Oravská priehrada

Nie tak dávno sme sa znovu ocitli na jednom z našich obľúbených miest, na Orave a ja som si uvedomila, že hoci sme tu často, máme tento kraj veľmi málo preskúmaný. Tak sme si ako rodina dali záväzok, že to najbližšie mesiace zmeníme a samozrejme, že vám ponúkneme nejaké tipy na krásne miesta, ktoré sa tu oplatí vidieť.

Čo si predstavím, keď sa povie Orava? Čistý vzduch, krásnu, ešte nie tak veľmi zdevastovanú, prírodu, nespočetne veľa turistických chodníčkov a dobrých ľudí, relatívne málo informačného smogu, ale hlavne je to Oravská priehrada.

A o nej dnes bude reč.

Takže, čo také zaujímavé sa dá skúmať na Oravskej priehrade? Teplota vody? No, bez srandy, málokto, kto nepochádza zo severu Slovenska, sa do nej odváži. Ale samozrejme kúpať sa v nej môžte. Ja mám ale na mysli iné skúmanie.

Oravská priehrada totiž ponúka možnosť prebádať dva jedinečné ostrovy.

Prvý sa volá Slanický ostrov umenia. Je to pozostatok po obci Slanica, ktorá bola zaplavená pri budovaní priehrady. Z dedinky nad hladinou vody ostal “trčať” kopec s kostolíkom. V súčastnosti sa v kostolíku nachádza galéria ľudového umenia.

V exteriéri si zas môžte prezrieť expozíciu oravskej kamenárskej tvorby, alebo nakuknite do bývalej hrobky, kde sa dozviete niečo z histórie zatopených obcí. Ak tu náhodou zablúdite v lete, možno tu práve budú prebiehať tradičné hudobné slávnosti. Aj to je krásny zážitok.

oravská priehrada

Na ostrove stojí aj socha Antona Bernoláka, ktorý sa v dedinke Slanica narodil.

Oravská priehrada

A pamätáte si niektorí na Majstra N? Aj on pochádzal zo Slanice.

Na ostrov sa dostanete loďou, z prístavu na Slanickej osade (časť Námestova). A fakt to stojí za to. Slanický ostrov je naozaj jedinečné miesto.

Druhý unikátny ostrov, hodný skúmania je, Vtáčí ostrov. Tento ale môžte pozorovať len zdiaľky, preto odporúčame mať v batohu ďalekohľad. K ostrovu sa nesmiete priblížiť na menej ako 50 metrov. Hniezdia na ňom totiž vzácne vtáky, ktorých je na Slovensku len niekoľko kusov a sú chránené. Ak si zabudnete ďalekohľad, tak sa aspoň na chvíľu započúvajte do ich rozhovorov.

K miestu odkiaľ najlepšie Vtáčí ostrov vidno sa dostanete, keď prejdete areálom obľúbeného miesta všetkých detí, ktorým je Ranč u Edyho. Kým sa tu naše menšie baby pohrajú na ihrisku a väčšie sa povozia na koníku, my, dospeláci, si tu vždy dáme dobrú kávičku.

Keď už budete v tých končinách, určite si nájdite čas na návštevu Židovského cintorína. Nachádza sa len na skok od ranča (smerové tabule sú hneď pri vstupe na ranč).

Aj keď je neďaleko okrem ranča aj kemp a chatová oblasť, do tohto miesta hluk nezasahuje. V tichu si tu môžte oddýchnuť a z brehu priehrady pri dobrej viditeľnosti pozorovať napríklad aj Západné Tatry.

My sme pri našich potulkách po priehrade zablúdili aj k priehradnému múru. Táto obrovská železobetónová stavba slúži na reguláciu vody v priehrade a jej súčasťou je aj vodná elektráreň. V momentálnej situácii, ktorá zachvátila svet, sa prehliadky priehradného múru nekonajú, ale keď sa raz obnovia, my sa tam pôjdeme pozrieť určite. Tentokrát sme si aspoň užili krásné výhľady.

Ako tak pozerám, celkom dosť sme toho stihli za jeden víkend. A to zďaleka nie je všetko, čo Oravská priehrada ponúka. Teším sa na ďalšie objavovanie.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.