Pamätáte si ešte na našu vtáčikovskú mániu? Baby držala dosť dlho a zdá sa, že ešte poriadne neodznela. Má to ale na svedomí jedna kniha. Tesne po tom, čo sme našu tému o vtákoch ukončili, objavila sa na knižnom trhu novinka s jednoduchým názvom Vtáky.

Kníh o vtákoch doma veľa nemáme, obálka aj stručná anotácia ma na prvý pohľad zaujali, tak som ju kúpila. A dobre som urobila.

vtáky

Táto kniha v sebe má všetko, o čo sme sa s dievčatami zaujímali a čo sme museli predtým hľadať vo viacerých encyklopédiách.

Kniha je rozdelená do piatich väčších celkov:

1. Čo je to vták
 2. Ako sa vtáky premiestňujú
3. Čo vtáky jedia
4. Ako prichádzajú na svet vtáky
5. Kde vtáky žijú

Každý z týchto celkov je podrobnejšie rozpracovaný v niekoľkých menších témach. Dozviete sa všetko dôležité o stavbe tela vtákov, prečo majú rôzne nohy, či zobáky, akými rôznymi spôsobmi sa premiestňujú z miesta na miesto, alebo čím sa živia. Zaujímavé pre deti budú určite aj informácie o tom, prečo vtáky spievajú alebo ako vyzerajú prvé dni rôznych vtáčat. Všetky tieto informácie (ale aj kopa iných) sú písané s ohľadom na detského čitateľa.

Čo mňa na tejto knihe dostalo asi najviac je jej prehľadnosť, preto sa o nej rozpíšem viac.

Niekedy sú knihy veľmi chaotické, tu popis, tam obrázok, tam šípka k obrázku, menšie písmenká, väčšie písmenká, človek niekedy nevie kde má skôr oko oprieť. No v knihe Vtáky to tak nie je.

Už na prvý pohľad pôsobí veľmi “čisto”. Jedna vec je, že ilustrácie sú veľmi jemné, žiadne rušivé, krikľavé farby (a to pritom naše vtáctvo dokáže byť riadne pestrofarebné), druhá vec je usporiadanie textu.

Každý nový celok začína na samostatnej dvojstrane. Úplne jednoduchým nadpisom s minimalistickou ilustráciou.

vtáky

Menšie témy majú tiež svoje usporiadanie. Jedna téma je vyobrazená na jednej dvojstrane. Polovica prvej stránky  sa venuje základným informáciám o danej téme, na druhej polovici a druhej stránke je miesto hlavne pre ilustrácie, rôzne úlohy na pozorovanie, či kvízy pre deti. Navyše je každý celok od iných odčlenený aj jemnou pastelovou farbou, ktorou je označený aj v obsahu.

vtáky

Tento model sa opakuje pri každej novej téme, takže dieťa už pri listovaní knihou vidí jej členenie a kniha nepôsobí chaoticky. Kto má doma dieťa,ktoré ruší každý podnet navyše, vie o čom hovorím.

vtáky

Za každým veľkým celkom nasleduje bonus navyše. Sú to napríklad dvojstránky na pozorovanie (označené ako Pozorovateľna), ktoré sú skvelé aj pre menšie deti, ktoré nevedia čítať.

Alebo rôzne zaujímavosti z vtáčej ríše, ako napríklad opis vtáčieho dňa, ale aj nápady na rôzne činnosti súvisiace s pozorovaním vtákov vo voľnej prírode.

Doteraz som vždy dávala prednosť encyklopediám s reálnymi fotkami, no musím uznať, že ilustrácie v tejto knihe sú veľmi blízke skutočnosti a aj deťom sa veľmi páčili.

Čo ale najviac ohromilo moje dievčatá, sú QR kódy na záver knihy. Tie si môžte pomocou voľne dostupnej aplikácie na mobile “prečítať” a vypočuť si následne spev rôznych vtákov.

Viete aké sú dnešné decká, všetko čo sa týka mobilov, je cool. Takže aj  za toto má táto kniha jedno veľké plus aj od nich. A o to predsa ide, aby sa páčila deťom. Preto naše dievčatá knihu Vtáky jednoznačne odporúčajú.

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.