tkané stromčeky

Každý rok pred Vianocami vyrábame s dievčatami nové ozdoby. A každý rok to skúšame inou technikou. Vyrábali sme napríklad zamotané ozdoby, ozdoby zo slaného cesta, šili sme flicové stromčeky a kopu iných vecí. Tento rok som na internete narazila na tkané stromčeky. Pre naše tvorivé ruky ako stvorené.

Vybrali sme vlnu zo skrinky, zvyšné polystyrénové taniere, ktoré ešte ostali z letných grilovačiek a pustili sme sa do toho.

Osnovu na tkané stromčeky sme namotali na taniere, ale ak ich doma nemáte, kartón poslúži rovnako dobre. Taniere majú tú výhodu, že majú zdvihnutý kraj, preto sa pod namotanou osnovou vytvorí priestor a deťom sa ľahšie potom tká.

Na tanier som spravila niekoľko zástrihov. Hore dva a dolu osem (čím viac zástrihov dolu, tým bude stromček širší).

Z bavlnky som odstrihla dlhý kus, ktorý som prehla na polovicu. Prehnutou časťou som bavlnku prevliekla cez dva horné zástrihy. To bude uško na zavesenie hotového stromčeka. Voľné konce bavlnky som potom prevliekala, vpredu na tanieri smerom dolu cez dolný zástrih a na opačnej strane taniera zas smerom hore.

Na záver sme voľné konce zviazali spolu pod horným zástrihom.

Keď je namotaná osnova, môžme začať tkať. Vezmete si vlnu koniec zauzlíte o prvú bavlnku na osnove a omotávate okolo osnovy. Vždy ide vlna na striedačku, raz hore nad osnovnú niť, potom dolu. Na konci riadka otočíte smer a znova pokračujete, raz hore, raz dole pod osnovnú niť.

Nezaťahujte silno, aby sa vám stromček nedeformoval. Jednotlivé riadky ukladajte tesne pod seba, poprípade ich jemne prstom posúvajte smerom hore, aby v stromčekoch nevznikali diery.

tkané stromčeky

Na zmenu farby stači na koniec vlny uzlíkom napojiť ďalšiu vlnu podľa výberu. Pokračujte v tkaní kým stromčeky nemajú takú veľkosť ako sa vám páči.

Ak chcete utkať kmeň, napojte sa hnedou vlnou a tkajte len na stredných štyroch osnovných nitiach. Na zakončenie stačí zauzliť koniec vlny o osnovu.

tkané stromčeky
takto vyzerá utkaný stromček, ešte na tanieri

Teraz potrebujeme dať stromčeky dolu z taniera. Vzadu prestrihnite všetky natiahnuté nite a potom spolu zviažte vždy dve osnovné nite dokopy. Tak zamedzíte páraniu stromčekov.

Opatrne dajte stromček dolu z taniera. Hore vám vznikne slučka na zavesenie a voľné konce osnovných nití znovu zviažte spolu. Poodstrihujte zvyšky nití a stromčeky sú hotové.

My sme na niektoré tavnou pištoľou dolepili korálky alebo pompom guličky na ozdobu.

tkané stromčeky

Takéto tkanie je perfektná vec na precvičenie jemnej motoriky, a zvládnu ho aj mladší školáci. Naša prváčka si utkala svoj stromček úplne sama.

A o tom aký je to relax, pracovať len rukami, ani nehovorím.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.