Nakresli svet

Dostala sa mi do rúk parádna vec. Kniha Nakresli svet (Draw the world), podľa ktorej si deti krok po kroku samé nakreslia celú zemeguľu. Jasné, neboli by som to my, keby sme to s babami hneď nevyskúšali. Bola som aj trošku skeptická ako to dopadne, veď nakresliť všetky kontinenty je náročné aj pre dospelého človeka, nieto ešte pre deti. No ale, nevyskúšaš – nezistíš.

Nakresli svet

Kniha je písaná v angličtine, čo sa môže javiť ako nevýhoda pre neanglicky hovoriacich. Je však veľmi názorná, takže si myslím, že sa z nej ľahúčko vymotajú aj tí menej jazykovo zdatní.

Hneď na začiatku je krátky úvod, v ktorom je znázornené ako si treba pripraviť výkres, na ktorý budete mapu kresliť. Keďže je to kniha americkej autorky, rozmery výkresu sú v inchoch. Nie je to však žiadny problém, prepočet ukázal, že tieto rozmery sedia na našu A3. Výkres  je potrebné poskladať a naznačiť dve základné čiary, ktoré tvoria osi celého projektu.

Nakresli svet

Celá kniha má 60 strán, Každý kontinent sa kreslí postupne na viacerých stranách. Na každej strane je znázornené červenou farbou línia, ktorú máte práve teraz nakresliť, čiernou sú znázornené už vami nakreslené línie.

V hornom rohu stránky je vždy napísané, ktorý kontinent sa práve snažíte nakresliť. Miestami sa nám zdalo, že kreslíme len haky-baky, že toto nemôže vyjsť, ale držali sme sa ďalej pokynov a fakt sa nám podarilo postupne nakresliť všetky kontinenty.

Dolu, na každej stránke je popis v angličtine, ako máte čiaru znázorniť a čo to vlastne práve kreslíte. Vôbec však nie je nutné ho čítať, proste len s každou novou stránkou v knihe pridávate do vášho sveta novú čiaru. Mojim dievčatám pomáhalo pri niektorých čiarach k niečomu ich prirovnať. Z Aljašky sa tak stala kačacia hlava so zobákom a takmer všetky malé ostrovy boli fazule.

Občas sa na stránkach zjaví pomocná čiara, ktorú si máte na svojom výkrese len predstaviť a ktorá vám pomáha v umiestnení nových čiar. aby sa kontinenty na seba podobali čo najvernejšie.

No keď sa dostanete na koniec knihy, mali by ste mať nakreslený celý svet. Mojim dvom starším babám, ktoré majú 8 a 10 rokov, sa to podarilo bez väčšej námahy a veľmi ich to bavilo.Nakrelsi svet

Naše mapy sveta sme kreslili približne počas jedného týždňa. Každý deň sme nakreslili zopár čiar, denne nám to zabralo maximálne 15 minút. Vždy keď sme dokreslili nejaký kontinent,  automaticky začala debata o tom, čím je zaujímavý a každá sme pridali do debaty svoje rozumy. Bola som naozaj prekvapená, koľko toho moje dievčatá o jednotlivých kontinentoch vedia. A čo ma prekvapuje ešte viac, vôbec netuším odkiaľ to vedia. Asi to tak nejak nenápadne nasávajú zovšadiaľ.

nakresli svet

Okrem knihy Nakresli svet, autorka vytvorila  knihy špeciálne pre každý kontintent a samozrejme Európu už máme doma. O chvíľu sa celá rodina vydávame na také menšie európske dobrodružstvo, tak sa nám táto kniha určite zíde.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.