Týždne o vode sú naj. Lebo s vodou sa dá robiť kadečo a pre deti je to v lete najlepšia hračka. Ja som na tento týždeň mala pripravené parádne pokusy pre malých, aj veľkých, ale v Prečítanom lete šéfujú deti, takže to u nás vyzerá úplne inak ako som ja plánovala. Totiž, najmladší člen dostal na meninky krásnu knižku od  Rudolfa Lukeša, O neposlušnom ľadovom medvedíkovi.

A táto milá interaktívna kniha zaujala svojím spôsobom aj staršie deti.

O neposlušnom ľadovom medvedíkovi

Maruška, medvedíkovu nechuť naučiť sa plávať, so smiechom okomentovala, že sa mu vraj vôbec nečuduje, veď tam musí byť taká strašná zima. Potom sa zamyslela Juli, ako je možné že voda im tam nezamrzne, keď na Severnom póle je väčšia zima ako býva u nás, a tu rieky a jazerá zamŕzajú.

Mne hneď zablikala kontrolka a premýšľala som ako spoločne môžme hľadať odpovede na tieto otázky. Takže náš týždeň o vode, je o vode arktickej, slanej a o ľadových medveďoch.

Pokus č.1

Najprv sme sa si ukázali ako je to s tou studenou vodou, ktorá nezamŕza. Vzali sme si dve misky, do oboch sme naliali po pol litra studenej vody. Jedna miska predstavuje jazero so sladkou vodou a v druhej je náš oceán. Už aj malé dieťa vie, že voda v oceánoch je slaná, preto sme do misky s oceánom primiešali 3 lyžice soli. Keď sa soľ úplne rozpustila, dali sme obe misky do mrazničky na 5 hodín.

Samozrejme, že dospeláci vedia, čo sa stalo. Sladká voda zamrzla na kosť a slaná nie. Je to preto, že soľ znižuje bod mrznutia vody, takže oceánu nestačí 0°C , potrebuje oveľa nižšie teploty.  (Mimochodom, pamätáte si náš minuloročný experiment, keď sme pomocou soli vyrábali zmrzku? Ak nie, tak kuk sem)

o neposlušnom ľadovom medvedíkovi

Teraz nastal čas zodpovedať Maruškinu otázku, či nie je ľadovým medveďom zima. Tak som trošku hľadala v múdrych knihách a sama som bola prekvapená čo som zistila. Samozrejme dievčatá mi povedali, že medvede majú hrubú srsť, ktorá ich chráni pred zimou. Áno, ich tajomstvo je v srsti ale nielen v tom, že je hustá.

Vedeli ste, že chlpy ľadového medveďa sú duté? A že vôbec nie sú biele ako si myslíme, ale priesvitné? A že pod týmito chlpmi má čiernu kožu?

Toto je ich tajomstvo. Dutá srsť pohlcuje slnečné lúče a vedie ich priamo na kožu medveďa, ktorá kedže je čierna, teplo z nich  absorbuje a macka ohrieva. Hm, krásne vysvetlené, ale chcelo by to nejaký pokus.

Pokus č.2

Uvarte si 2 čierne kávy. Alebo tri. Jednu pre vás a dve na pokus.

Počkajte kým 2 kávy vychladnú na izbovú teplotu. Jednu potom prikryte bielou látkou, druhú priesvitnou fóliou. Oba poháre dajte na priame slnko na hodku či dve.

o neposlušnom ľadovom medvedíkovi

Po tomto čase odmerajte teplotu káv. Najlepšie by bolo potravinárskym teplomerom. No žiaľ, my taký doma nemáme, ani nikto na okolí, preto sme skúšali teplotu káv, len pocitovo. A všetky sme sa zhodli na tom, že káva, ktorá bola prikrytá fóliou je značne teplejšia. Takto pomáhajú priesvitné chlpy ľadovým medveďom udržiavať teplo aj v arktickej zime.

Pri tej mackovej srsti sa natíska ešte jedna otázka. Ak má ľadový medveď priesvitné chlpy, prečo sa nám zdá, že je biely? A prečo na niektorých fotkách na internete vyzerá medveď sivo, niekde je dokonca oranžový? Za to môžu práve tie priesvitné chlpy.

Keď na medveďov svieti priame arktické slnko, priesvitné chlpy odrážajú biele svetlo, preto aj medveď pôsobí bielo. Ak by ste sa na medveďa pozerali počas západu slnka, bol by oranžový, a pri zamračenom počasí, bol by sivý.

Aj toto sme si názorne ukázali.

Pokus č.3

Vzali sme si tmavú plastelínu ktorá predstavuje čiernu kožu medveďa. Do nej sme napichali ruličky z priesvitného papieru na pečenie. Nič iné vhodné mi nenapadlo, ale nakoniec sa to ukázalo ako skvelá aktivita na jemnú motoriku.

Keď boli vzorky kože hotové, vzali sme si baterku, ktorá prestavuje priame slnko. Zdajú sa mackovia belší? Prekryli sme baterku červenou fóliou, a vytvorili sme slnko, ktoré zapadá. A vzorky boli oranžové.

o neposlušnom ľadovom medvedíkovi

Zaujímavé, že? A viete, že tieto veci o ľadových medveďoch boli novinkou aj pre kopu dospelých v mojom okolí? Tak sme zasa múdrejší a to všetko vďaka malej útlej knižočke  a detskej zvedavosti.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.