sliz

Neviem ako u vás, ale u nás je  najväčším hitom tohto roka SLIZ . Viete, také to mľandravé rôsolovité čudo, čo máloktorý rodič vôbec vezme do ruky, zato deti sa idú za tým zblázniť a dokážu to v rukách prehadzovať dlhé hodiny. Ani spinner nemal doma taký úspech ako toto čudo. A  to už je čo povedať!

Na internete je veľa rôznych návodov ako si taký sliz vyrobiť doma, ale väčšina z nich obsahuje buď borax alebo tekuté lepidlo, čo sa mi nezdá ako vhodná “ingrediencia” na každodenné hranie. Tak som hľadala a pátrala po niečom bezpečnejšom. A veru som aj našla. S babami sme sa rozhodli vyskúšať “recept” so šampónom. Vznikla hmota, ktorá sa síce skôr podobá na plastelínu, ale aj s ňou sme si užili kopu srandy.

No a keďže štvrtý týždeň Prečítaného leta je O rukách, je to ideálny čas na výrobu tohto čuda.

Plastelínový sliz

Čo budete potrebovať:

 • niečo na zakrytie stola
 • šampón
 • vodu
 • kukuričný škrob
 • misku
 • potravinárske farby
 • niečo na miešanie
 • trblietky (kde sú štyri baby, tam MUSIA byť trblietky)

plastelínový sliz

Tak teda začnime. Na naše množstvo slizu sme najprv v miske zmiešali 10 lyžíc šampónu s 5 lyžicami vody.

Potom sme dosypávali kukuričný škrob a zmiešavali celú hmotu. Škrob sme sypali od oka, šlo ho tam dosť veľa. Najprv sme miešali všetko v miske, neskôr sme si hmotu rozdelili a miesili sme ju v rukách.

Keď sme dali škrobu príliš veľa, hmota bola suchá a drobivá, museli sme do nej kvapnúť viac šampónu. Keď zas bolo šampónu viac, všetko sa nám to lepilo na ruky a bolo to až nechutne mľandravé, vtedy sme rýchlo prisypali škrob. No poviem vám, hotová veda!

Baby miesili, hádzali, gniavili, búchali, stískali, tľapkali. Ruky naše makali o sto dvesto.

Okrem obľúbenej farby si každá na koniec do svojej hmoty pridala aj trblietky. No veď ako by to bolo, bez trblietok, že áno.

No a potom začala zábava. So slizom sa dá robiť kadečo.

Naťahovať a skúšať aký dlhý rezanec sa spraví. Alebo ho skrúcať a kadejako vytáčať.

Maruška si z neho dokonca spravila manikúru.

Toto plastelínové čudo držíme v zavretej nádobke v chladničke, keď sa nám zdá tuhé, premiesime ho mokrými rukami a už je zas poddajné a pripravené na tvorenie.

P.S U nás doma stále prebiehajú experimenty s výrobou naozajstného slizovitého slizu. Nejak nás to chytilo. Miešame šampóny, či tekuté mydlá, skúšame so soľou, či s penou na holenie. Zatiaľ sa nám nedarí, no nevzdávame sa. Keď nájdeme tie správne ingrediencie, určite sa s vami o ne podelíme.

Príjemnú zábavu, brekeke!

 

7 komentárov
 1. Jula
  Jula hovorí:

  Skusali sme vyrabat vas sliz pred chvilou, len sme nemali doma skrob, tak sme pouzili kakaovy puding 🙂 A funguje aj tak. Uz je z neho torta pre plysove macicky.

  Odpovedať
 2. Zuzana
  Zuzana hovorí:

  Dnes sme sa do toho s vnučkou pustili no na 10lyzic šampónu sme použili 2krabicky škrobu len je tá hmota taká že sa nedá naťahovať nemám vôbec predstavu akú to má mať konzistenciu či treba toho škrobu viac či trebalo menej ďakujem za odpoveď

  Odpovedať
  • Katka
   Katka hovorí:

   Zrejme ste dali priliš veľa škrobu. Skúste si omočiť ruky a tak hmotu miesit, alebo pridajte ešte šampón. Ono by to malo mať konzistenciu ako plastelína, ale pri naťahovani sa to neptretrhne.

   Odpovedať

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.