Cez víkend sme si odskočili k našim južným susedom.  Smer ZOO Nyíregyháza (čítaj Níreďháza).  Na túto Zoo sme počuli samé chvály a vraj sa máme najviac tešiť na Oceanárium, kde sú aj žraloky.  Zapojili sme teda náš obytný príves za auto a šlo sa. To je sloboda, neriešiť žiadne ubytko, lebo si stále vozíte vlastný domček so sebou.

Zoo Nyíregyháza je naozaj jedna z tých krajších a väčších, aké sme mali možnosť doteraz vidieť (prvenstvo u nás zatiaľ má stále tá Viedenská). Strávili sme v nej takmer celý deň, no vôbec sme nemali pocit, že už toho všetkého máme dosť a čo je priam zázrak, celé osadenstvo si tento prechodený deň užívalo bez reptania. Asi to spôsobila tá rôznorodosť zvierat, ktoré sme mali možnosť vidieť. Celá Zoo je rozdelená do sekcii podľa kontinentov. Pri pokladni dostanete mapu celej Zoo, takže ak chcete vidieť len nejaké konkrétne zvieratá, podľa mapy viete kam sa vydať.

zoo nyíregyháza

My sme šli pekne zaradom, podľa čísel a podarilo sa nám vidieť takmer všetky zvieratká. Bola som z toho aj trošku prekvapená, keďže v takom teple aké vládlo cez víkend som očakávala, že väčšina z nich bude zalezená.

V každej Zoo, ktorú sme doteraz navštívili sme videli vždy nejaké nové zviera naživo. V tejto napríklad aligátora, bieleho páva, ale podarilo sa nám aj prvýkrát v živote, počas jedného dňa, vidieť slona afrického aj slona ázijského. Doteraz som si myslela, že sa líšia len miestom svojho trvalého pobytu, ale už som múdrejšia. Vlastne ma na ich odlišnosti upozornili dievčatá. Ten ázijský mal menšie uši, a niektoré mali kly, iné nie. Pri výbehu so slonom africkým sme zistili prečo.  Človek sa učí celý život.

zoo nyíregyháza

Zlatý klinec celej ZOO bola naozaj časť nazvaná Zelená pyramída. Je to časť kde sa nachádza Oceanárium a nad ním exotické zvieratká tropického pralesa. Bol to naozaj zaujímavý zážitok. Zo začiatku prechádzate úzkou tmavšou chodbou okolo veľkým akvárií, ktoré sú plné rôznych rýb a morských rastlín. Videli sme sasanky, koraly, ryby rôznych veľkostí a tvarov.

No najväčšia zábava začína keď sa zrazu ocitnete v tuneli, kde je voda všade okolo vás a nad vami pláva žralooook. Waaau! Malé deti pišťali, veľké žasli.

Škoda, že tento tunel má len 8 metrov.
Ďalšou zvláštnosťou  ZOO  Nyíregyháza sú visuté mostíky, ktorými sa môžte prejsť ponad výbehy niektorých zvierat z Južnej Ameriky. Tieto mosty sú zabezpečené povrazmi a sú bezpečné aj pre malé deti. Dokonca sa na určitý úsek dostali aj kočiare. Niektoré mosty však už boli adrenalínové. Úzke, veľmi rozhojdané a vysoko. Ale aj my, čo sa bojíme výšok sme to zvládli.

zoo nyíregyháza

Čo sme s dievčatami v tejto ZOO veľmi ocenili, bol popis každého zvieratka vo viacerých jazykoch a teda hlavne v tom našom, slovenskom. Za to má ďalšie plus.

Keď sme obišli celú Zoo, na konci sme zbadali zaujímavý strom. Celý ovešaný cumlíkmi.

zoo nyíregyháza

Pri ňom tabuľa, no žiaľ len po maďarsky. Takže si len môžme domýšľať, čo tento strom znamená. Náš tip je, že je to miesto, kde malé deti odložia navždy svoje cumlíky.

Ak niekto viete po maďarsky, pomôžte nám rozlúštiť túto hádanku.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.