most leonarda da vinci

Poznáte most Leonarda da Vinci? Vymyslel ho približne okolo roku 1486 a je špecifický tým, že na jeho stavbu netreba žiadne klince, či lepidla alebo iné spojovacie prvky. Bol určený pre vojsko, aby mohli vojaci v prípade potreby most postaviť a po jeho použití aj rozobrať.

most leonarda da Vinci

zdroj: leonardo-da-vinci-models.com

Toto nás zaujalo, tak sme sa rozhodli, že si mini verziu takéhoto mostu spravíme.

Ešte predtým, ako sme ho postavili podľa návodu, som nechala dievčatá, nech skúsia prísť s vlastnými návrhmi a stavbami. Každá si vzala niekoľko paličiek (vhodné sú napríklad aj lekárske, ktoré kúpite v zdravotníckych potrebách) a pustili sa do práce.

Bolo zaujímavé ich sledovať, ako dumajú a skúšajú kadečo. No aj keď niečo postavili, akonáhle som na ich most postavila nejakú figúrku, alebo inú drobnosť, spadol.

most Leonarda da Vinci

Ako to ten Leonardo spravil?

Na youtube.com je veľa rôznych videí ako na to, dokonca rôzne verzie týchto mostov (napríklad tu alebo tu).  Ja som vybrala jeden, ktorý sa mi zdal najvhodnejší vzhľadom k materiálu, z ktorého sme most stavali a hlavne vzhľadom na možnosti mojich detí.

Ono to síce vyzerá jednoducho, ale vyžaduje to istú dávku trpezlivosti a zručnosti, no a občas treba padnuté paličky predýchať a začať stavať odznova.

Na náš most sme použili 12 paličiek. Pre ľahšiu orientáciu som ich farebne odlíšila.

  • Krok č.1:  Dve paličky položte vodorovne, tretiu položte cez ich stred zvisle a štvrtú tiež zvislo ale popod prvé dve.

  • Krok č.2: Paličkou č.4 mierne nadvihnite ostatné paličky
  • Krok č.3: Pod nadvihnutú paličku zasuňte dve vodorovné paličky tak, že sa koncami budu opierať o prvú zvislú paličku.

  • Krok č.4: zopakujte krok 2

  • Krok č.5: zopakujte krok 3

  • Krok č.6: zopakujte krok č.2

  • Krok č.7: nadvihnite poslednú zvislú paličku a zasuňte pod ňu, ale tentokrát do stredu dve vodorovné paličky. Znovu sa ich konce musia opierať predošlú zvislú paličku. A most Leonarda da Vinci je hotový.

Pri tomto kroku bude možno nutná asistencia druhého človeka. Jeden nech nadvihuje most a druhy dáva paličky.

most leonarda da vinci

Keď bol most hotový, skúšai sme s Terezkou, akú váhu unesie. Dala som naň misku a postupne sme do neho dávali mince. Dali sme tam všetky, ktoré sme doma našli. A most stále držal.

most leonarda da vinci

Do misky sme prihodili zrkadielko, peňaženku, navrch sme dali peračník…a most stále držal.

Terezka začala hľadať niečo ťažké. Do oka jej padol diár, tak sme ho vymenili za peračník. Toto už zvládal len tak tak. Držal síce, ale mlel z posledného. Na vrch sme ešte skusili prihodiť peračník, ktorý bol na miske pôvodne a to už náš most nezvládol.

Boli sme zvedavé, koľko gramov dokázal most uniesť. Ja som tipovala, že prvý náklad bez diáru váži 760g, Terezkin odhad bol 800g. S diárom sme tipli, že to môže byť 1 kg.

Tak sme to šli prevážiť. Prvý náklad, miska s mincami,peňaženka a peračník spolu vážili 865 g. Druhý  náklad,miska s mincami, peňaženka a diár spolu vážili 1303g.

Wau, most Leonarda da Vinci zostrojený len z paličiek, ktoré dokopy vážia 17 g (sedemnásť!) udržal viac ako jeden kilogram váhy!!!

Boli sme ohromené. Leonardo bol naozaj génius.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.