Klop-klop, klopem na drevo, lebo sa zdá, že čítacia kríza u našej Juli odchádza. A zrejme za to môžu čitateľské vrecúška.

Prvýkrát som sa o nich dozvedela z blogu montessorikids.sk a povedala som si, že táto pomôcka nám môže byť veľmi nápomocná.

Totiž, už nejaký ten čas sa doma boríme s čitateľskou krízou. Začali sa u nás doma odmietať knihy akéhokoľvek druhu, aj tie, ktoré si dotyčná slečna sama vybrala. Nie som toho názoru, že to treba nechať plávať, ale tiež nechcem na deti tlačiť. To môže byť kontraproduktívne. Je mi jasné, že nie každý človek je (bude) taký fanúšik čítania ako som ja. Ale nechať 8 ročné dieťa nech nečíta a dúfať, že sa raz ku knihám vráti, mi prišlo tiež trúfalé.

Preto som hľadala rôzne spôsoby ako jej čítanie spríjemniť. Aby aspoň trošku prečítala každý deň, ale zároveň, aby čítanie nebrala ako povinnosť, ale radosť a v konečnom dôsledku aj ako veľmi dôležitý nástroj vzdelávania.

A naozaj sa zdá, že čitateľské vrecúška pomohli.

čitateľské vrecúška

Čo sú to vlastne zač, tieto čitateľské vrecúška?

Sú to tri plátené vrecúška, ktoré obsahujú drevené doštičky s rôznymi otázkami. Každé vrecúško je kódované inou farbou, takže ak by sa vám aj doštičky poplietli ľahko ich vrátite naspäť, kam patria.

Prvé vrecúško obsahuje 14 otázok, na ktoré  treba odpovedať ešte pred čítaním. Doštičky v tomto vrecku sú označené zelenou farbou. Druhé vrecko,s 26 doštičkami je označené žltou farbou. Na otázky z neho odpovedá dieťa počas čítania vybratého textu. Posledné vrecúško, s červeným kódovaním, obsahuje otázky, na ktoré čitateľ odpovedá po čítaní. Týchto červených je až 38. Uznáte, že je to dosť materiálu na bližšie spoznávanie čítaných kníh.

čiateľské vrecúška

Otázky vo vrecúškach sú naozaj rôznorodé. Od tých jednoduchších, ktoré sa pýtajú na autora, ilustrátora alebo hlavné postavy, po tie zložitejšie, kde musí čitateľ vyjadriť myšlienku prečítaného úryvku, alebo niečo opísať.

Veľmi ma teší, že v nich nechýbajú otázky, na ktoré neexistuje len jedna správna odpoveď, ale čitateľ je “prinútený” vyjadriť svoj vlastný názor. Na toto sa často pri čítaní kníh zabúda. Väčšinou sa sústreďujeme na rekapituláciu textu alebo charakteristiku postáv a zabúdame na pocity, ktoré v nás knihy môžu vyvolať. Zabúdame, že deti majú úžasnú predstavivosť a práve tieto otázky im pomôžu vyburcovať fantáziu.

Odkedy doma čítame s čitateľskými vrecúškami, je to väčšia zábava.  Kým sme čítali bez vrecúšok, vždy sme sa o tom, čo čítame bavili až po čítaní. Väčšinou sa naše rozhovory točili okolo deja, prípadne okolo konania postáv. Teraz si Juli  v každej fáze vylosuje 2-3 otázky a odpovedá na ne. Otázok je naozaj dosť a ich rôznorodosť nám pomáha pozrieť sa na čítané príbehy z rôznych uhlov a perspektív.

Navyše, keď si vyberá otázky z druhého vrecúška, dáva jej to možnosť na chvíľu si od čítania textu oddýchnuť, ale nie je to oddych pasívny. Aj keď práve nečíta, stále v príbehu ostáva a premýšľa nad ním.

Ešte jedno veľké plus majú čitateľské vrecúška.

Poznáte deti, ktoré nemajú rady prekvapenia? Ja nie. A vyberanie otázok z vrecúšok je ako losovanie tajnej lotérie. Ani Juli nie je iná. Ten moment prekvapenia a očakávania akú otázku si vyberie je pre ňu silnou motiváciou.

Tak vám teda, čitateľské vrecúška, ďakujeme, že nám takto pomáhate.

4 komentárov
 1. Naďa
  Naďa hovorí:

  Jeeej to ma teší ? Je to veru krásna pomôcka, tak jednoduchá a pritom tak dômyselná! Inak naša čerstvo osemročná menovkyňa vašej osemročnej nie je veľmi náruživá samočitateľka, ale v poslednej dobe sa zamilovala do psíka Claude a knihy o ňom teda hltá ? len neviem, čo budem robiť, až prečíta všetky dostupné diely ?

  Odpovedať
  • Katka
   Katka hovorí:

   Vďaka za nápad na knihu 😉 To by sa jej mohlo páčiť. U nás musí byť v knihe aspoň jedno zviera, a čím viac tým lepšie 😉

   Odpovedať

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.