planéty

Téma vesmíru je nevyčerpateľná. My sme doma už mali Veľký tresk, aj sme si vyšívali súhvezdia a konečne došlo aj na planéty našej Slnečnej sústavy. To, že ich je 8 už nebola pre dievčatá žiadna novinka, tak isto vedeli ich mená a poradie. Teraz sme sa viac zamerali na ich zvláštnosti.

Doma sme už mali hotový model slnečnej sústavy, ktorý sme si vyrábali kedysi dávno z polystyrénových gúľ. Slnko bola najväčšia akú som na trhu mohla zohnať, Merkúr je zas z najmenšej aká sa dala kúpiť. Polystyrénové gule sme pomaľovali temperkami a planéty boli hotové.

planéty

Podľa tabuľky, ktorú som spravila, sme si veľkosti planét aj porovnali. Juli napríklad určovala, ktoré planéty sú väčšie alebo menšie ako Zem a Terezka nám zas vypočítala o koľko. Ani nevedeli ako a mali hodinu matematiky za sebou.

Poradie planét sa deti naučia rýchlo. Odrapkajú to ako básničku. Ale viete ako ďaleko sú od seba a od Slnka vzdialené? My sme si to názorne ukázali.

V našom meraní sme si určili takúto mierku: 1 mm u nás doma sa rovná 1 miliónu km vo vesmíre. Na chodbe sme rozvinuli 4,5 metrový pás látky a na ňu sme ukladali planéty. Pomohla som si touto tabuľkou z wikipédie. Prvé štyri planéty sú tesne za sebou, potom nasleduje pás asteroidov a ďalšie štyri planéty. Tu už sa krásne ukázali obrovské vzdialenosti. Posledný Neptún sa nám skoro nezmestil na chodbu.

Viem si tuto aktivitu predstaviť robiť niekde vonku,na obrovskom ihrisku, kde bude mierka 1 cm k 1 mil. km.

Planéty a ich zvláštnosti

Potom nastal čas vziať si do parády jednotlivé planéty. A k tomuto mi veľmi pomohli materiály z českej stránky Juchuuu! Ich kartičky a fólie sme využili maximálne (Robia ich aj v slovenskom jazyku. Sto bodový sú.). O každej planéte sme si prečítali základné údaje (pomohol nám aj náš light box), a potom sme sa sústredili na ich zlváštnosti.  Všetky planéty sme si aj nejakým spôsobom znázornili.

planéty

Merkúr nemá atmosféru, preto je celý posiaty krátermi, tak sme hádzali guličky do múky a sledovali ako sa v nej tvoria krátery. Veľmi sa podobá nášmu Mesiacu.

Venuša má vysokú oblačnosť, ale jej oblaky sú z kyseliny sírovej. Navyše má ako jediná planéta opačnú rotáciu okolo svojej osi. Rotuje v smere hodinových ručičiek. Juli sa zahalili do závoja a krútila sa dookola ako Venuša.

Zem je jediná, na ktorej je život, reprezentuje ho kvietok.

Na Marse je najvyššia hora v celej Slnečnej sústave. Má 21 km (nikde sa udáva až 23). Postavili sme si teda vežu z 21 lego kociek.

Jupiter je najväčšia planéta a má 63 mesiacov.

Saturn má výrazné prstence, ktoré sa označujú písmenami A,B,C, D, E, F a G. Keď sme si čítali o tom, že ma nízku hustotu a neponoril by sa do vody, dievčatá si hneď spomenuli na náš letný pokus, kde sme skúšali ponárať pod vodu rôzne ovocie.

Urán ma os naklonenú tak, že to vyzerá ako keby po obežnej dráhe robil kotrmelce. No čo myslíte, že nasledovalo? Áno, správne, robili sme kotrmelce.

Neptún je planéta kde dujú najsilnejšie vetry v našej sústave (toto nebolo ani treba znázorňovať, Juli má pred vetrom rešpekt, sama vykríkla, že toto si NAVŽDY zapamätá).

Dievčatám sa toto znázornenie veľmi páčilo, Všetky nové poznatky si zapísali a vytvorili knihu o planétach. Aj ona bude súčasťou lapbooku. Už sa nám celkom pekne rysuje. Ale o ňom niekedy nabudúce.

2 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.