strach

“Ale keď ja sa bojím, že to nezvládnem.”

“Bojím sa, že to dobabrem a môjmu dieťaťu skazím život.”

“Mám strach, čo povie rodina.”

“Bojím sa, že zistím, že nám to nefunguje a bude sa musieť vrátiť do školy.”

To sú len niektoré obavy, ktoré mi občas pristanú v správach, alebo komentároch na sociálnych sieťach.

Bojíme sa, máme strach, že to nevyjde, necháme sa strachom opantať až natoľko, že vlastne stále ostávame v tom istom. A nejde len o domoškoláctvo. Báť sa a na základe strachu ostávať v starom je bežné v rôznych životných situáciách. A nie je na tom nič zlé, pokiaľ vám to vyhovuje. 

No pokiaľ cítite, že to nie je ono, a že potrebujete spraviť zmenu, jednoducho neostane nič iné, len ten strach prekročiť a vojsť do neznáma. 

Aké ľahké, že?

No vôbec to nie je ľahké. To nikto netvrdí, je to ale obohacujúce.

Nie je to ľahké preto, že ak raz strach prekročíte, neznamená to, že on sa nevráti. Bude dobiedzať. Lebo ste si dovolili spraviť niečo iné a on sa urazil. Nezmizne síce, ale keď sa zameriate na to, prečo ste ho prekročili, budete si ho všímať menej.  A tu sa dostávame k tomu, čo vám pomôže vaše strachy zmieniť.

rodič domoškolácky

Je to vaše PREČO?

Prečo chcete, aby sa vaše deti učili doma (resp. inak)? Prečo nad domoškoláctvom uvažujete? Prečo by ste boli ochotní do toho ísť? 

Odpoveď na vaše prečo vám pomôže prekonať strachy. Lebo ak je vaše prečo dostatočne silné, tak strach nemá šancu.

Ja si moje PREČO pripomínam dosť často.

  • Napríklad vtedy ak ma začne moja hlava presviedčať, že by som ich nemala nechať tak dlho sa hrať.  (Jedným z dôvodov prečo sú moje deti na homeschoolingu je, aby sa mohli viac hrať).
  • Alebo vtedy, keď vidím najstaršie dieťa zas pozerať kórejský seriál. (Ďalšie moje PREČO je, aby sa mohli rozvíjať vo svojich talentoch)
  • Aj vtedy, keď ma schytí strach, že ešte stále nevie všetky vybrané slová (Lebo som chcela, aby sa učila sa svojím tempom)
  • No a zaručene vtedy, keď sa zas a znova nájde niekto, kto mi tvrdí, že moje deti o niečo prídu. (Vtedy si spomeniem na všetky naše výlety, prečítané knižky, rozhovory do noci, dlhé ranné vyspávanie, spoločné hry. Ale aj na nudné sedenie v škole, alebo pocit, že nestíham, nie som dosť dobrá, lebo mi robí problém násobenie, kadejaké posmešky zo strany spolužiakov, ale aj učiteľov, nerešpektujúci prístup atď, atď. Toto je moje PREČO)

PREČO ma vždy vráti do reality. Netvrdím, že je vždy jednoduchá a ružová. Aj my doma zvádzame svoje boje, ale vráti ma to do momentov, kedy si uvedomujem, že ak by som pred šiestimi rokmi nespravila ten zásadný krok, o veľa by som prišla. Aj ja, aj deti, celá naša rodina.

Ak by som neprestúpila strach, nikdy by som nezistila aké to je, mať deti doma 24 hodín denne 7 dni v týždni. Dovolím si tvrdiť, že zo mňa vyťahujú všetko. Aj to dobré, aj to zlé. Bez tejto neustálej vzájomnej prítomnosti by som netušila akým som človekom, čo všetko na sebe chcem zmeniť a ako je nutné si vzájomne obrusovať hrany.

Myslím si, že bez toho zásadného kroku pred 6 rokmi by moje deti nezistili, čo ich baví a nemali by toľko priestoru sa tomu venovať v bezpečnom prostredí, kde ich nikto neposudzuje len preto, že to čo robia je iné, ako robí väčšina.

Ak by som sa nechala opantať strachom nezistila by som, že učiť sa dá aj inak.

Moje PREČO ma vždy vráti z neistej budúcnosti, do prítomnosti. To, čo sa deje tu a teraz je dôležité. 

Nie to, čo sa možno stane.

Väčšina vecí, ktorých sa obávate sa v skutočnosti nikdy nestane. (Tom Petty)

ako prekonať strach

No dobre, poviete si, ale čo ak to predsa len dopadne zle? 

Ak sa budete orientovať na to, čo všetko sa v budúcnosti môže pokaziť, nikdy si neužijete prítomnosť. Záruky vám nedá nikto.

Navyše, kde máte záruku, že to dopadne dobre, ak dieťa bude navštevovať školu?

Akékoľvek rozhodnutia by ste mali vytvárať na základe vašej vízie, nie vášho strachu. 

Ak sa zameriate na to, čo pre svoje dieťa chcete, čo je pre vás ako rodinu dôležité. Ak premýšľate nad tým, že by to mohlo vyzerať aj lepšie, že by možno dieťa mohlo byť šťastnejšie, spokojnejšie, tam je vaša vízia a vaše PREČO.

Rozhodnite sa podľa nich.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.