Ja viem, že už je september a že začala škola. Ale aj napriek tomu dnešný článok bude o hre. Veď hrať sa treba stále. Kto sa hrá, nezlostí a navyše, ak sa pri nej deti niečo nové naučia, tak ste zabili dve muchy jednou ranou. Dnes vám predstavím hru Vie prasa lietať?.

Je to najobľúbenejšia hra našej Juli (ako inak, milovník zvierat sa nezaprie). Jej veľkou výhodou je, že ju môžu hrať aj malí, aj veľkí. Dokonca je veľká pravdepodobnosť, že ako rodič v tejto hre pohoríte. Mne sa to stáva dosť často. Znova sa mi len potvrdzuje, že deti dokážu nasať neskutočne veľa informácii práve formou hier.

Vie prasa lietať

O čom teda táto hra je?

Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho. Otočí sa kartička zvieratka a vy máte rozhodnúť, ktoré vlastnosti zviera má a podľa toho rozostaviť svoje žetóny. No lenže pozor. Každá karta s vlastnosťou môže byť obsadená len jedným žetónom, takže musíte reagovať rýchlo, ale čo je väčší hácik, to sú samotné zvieratá.

Niektoré som videla po prvýkrát práve v tejto hre a pri niektorých si stále neviem zapamätať či má šupiny alebo to bol pancier?

Vie prasa lietať

Hra obsahuje 60 kariet so zvieratkami. Rôznymi. Od tých úplne obyčajných ako je krava, lienka, alebo korytnačka, až po tie prapodivné, ktoré zrejme budete vidieť v tejto hre prvýkrát (mimochodom, viete čo je to havýš rohatý?).Okrem zvieracích kariet sú tu aj karty s vlastnosťami. Má zviera 2,4 alebo 6 nôh? Kladie vajcia? Má srsť, šupiny perie, či pancier? A je chránené? Dokopy ich je 24.  Samozrejme nesmie chýbať hracia plocha, žetóny a malé rozkošné prasiatka s krídelkami.

Pravidlá hry

Hra je určená pre 2 až 4 hráčov, približne od 5 rokov.

Každý hráč si na dráhu postaví svoje prasiatko a vezme do ruky žetóny príslušnej farby. Akonáhle sa otočí karta so zvieraťom, treba reagovať rýchlo a ukladať žetóny na jednotlivé vlastnosti. Ak hráči minú svoje žetóny, alebo už nevedia, alebo nechcú viac svoj žetón použiť, toto kolo končí a idú sa udeľovať body. Každý hráč, ktorý svojím žetónom správne určil vlastnosť zvieraťa sa posunie o políčko dopredu. Funguje to ale aj naopak. Za každú zle určenú vlastnosť ide prasiatko dozadu.

Vie prasa lietať má aj variantu pre mladšie deti.

Keď hráva s nami Maruška, nedávame žetóny všetci naraz a čo najrýchlejšie, lebo by nestíhala. Vtedy ideme po poradí, každý položí jeden žetón na vybranú vlastnosť a striedame sa dokým nevyčerpáme všetky možnosti. Takto má  šancu aj ona zahrať sa s nami a popri tom sa niečo naučiť.

Občas si len tak vyberieme nejaké zviera a prikladáme k nemu vlastnosti, o ktorých si myslíme, že mu patria. Nehráme vtedy ani na čas, ani na body. Len tak sa zoznamujeme a diskutujeme o zvieratkách. Hra obsahuje aj stručný popis jednotlivých zvieratiek, ktorý si vtedy čítame.

Inokedy to robíme naopak. Vyberieme dve vlastnosti a prikladáme k nim zvieratká. Zisťujeme takto ich spoločné znaky alebo špeciálne odlišnosti. Vie prasa lietať

Ak sa teda chcete dozvedieť niečo nové zo zvieracej ríše a pri tom sa poriadne nasmiať, táto hra je na to ako stvorená. Vie prasa lietať existuje aj v cestovnej verzii, takže ju môžte mať všade so sebou.

Príjemnú zábavu vám prajeme.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.