyrábali kadejaké bunkre v blízkych lesíkoch, viedli sme vojny chlapci proti dievčatám, skákali sme do sena, hrali sme sa na schovky v humne, vozili sa s dedkom na traktore do lesa, pomáhali sme babke na poli, jedli sme buchty, krupicovú kašu a skoro každé ráno puding. Mám úsmev na tvári, keď na to spomínam. Zvlášť si spomínam na môjho dedka. Odišiel už dávno, no stále mám pred očami jeho úsmev a počujem ako mi hovorí: “Katarínka, Katka, ako cukor sladká.”  To bol jeho pozdrav, ktorý patril iba mne.

Sladké prázdniny.

Ale myslím, že starí rodičia sa nespájajú s niečim sladkým len mne. Spýtame sa detí?

Tak sa teda poďme pozrieť, čo taký obyčajný cukor dokáže.

Čo budete potrebovať:

 • kockový cukor
 • misky alebo taniere
 • farebný tuš alebo atrament
 • vodu
 • kúsok papierovej utierky
 • alobal

cukor, voda, tuš

Pokus č.1

Nalejte do taniera alebo misky vodu. Do stredu kocky cukru nakvapkajte tuš. Položte cukor do vody. A pozorujte.

cukor tuš

Vo vode sa vám začnú vytvárať farebné oká. Voda najprv vsiakne do cukru, ktorý sa začne roztápať. Farebný tuš sa začne roztekať, vytvára lúče podľa koncentrácie cukru. Okolo kocky sú lúče intenzívnejšie, ďalej od cukru už farba bledne. Vydržte až do konca, kým sa cukor úplne nerozpustí vo vode.

Je to naozaj nákazlivé, deti chceli vyskúšať všetky možné farebné kombinácie. Experimentovali s množstvom tušu, ktorý na cukor kvapli. Raz dali menej, inokedy viac. Do taniera dali viacero kociek, s rôznymi farbami. Keď sa cukor roztopil, farebné oká sa začali zmiešavať. Dokonca sme skúsili na jednu kocku kvapnúť dve farby.

Nechajte deti vyblázniť sa. (My sme pri týchto pokusoch minuli celú krabičku pol kilového kockového cukru)

Najlepšie bolo vidno lúče keď sme použili tmavý tuš.

Jednoznačne to musíte vyskúšať a vidieť na vlastné oči, pretože sa mi to nepodarilo poriadne odfotiť. (Zručnejší fotograf, by to určite dokázal. No, mám sa ešte čo učiť 🙂 )

Pokus č.2

Pri tomto pokuse sme pozorovali ako dokáže cukor nasiaknuť vodu a porozprávali sme sa o savých a nesavých materiáloch.

Do misiek sme naliali vodu, zafarbili ju tušom a položili do nej kocku cukru, a na ňu ďalšiu a na ňu ďalšiu. Zadanie znelo: Postaviť najvyššiu cukrovú vežu.

Voda vystúpila po tretiu kocku a potom sa nám väčšinou stavby zrútili. Terezke sa podarilo postaviť mrakodrap, ktorý ale vydržal len pár sekúnd.

Ako voda stúpa hore, krásne zafarbuje cukor.

A teraz si vezmeme na pomoc alobal a papierové utierky. Vystrihnite z nich malý štvorček a vložte medzi kocky cukru. A pozorujte. Čo sa deje?

Do utierky voda vsiakne a potom pokračuje znova do cukru…

 ..ale cez alobal neprejde.

Môžte skúšať rôzne iné materiály, napríklad potravinársku fóliu, alebo papier na pečenie, servítky, kúsok látky a pozorovať, ktoré z nich budú vodu sať a ktoré nie.

My sme sa pri tomto celkom zabavili hlavne so štvorročnou Maruškoum, takže si prídu na svoje aj tí najmladší vedátori.

6 komentárov
 1. mirka
  mirka hovorí:

  toto je užasný nápad, jednoduchý a pritom taký efektný, ďakujem za inšpiráciu, mne sa cukor spája s babkou, pretože mala v cukorničke kockový cukor, ktorý sme jej vždy vyjedali 🙂

  Odpovedať

Spätné odkazy a spätné upozornenia

 1. […] sa so svojimi štyrmi deťmi tiež točila okolo cukru a starých rodičov. Obrátili to na jeden parádny experiment, pri ktorom budú deti sladké až za ušami a očiská […]

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.