model Zeme

Občas doma pri upratovaní nájdem veľmi užitočné veci. Z minuloročného vianočného tvorenia mi napríklad ostali polystyrénové gule, no ale čo s nimi takto v októbri? Rozhodnúť mi pomohla učebnica zemepisu. Práve s dievčatami v domácej škole skúmame našu Zem, takže pri pohľade na polystyrénové gule som hneď vedela, čo s nimi. Vyrobíme si 3D model Zeme.

Na pomoc sme si vzali aj literatúru, knihu Zem z edície Vedomosti v hrsti. Najprv sme si z nej prečítali zopár zaujímavostí o stavbe našej planéty. Potom prišlo na rad tvorenie.

Polystyrenovú guľu treba deťom dopredu trošku upraviť, no nie je to nič náročné. Ceruzkou spravte čiaru po obvode celej gule zvisle aj vodorovne. Tým si ju rozdelíte na 4 časti. Jednu z nich a potom ostrým orezávačom vyrežete podľa naznačených čiar. Všetko ostatné už zvládnu deti samé. Moje dievčatá maľovali temperkami aj akrylkami, uzučkú zemskú kôru naznačili len hnedou fixou.

Keď vnútro Zeme poriadne vyschlo, domaľovali na polystyrénovú guľu kontinenty a oceány a model Zeme bol hotový.

model Zeme

Ako posledné prišli na rad “popisky”. Na tie sme spotrebovali zopár špáradiel a kúsok bieleho papiera. Vyrobili sme z nich malé zastávky s krátkym popisom každej vrstvy Zeme, ktoré sa do nášho modelu dajú zapichovať podľa potreby.

model Zeme

Znova sa mi potvrdilo, že učenie spojené s tvorením je v našej rodine najlepšia voľba. Výroba modelu Zeme trvala síce dlhšie, ako keby sme ostali len pri otvorení knihy a dievčatá by sa niečo naspamäť naučili, ale zaručene bolo veľa zábavnejšie.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.