Myslím, že nebudem ďaleko od pravdy, keď poviem, že pokusy s vodou patria medzi tie najobľúbenejšie takmer u všetkých detí a snáď aj u rodičov. A je to aj pochopiteľné. Väčšinou nevyžadujú takmer žiadne veľké prípravy, ani špeciálne pomôcky a zvládajú ich aj tí najmenší. A takéto my máme najradšej. Veľa muziky, za málo peňazí.
Na internete ich môžte nájsť naozaj veľa, no my vám to hľadanie trošku uľahčíme a ukážeme vám naše najobľúbenejšie. Tentokrát sme experimentovali s farebnou vodou a zas sme riešili našu známu kamarátku hustotu.
Pokus č.1: Chodiaca voda
Na tento pokus budeme potrebovať 5 pohárov s vodou, papierové utierky a farby (ja najradšej používam potravinárske, ale tú istú službu spravia aj vodovky).
Postavte poháre jeden vedľa druhého. Do prvého nalejte vodu a zafarbite ju napríklad na červeno, druhý pohár nechajte prázdny. V treťom pohári prichystajte žltú vodu, štvrtý je opäť prázdny. No a do piateho pohára namiešame vodu modrú.
Teraz si vezmite štyri papierové utierky, poskladajte ich pozdĺžne a položte ich do vody tak, aby jeden koniec bol vždy v pohári s vodou a druhý v prázdnom pohári.
A teraz pozorujte a čakajte. Chvíľu to trvá, ale stojí to za to. Zafarbená voda prejde z jedného pohára do druhého.
Vidíte ako sa farby v prázdnych pohároch zmiešavajú? Zrazu máme okrem červenej, žltej a modrej aj zelenú..
aj oranžovú.
Krásne, však? Baby chodili poháriky obzerať celý deň.
Pokus č.2: Čarovanie s teplou a studenou vodou.
Pri tomto pokuse budeme potrebovať teplú a studenú vodu, farby, dva poháriky, nejakú plastovú kartičku (ja som použila kúsok zalaminovaného papiera) a nejaký väčší tanier, na ktorom sa to bude odohrávať, pre prípad nehody.
Do prvého pohárika nalejte studenú vodu a zafarbite ju, napríklad žltým farbivom. Do druhého namiešajte inú farbu (modrú), ale tentokrát do teplej vody (naša mala 60 stupňov).
A teraz pozor! Vezmite pohárik s teplou vodou, prikryte ho kartičkou a opatrne pridŕžajúc kartičku ho otočte.
Nie je to také náročné ako sa to zdá a vôbec sa nemusíte báť, že sa voda vyleje. Keď otočíte pohár hore dnom, tlak vzduchu, ktorý tlačí na kartičku je väčší ako tlak vody v pohári a nedovolí vode vyliať sa von (za predpokladu, že sa vám do pohárika nedostane vzduch).
Pohárik s teplou vodou, položte na druhý tak, aby boli zarovnané.
A teraz si vezmite na pomoc asistentov. Plastovú kartičku, treba opatrne, ale rýchlo vybrať tak, aby sa poháriky nepohli a ostali na sebe stáť, dotýkajúc sa hrdlami.
Podarilo sa? A čo sa deje?
Takmer nič. Voda sa nepremieša.
A teraz to skúste obrátene. Pohárik s teplou vodou nech je na spodku a ten so studenou položte naň.
Fíha! Voda sa premiešala!!
Ako je toto možné? Opäť, zas a znova, v tom má prsty hustota. Teplá voda má menšiu hustotu ako voda studená, preto keď je v spodnom poháriku, stúpa hore a farby sa miešajú.
Zaujímavé, však? My sme tento pokus doma opakovali asi 6krát. Najväčší úspech malo samozrejme otáčanie pohárika a vyťahovanie kartičky. Skúste to, je to zábava.
A ak by vám bolo málo, pozrite si aj iné naše pokusy s vodou. Napríklad tu, kde sme riešili, čo sa ponorí a čo nie, alebo si môžte vyrobiť v tomto horúcom letnom počasí, takúto jednoduchú solárnu čističku vody.
Spätné odkazy a spätné upozornenia
[…] obľúbené minulý týždeň boli aj pokusy. Inšpirovali sme sa tu a tu. Jednoduché a efektné pokusy, na ktorých sa dá starším deťom vysvetliť čo-to z fyziky. […]
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!