S veľkými dievčatami práve riešime životné cykly rôznych živočíchov. Táto téma zaujala aj Marušku a ak tipujete, že sa jej najviac páčila premena motýľa, máte 100 bodov. Ani sa jej nečudujem, tá premena z škaredej chlpatej húsenice na dospelého motýľa je facsinujúca. Využila som jej záujem a na životný cyklus motýľa sme sa pozreli bližšie.

Pomohli nám pri tom 2 knihy. Asi najkrajšou literatúrou, ktorá predstavuje životný cyklus motýľa, je Nenásytna húsenička, ktorú napísal Eric Carle.

životný cyklus motýľa

Tuším, že ju nikomu nemusím predstavovať. Je vhodná už pre najmenšie deti a na internete nájdete množstvo rôznych aktivít, ktoré sa s touto knihou dajú robiť.  Táto knižočka by nemala chýbať v žiadnej detskej knihovničke. Lebo ona nie je len o životnom cykle motýľa. Hravou formou naučí deti počítať, vymenovať dni v týždni a ukáže im rôzne jedlá a pochúťky. A ak ju budete mať tak ako my doma v angličtine, máte to rovno s bonusom, ani neviete ako a dieťa “spíkuje”.

Druhou knihou je Z larvy včela, z kukly motýľ.

životný cyklus motýľa

Z tejto edície vyšli 3 diely, každý opisuje 2 rôzne životné cykly. Táto konkrétne, ako už názov napovedá sa zaoberá včielkou a motýľom. Kniha obsahuje skutočné fotografie,ktoré zaberajú väčšinu miesta na strane. Textu je v nej pomenej, ale obsahuje všetko dôležité, čo by sa mali malí čitatelia dozvedieť. Čo veľmi kvitujem je veľkosť písma a riadkovanie. Žiadne nahustené písmenká a riadky, preto sa dobre číta aj prvočitateľom.

životný cyklus motýľa

Okrem životných cyklov kniha ponuka aj zaujímavosti z ríše motýľov a včiel. Takéto pikošky majú deti najradšej.

My sme ale dievčatá kreatívne, u nás téma nekončí prečítaním, väčšinou ju musíme zakončiť nejakou tvorivou aktivitkou. Tentokrát, keďže tvoriť mali hlavne mladšie dievčatá, som si vzala na pomoc prstové farby a vyrobili sme si životný cyklus motýľa len z odtlačkov rúk.

Okrem prstových farieb sme ešte potrebovali zelený papier na vystrihnutie listu a neskôr sme celý výtvor dotvárali fixami.

Ako prvé sme si na papier nalepili vystrihnutý list a naň sme odtláčali ukazováky. To sú motýlie vajíčka. V knihe Z larvy včela z kukly motýľ, sme sa dočítali, že vajíčka môžu mať rôznu farbu, tak som farebnosť úplne nechala na dievčatá.

Potom prišla na rad vyliahnutá húsenička. Kuklu sme odltačili znovu na nalepený list pomocou dvoch prstov.

A už ostáva len odtlačiť obidve dlane a životný cyklus motýľa je hotový.

životný cyklus motýľa

Keď farby poriadne vyschli, dievčatá si obrázky dotvorili fixami.

životný cyklus motýľa

Juli spravila aj jednoduché popisky.

životný cyklus motýľa

Hani sa tvorenie odmietla zúčastniť. Keď zbadala, žeby si mala dať na prsty a neskôr na celú ruku farby, radšej odišla. Ona si už svojho odtlačkového motýľa spravila včera a nemusela sa ani veľmi zašpiniť. Nájdete ho na našej facebookovskej fanpage.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.