Teri prečítala všetkých 5 častí Percyho Jacksona skôr ako ja. Klobúk dole, dcéra moja. A po oslavných ódach na túto sériu sa rozhodla, že si ju nejako musí zaznamenať. Navrhla som jej, nech spraví lapbook (viac o lapbookoch môžte nájsť tu ), kde dá všetko čo ju zaujalo. Slovo dalo slovo a lapbook Percy Jackson je na svete.
Najprv sa pustila do jednotlivých kníh. Plánovala napísať stručný obsah každej z nich. No nejak sa zasekla už po prvej, keď si uvedomila, že ju čakajú ďalšie štyri časti. Videla som ako pomaličky stráca záujem. Bola by to ale škoda, keby sa na milovaného Percyho vykašlala len kvôli písaniu. Našla som pre ňu vhodnejší spôsob ako spraviť z každej knihy krátky zápis a nezblázniť sa pri tom.
Na internete sú voľne dostupné rôzne záznamové hárky pre čitateľov. Samozrejme najviac sa ich dá nájsť v angličtine, stačí len do googlu zadať book report a už si len vyberáte, čo vy potrebujete. U nás to musí byť hlavne priestor na kreslenie a možnosť ohodnotiť knihu. Tieto záznamové hárky sú robené tak, že dieťa presne vie, čo má do ktorej kolonky napísať a to môže pomôcť hlavne takým deťom, čo nevedia kde začať, ako pokračovať a často sa zamotávajú do vlastných myšlienok. Ja som schválne náš “book report” neprekladala do slovenského jazyka, ani som nevyrábala nový. Nie je na škodu potrénovať si angličtinu aj takýmto spôsobom.
Keď boli záznamy o knihách hotové, prišli na rad grécki bohovia. Pamätám si, keď som dostala knihu od Eduarda Petišku Staré grécke báje a povesti. Presedela som pri nej niekoľko dní (aj nocí) a potom som ju čítala ešte niekoľkokrát dookola. Fascinoval ma svet gréckych bohov, tajomných hrdinov, ich vzájomné vzťahy, škriepky, rôzne veštby.
A zdá sa, že Teri toto zdedila po mne. Rodokmeň gréckych bohov, s ktorými nejakým spôsobom prišiel Percy Jackson do kontaktu, robila s takou zanietenosťou, že odmietla aj obedovať. Keby ste videli jej oči, keď mi ho celý vysvetľovala. Ja, ktorá som sa považovala za znalca gréckej mytológie, som len otvárala oči, keď mi musela ozrejmovať niektoré vzťahy a oživiť mi pamäť mnohými legendami a mýtmi.
Vďaka tejto sérií kníh sme trošku zabrdli aj do svetovej geografie. Na zadnej strane lapbooku má Terezka porovnanie Grécka a USA. Grécko je tam preto, že je to “domov” gréckych bohov a USA preto, lebo je to miesto, kde žije Percy Jackson a kde sa odohrávajú všetky jeho dobrodružstvá ( keby ste to náhodou netušili, tak vám prezradím, že Olymp sa preniesol nad Empire state building ).
No a čo by to bol lapbook o gréckej mytológií bez rôznych príšer a netvorov. Terezka si vybrala tie, čo ju najviac zaujali a nakreslila ich podľa opisov z kníh, plus k nim pridala trošku svojej fantázie.
Takto nejako zrejme vyzerá vnútorná motivácia. Sedenie nad knihami až pokým jej nezhabem čítačku, lebo už chcem konečne čítať aj ja, spísanie piatich kníh, aj keď nerada píše, zanietenosť, ktorou každému naokolo vysveľuje, vzťahy medzi gréckymi bohmi či lúštenie mapy Grécka.
To sa mi potom ľahko učí 😉
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!