Tak a máme tu deviaty týždeň Prečítaného leto 2017 .

Viete čo to znamená? Končia prázdniny a s nimi aj Prečítané leto. Bolo nám potešením byť jeho súčasťou, naozaj sme si to s babami užívali a už teraz sa tešíme na budúci ročník. Ešte však celkom nebalíme, máme tu ešte jeden experiment.

Tento týždeň sme mali za úlohu vymyslieť niečo, čo súvisí s písmenkami. A toto pre nás vôbec nebolo náročné. Už dávnejšie sme totiž skúšali rôzne tajné, neviditeľné “atramenty” a užili sme si pri tom kopu zábavy. Odkazy baby písali kade komu. Babke, ktorá sa čudovala, prečo má v obálke čistý papier, sami sebe, len tak zo zábavy alebo kamarátom, aby náhodou niekto nepovolaný neodhalil ich tajomstvá.

Nie je to nič náročné, otestovali sme rôzne druhy tajných “atramentov”, aby aj drobcovia mohli kresliť svoje tajomstvá.

Čo budete potrebovať:

  • mlieko
  • sódu bikarbónu
  • citrónovú šťavu
  • tmavý džús (čierne ríbezle napríklad)
  • vodu
  • sviečku alebo žehličku
  • papier
  • štetce
  • vatové tyčinky
  • misky

tajné písmo

Tajné písmo č.1

Tento tajný atrament je vhodný aj pre najmenších experimentátorov.

Do misky nasypte približne 2 lyžice sódy bikarbóny a zmiešajte ich s 2 lyžicami vody. Malo by vám vzniknúť niečo podobné paste, nie príliš tekuté ale ani husté. Toto bude neviditeľný atrament. Teraz dajte deťom do rúk štetec alebo vatovú tyčinku a nechajte ich písať ich tajnosti.  Dávajte len pozor, aby nepísali nasucho, písatko treba dosť často do “atramentu” namáčať.

Tajomstvo nechajte potom vyschnúť voľne na vzduchu. Papier ostane biely.

Toto tajné písmo sa dá ľahko zviditeľniť tmavým džúsom. Napríklad ríbezľovým, alebo brusnicovým. Namočte do neho štetec a prechádzajte po papieri. Kyslý džús zareaguje so sódou a odhalí nám tajný odkaz. Ak je navyše tmavej farby, odkaz sa aj mierne zafarbí.

Tajné písmo č.2

A teraz niečo pre väčších.

Vyžmýkajte polku citróna do misky a pridajte k nemu pár kvapiek vody. Zamiešajte. Namočte vatovú tyčinku a napíšte odkaz. Tyčinku máčajte pravidelne,  aby ste nepísali na sucho. Keď papier vyschne, opäť voľne na vzduchu, nie je na ňom nič vidieť.

Super, tajný odkaz je napísaný, kamoši sa môžu čudovať.

Ak ho chcete zviditeľniť, použite nejaký silný zdroj tepla. My sme doma skúšali pod žiarovkou ale to trvalo neskutočne dlho, tak sme nakoniec skúsili sviečku. Držte papier nad plameňom. Pozor, papier sa ho nesmie dotýkať.

Postupne sa vám začne ukazovať tajný odkaz.

Tajné písmo č.3

Písali ste už niekedy mliekom? Nie? Tak to teraz vyskúšajte a zašifrujte nejaký odkaz pre kamošov. Vatovou tyčinkou niečo napíšte alebo štetcom niečo namaľujte a nechajte vyschnúť. Naozaj k tomu netreba nič len pár kvapiek mlieka.

tajné písmo

Kamošovi odovzdajte odkaz a poraďte mu, že ak si ho chce prečítať, musí ho podržať nad plameňom sviečky(rodičia, pomáhajte) alebo prežehliť.

A čo sa vlastne deje?

Aj citrónová šťava aj mlieko obsahujú kyselinu, ktorá aj po vyschnutí odkazu, ostáva v papieri a oslabí ho. Preto, keď tieto tajné odkazy vystavíte vysokému teplu, začnú “horieť” rýchlejšie ako zvyšok papiera.

Ak práve nemáte po ruke citrón alebo mlieko, môžte skúsiť vyrobiť neviditeľný atrament z octu, alebo iného ovocného džúsu. Vraj by to dokonca malo fungovať aj s bielym vínom.

P.S.: Toto je síce posledný experiment Prečítaného leta, ale na 100% nie posledný pre našu domácu školu. My budeme určite pokračovať aj po lete, celkom nás toto experimentovanie chytilo. Tak ak ste zvedaví čo máme v pláne, zastavte sa ešte niekedy. Rady vás tu privítame.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.