Máme doma nový knižný prírastok. Příběh ukrytý v notách. Krásna kniha. Ja tlieskam všetkým knihám, ktoré sa hravou formou snažia už aj malým deťom priblížiť témy, ktoré primárne malým deťom ani nie sú určené. Táto kniha je o dievčatku, ktoré počas jedného dňa zažije všetky štyri ročné obdobia.  Na tom by nebolo nič nezvyčajné, keby knihu nedopĺňali úryvky z diela Antonia Vivaldiho, Štyri ročné obdobia.

Kniha vyšla zatiaľ len v češtine, ale textu v nej nie je veľa, v pohode sa dá počas čítania prekladať do slovenského jazyka. Navyše, text vôbec nemusíte čítať. Malým deťom stačia obrázky a malé notičky na každej dvojstrane. Stačí ich stlačiť a započúvať sa.

Ukážky nie sú dlhé. Čítala som na ich dĺžku rôzne reakcie. Za našu rodinku poviem, že ich dĺžka nám maximálne vyhovuje. Pre moje dievčatá je to akurát čas, kedy si počas hudby poobzerajú obrázky. Keď hudba doznie, chvíľu sa rozprávame o každej dvojstránke, lebo vždy na nej nájdeme niečo iné, a už sa prevracia na ďalšiu stranu.

Túto knihu najčastejšie berú do rúk dve menšie dievčatá, takže keby boli úryvky dlhšie, nevydržali by ich počúvať. Navyše, jednotlivé hudobné ukážky, považujem za niečo ako návnady. Nie je nič jednoduchšie, v dnešnej dobe technológií, zapnúť youtube a vypočuť si krásne dielo Vivaldiho celé.

Strom štyroch ročných období

Nás pri tejto knihe kopla múza a Maruške sa zachcelo tvoriť. Chcela si vyrobiť niečo čo súvisí so 4 ročnými obdobiami. Tak sme si spravili strom štyroch ročných období.  Jeden strom, na ktorom budú všetky ročné obdobia, podobne ako v knihe, keď ich dievčatko zažije všetky počas jedného dňa.

Najprv sme vystrihli 4 identické stromy. Výkres som ohla na polovicu, nakreslila polovicu stromu a vystrihla. Tak má strom obe polovice rovnaké, čo je dôležité, keďže neskôr budeme musieť všetky stromy zlepiť.

štyri ročné obdobia

Kmene im Maruška zamaľovala hnedou temperkou a na koruny sme si vzali na pomoc krepové papiere a vodu. Upozorňujem, že táto technika je trošku špinavá, takže si pod výkresy dajte nejaký starý obrus. Krepové papiere aj dosť farbia, takže ak budú mať deti na sebe zásterky, nič tým nepokazíte.

Najprv sme sa s Maruškou porozprávali, ako sa štyri ročné obdobia prejavujú v prírode, a ktoré ročné obdobie je podľa nej najkrajšie. Potom, na základe tejto debatky, sme dotvorili koruny našich štyroch stromov.

Jarný strom je plný ružových pukov a zelených listov. Na korunu stromu sme pokuladali natrhané ružové a zelené krepové papiere. Letný strom je celý zelený, jesenný má na sebe žlté, oranžové, červené krepové papiere. Najrýchlejšie sme spravili zimný strom, ktorému sme len kde-tu položili modrý krepový papier, ktorý predstavuje sneh.

Všetky krepové papiere sme potom jemne popritláčali štetom namočeným vo vode na papier. Farba z krepových papierov sa uvoľní a prenesie na výkres.

Na túto techniku by sa najlepšie hodil rozprašovač, ktorý by nahradil štetec s vodou. Krepový papier  sa takto ľahšie namočí, deti sa veľmi nezašpinia a určite to bude riadna zábava, keď budú môcť svoje stromy sprejovať.

Namočené stromy treba nechať poriadne vysušiť, a potom z nich krepové papiere dať preč.

No a nakoniec, už len zostáva zlepiť tieto krásne štyri stromy do jedného. Natrite lepidlo na polovicu jarného stromu a prilepte k nemu polovicu letného stromu, druhú polovicu natrite lepidlom a prilepte jesenný strom a nakoniec zalepte celý zimný strom.

štyri ročné obdobia

Ta-dáá, jeden strom, na ktorom sú všetky štyri ročné obdobia, je hotový.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.