Mini road trip, kapitola 2

V predchádzajúcom článku som sa už okrajovo zmienila od dedinke Runina, ktorú sme tiež navštívili na našom Slovenskom road tripe.

Runina sa nachádza na východe Slovenska v okrese Snina a leží v Národnom parku Poloniny Tento Národný park je známy hlavne výskytom najväčších komplexov pôvodných bukovo-jedľových lesov v Európe, ktoré miestami prechádzajú až do pralesov.

Zároveň je podľa štatistík našim najmenej navštevovaným Národným parkom. My sme túto štatistiku prijali ako výhodu a šli sme si do Polonín oddýchnuť na mini túru.

Keďže máme štyri deti, v dosť veľkom vekovom rozmedzí a sila skupiny sa vždy ráta podľa najslabšieho článku, musela som nájsť takú túru, ktorú by zvládla aj 4 ročná Hanka (a ja). Preto ma zaujal popis na propagačnom letáku o dedinke Runina, neďaleko ktorej sa nachádzajú Tri studničky, vraj so zázračnou vodou.

Podľa popisu to vyzeralo celkom zaujímavo a hlavne nenáročne. Len 2,5 km, prevýšenie približne 160 m. No a to, že sa cestička tiahla hlavne cez les, bol bonus, ktorý sme v letnom úpeku súrne potrebovali.

Naša túra začala na konci dedinky, kde si môžte prečítať Desatoro milovníka prírody a v altánku vďaka panoramatickým fotkám spoznať všetky kopce dookola.

Runina
Runina

Od tohto bodu sme sa vydali do lesíka po žltej značke. Miestami sme míňali ikony Panny Márie povešané po stromoch, ktoré tiež môžu pomôcť turistom sa zorientovať. Totiž miesto, na ktoré sme sa vydali je pútnickym miestom, kde sa kedysi mala zjaviť Panna Mária malému chlapcovi.

Po chvíľke putovania lesíkom, vychádzame na lúku.

A tam prišlo to uvedomenie si krásy, ktorú máme okolo seba. Tie výhľady ma dostali. Všade kam som pozrela boli kopce plné zelene, žiadny výrub, žiadne pováľané polomy, len neskutočne veľa odtieňov zelenej farby a enormné množstvo motýľov. Ešte nikdy som nevidela toľko druhov rôznych motýľov na jednom mieste.

Runina

Ešte som nebola v cieli cesty a už som vedela, že minimálne pre toto sa tu oplatilo prísť. Dobila som v tej kráse baterky.

Žltá značka a ikony nás viedli ďalej a k Trom studničkám sme sa nakoniec dostali o trošku neskôr, ako sa píše na rázcestníku. No ale, kto by sa v takejto krásnej prírode niekde ponáhľal.

Tri studničky sú vlastne tri pramene, vyvierajúce vedľa seba. Všetky tri pramene majú vybudované murované prístrešky, ozdobené pravoslávnym krížom. Je tu pekne, vidno, že sa miestni o toto miesto starajú.

Hovorí sa, že vraj má voda v každej studničke inú chuť a lieči. Chuť sa nám všetkým zdala rovnaká, a liečivé účinky tiež nevieme dokázať, keďže sme všetci zdraví, ale voda nás v tom teple príjemne osviežila.

Naša túra tu ale neskončila. Po lesných schodíkoch sme stúpali ešte o čosi vyššie na čistinku. Tam na nás čakala krásna kaplnka aj so zvonicou.

Nedokážem napísať pocity, ktoré človek na takýchto miestach má. To si musí každý zažiť sám. Ale možno keď napíšem, že tu sa vypli všetky zvuky civilizácie, že tu sme sedeli na premodlenom mieste zjavenia, že tu sa stal zázrak, a že toto miesto sa nachádza v náručí panenskej prírody, možno zlomok z toho zacítite.

Po ceste späť k autu premýšľam koľko takýchto nádherných, priam zázračných miest na Slovensku máme. A som vďačná za to, že pôvodný plán s kempom v Rimavskej Sobote nevyšiel. Pretože vďaka tomu sme mohli objaviť krásy Polonín.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.