Znova sme si odskočili do praveku. Nechtiac. Pôvodne sme mali ísť tento víkend preskúmať prameň Hornádu ale skončili sme pri úplne iných prameňoch, ale bol skvelý výlet. Navštívili sme totiž Gánovce.

Viete, čím sú Gánovce neďaleko Popradu známe? Kým som nečítala knihu od Pavla Dvořáka, Lovci mamutov a tí druhí, ani ja som nevedela.

gánovce

Ani som  netušila, že sa tam našiel odliatok mozgu neandertálca. A my sme práve na to miesto zavítali. Tam, kde sa kedysi ťažil travertín z obrovskej travertínovej kopy, z ktorej je dnes už len menšia (aj keď stále veľká) kopa. Práve tam robotnici našli čudne vyzerajúci kameň a zopár kostí. Historici zistili že ten čudne a zároveň povedome vyzerajúci kameň je odliatok mozgu neandertálca. A je to jeden z najstarších nálezov predchodcu človeka (podľa niektorých zdrojov najstarší nález ) na Slovensku.

gánovce

A ako sa to vlastne stalo? Na tomto mieste bol kedysi pravdepodobne teplý travertínový prameň, pri ktorom sa náš praveký predchodca otrávil z oxidu uhličitého, ktorý sa okolo týchto prameňov nachádza. Možno spadol do vody, možno nie, to asi už nezistíme, no isté je, že kým sa úplne na ňu zabudlo (historici zistili, že to bola žena), stihli sa v jej lebke ukladať minerály, ktoré tvrdli až vznikol presný odliatok jej mozgu. Ako rástol travertín v jej lebke, tak rástla aj kopa kameňa okolo nej a nad ňou. Voda sa vyparovala, travertín sa usadzoval, až potom raz, niekedy na začiatku 20. storočia, našli tento vzácny objav robotníci pri ťažbe kameňa.

Teraz je na tomto mieste vybudovaný Geopark Neandertal. Pre deti je to ideálne miesto na skúmanie a vypustenie energie. Je tu umiestnených niekoľko sôch, ktoré majú znázorňovať kostry pravekých zvierat a nájdete tu aj sochu Neandertálca.

gánovce

gánovce

A ak budete mať šťastie a pozorné oko, môžte si na pozostatku travertínovej kopy nájsť zopár skamenelín.  Geopark  nájdete veľmi ľahko. Nachádza sa takmer v strede dediny, na mieste bývalého kameňolomu.

Náš výlet tu ale nekončil. Neďaleko Gánoviec sa totiž nachádza nový travertínový prameň. Tam sme predsa museli ísť. Chceli sme na vlastné oči vidieť, ako to vlastne vyzerá, keď sa travertín usádza a čo sa okolo toho deje.

gánovce

gánovce

Je to zaujímavý prírodný úkaz. Zo skaly vyviera teplý prameň, ktorý sa rozlieva doširoka a minerály, ktoré sa tu usadzujú, vytvárajú na zemi zaujímavé štruktúry, takzvané sintre (podobným spôsobom vznikajú kvaple v jaskyniach). Deti do vody hádzali rôzne listy a drievka a pozorovali, čo sa s nimi stane. Našli sme tu aj niekoľko skoro skamenených rastlín.  Zaujímavosťou tohto prameňa je, že v jeho okolí sa dobre darí niekoľkým prímorským živočíchom a rastlinám.

sintre na zemi

sintre gánovce

Gánovce vám odporúča navštíviť desať detí z desiatich. Je to veľmi zaujímavé miesto, kde si prídu na svoje budúci archeológovia, historici, paleontológovia, kamenári, ekológovia, či ochrancovia prírody.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.