prečo mačkám v tme svietia oči

Minulý týždeň sa zdalo, že nás bude o jedného viac. Alebo o dvoch.

Zatúlali sa k nám mačiatka.

Najprv došiel on, krásny ryšavo biely, usalašil sa u nás na terase a užívali si prítomnosť našich detí. Dostal meno Gi-gi (čítaj džidži). O dva dni došla ona, očividne jeho sestra, boli takmer na nerozoznanie, vraj to bude Lu-lu. Dohodli sme sa s deťmi, že kým sa nenájde ich majiteľ, môžu zostať u nás.

Ani netreba písať koľko radosti mačičky so sebou priniesli.

S mačiatkami, ale prišli aj rôzne otázky. Prečo mačky pradú? Prečo sa stále obtierajú okolo nôh? A nespadne z toho zábradlia? Kde má pazúriky? Je to pravda, že mačka má 7 životov? A naozaj dopadne pri páde vždy na všetky 4 nohy? Prečo mačky nemajú rady vodu? Nebude im vonku samým smutno? Kde chodia večer? Prečo mačkám v tme svietia oči? Tak sme debatovali, hľadali v knihách, či na internete.

Najviac ma ale zaskočila otázka prečo mačkám v tme svietia oči. Nikdy som sa nad tým nejak veľmi nezamýšľala, že to má nejaký extra dôvod, no deti vás prinútia k čomukoľvek.  Ale to je dobré, aspoň sme teraz o niečo múdrejšie.

prečo mačkám v tme svietia oči

Vedeli ste, že mačky majú v oku, na zadnej strane sietnice, reflexnú vrstvu? Niečo ako zrkadlo. Volá sa tapetum lucidum (čarovné, že? Ako z Harryho Pottera).  Zreničky mačky sú v tme roztiahnuté na maximum a pustia dnu takmer každý lúč svetla, ktorý sa k nim dostane. Svetlo narazí na tapetum lucidum a odrazí sa od neho, čo spôsobí, že oči mačičky zasvietia.

Človek takúto vrstvu v oku nemá. Miesto nej, máme obyčajnú čiernu, ktorá svetlo pohlcuje.

No a čo by to bolo za dumanie a skúmanie bez názornej ukážky. Nebojte sa, nebudeme trápiť mačiatka. Spravíme si jedno mačacie “akožeoko” z konzervy.

Čo budete potrebovať:

  • prázdnu konzervu
  • kúsok čierneho nepriesvitného plastu
  • gumičku
  • baterku
  • nožnice

Vystrihnite štvorec z čierneho plastu a do neho spravte dieru v tvare mačacej zreničky. Tento kus plastu pripevnite gumičkou na vrch prázdnej konzervy.

Prečo mačkám v tme svietia oči

No a teraz vezmite oko, baterku a choďte niekde do tmy. My sme sa zašili v pivnici.

Držte konzervu pri sebe alebo ju položte na zem a zasvieťte do nej baterkou.

prečo mačkám v tme svietia oči

Vidíte ten záblesk? Dno konzervy je ako tapetum lucidum, odrazilo svetlo.

My sme potom skúsili dať na dno konzervy kúsok čierneho plastu, aby sme simulovali ľudské oko. Zasvietili sme baterkou a….nič. Tma v oku.

prečo mačkám v tme svietia oči

Jednoduché ako facka. Už sa teším ako budú baby babkám vysvetľovať, prečo mačkám v tme svietia oči a ako budú babky očiť tie svoje oči, keď zaznie čarovné tapetum lucidum. No povedzte, to sa asi ani nedá nezapamätať.

1 odpovedať

Spätné odkazy a spätné upozornenia

  1. […] samozrejme je tu ešte Katkina svorka, ktorá sa na to pozrela vedecky. A síce: prečo zvieratám v noci svietia oči? No preto. Vyskúšajte si to […]

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.